starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 11 głos | średnia głosów: 6

Kresy woj. pomorskie powiat słupski Ustka Port Ustka Nabrzeże Karwińskie

Lata 1945-1946 , Ustka. Kanał portowy .

Skomentuj zdjęcie
Zdjęcie według mnie pochodzi z lat 1945-1946. Wrak niemieckiego U-boota typu II.
2013-12-07 00:49:00 (12 lat temu)
PEŻ
+1 głosów:1
do PEŻ: Tak. W Postominie znajdowały się 3 wraki.

Powojenne liczenie U-Bootów

Ciekawie przedstawia się kwestia podziału poniemieckich wraków U-Bootów pomiędzy Polskę i ZSRR – w pierwotnie zawartym (październik 1945 roku) porozumieniu założono, że wszystkie wraki poniemieckich okrętów wojennych przypadną Rosjanom, a jedynym wymienionym z nazwy okrętem podwodnym był zatopiony w Gdańsku tajemniczy „V-250”.

Dopiero rok później kontynuowano rozmowy nt. podziału zatopionych okrętów wojennych; z 25 rozpatrywanych pozycji 16 dotyczyło okrętów podwodnych.

Podstawą był „Spis okrętów wojennych zatopionych w portach Polski” przygotowany przez Naczelne Dowództwo Marynarki Wojennej ZSRR, który wymieniał „okręty podwodne zlokalizowane m.in. w Gdańsku w Kanale Kaszubskim – 2 (jeden starego typu zdemontowany), w Zatoce Puckiej – 4 (na pozycji 54°35′N, 18°35′E), Postominie (Ustce) – 3 okręty typu „U-6” po 250 ton, Świnoujściu – 3 okręty starego typu (po 700 ton) na Starej Świnie, Szczecinie – 5 okrętów po 700 ton, 2 po 750 i 250 ton wyporności”.
2013-12-07 00:53:54 (12 lat temu)
Skorygowałem datowanie.
2013-12-07 00:55:22 (12 lat temu)
jwk
+1 głosów:1
do PEŻ: Tak - Tajemnice postomińskich wraków czyli U-booty .... nr 118/2/2013 Okręty Wojenne - też skorygowałem datę
2013-12-07 01:08:10 (12 lat temu)
do PEŻ: A skąd w leżącym 20 km od Ustki i 10km od morza Postominie znalazły się wraki U-botów?
2013-12-07 11:46:13 (12 lat temu)
do pawulon: To chyba lapsus językowy. Cytowany dokument jest tłumaczeniem z rosyjskiego, a jakie "gospodarze" mieli pomysły nazewnicze to nie wiem.
2013-12-07 11:49:21 (12 lat temu)
do pawulon: W Postominie? Raczej o Ustkę idzie (latarnia morska w Ustce też była przez krótki czas po wojnie określana jako latarnia Postomino).
2013-12-07 11:52:58 (12 lat temu)
do PEŻ: Pytam, bom ciekaw tego zagadnienie. Przez Postomino jeżdżę często będąc na wakacjach w Jarosławcu, i wiem że tam nie ma nawet rzeki którą takie kolosy można by tam przetransportować, stąd moje wątpliwości co do poprawności nazwy Postomino. No, chyba że jakaś część Ustki miała kiedyś taką nazwę, w co wątpię ;)
2013-12-07 11:54:59 (12 lat temu)
do pawulon: Dziwna sprawa. W sieci funkcjonuje takie info: " Do 1947 roku nie była urzędowo ustalona nazwa miasta. Na początku funkcjonowało kilka nazw: Nowy Słupsk, Uszcz lub Ujść, Postomin a nawet Słupioujście.". Dekret ustalający nazwę Ustka wszedł w życie 16 grudnia 1946 roku.
2013-12-07 12:04:31 (12 lat temu)
pawulon
+2 głosów:2
do PEŻ: Ja bym jednak proponował przy opisywaniu takich obrazków używać nazw zgodnych z obecną rzeczywistością, bo jak sam widzisz, pisanie o wrakach w Postominie jest niedorzeczne, Przyjmijmy że przed 1945 rokiem mieliśmy Stolpmünde, potem była już tylko Ustka, unikniemy tym samym pytań takich jak to moje pierwsze ;)
2013-12-07 12:13:21 (12 lat temu)
do pawulon: Ależ nikt zdjęcia tak nie chciał podpisać. Mój wpis to był w istocie rzeczy cytat z dokumentu. Choć okres przejściowy w nazewnictwie był faktem. A co do używania nazwy "Ustka" w opisach zdjęć to całkowita zgoda.
2013-12-07 12:28:43 (12 lat temu)
do PEŻ: Ale powyżej napisałeś że "w Postominie znajdowały się trzy wraki", co jest mylące dla znających geografię Polski.
2013-12-07 12:39:53 (12 lat temu)
do pawulon: Pawulonie :-) Zaczerpnąłem nazwę z dokumentu i nie umieściłem go w cudzysłowie. Ale jak widzisz nikogo to nie zmyliło. Nikt nie proponował korekty opisu i nikomu nie przyszło to do głowy. A dlaczego przez rok nazywano Ustkę inaczej i do tego nieoficjalnie to na razie pozostaje dla nas zagadką.
2013-12-07 12:45:14 (12 lat temu)
do PEŻ: A tu ciekawostka z Allegro. Książka wydana w 1946 roku o miejscowości Ujść (Postomin).
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: korekta
2013-12-07 13:17:52 (12 lat temu)
pawulon
+1 głosów:1
do PEŻ: Chyba sobie kupię, dycha nie majątek ;)
2013-12-07 13:44:46 (12 lat temu)
PEŻ
+1 głosów:1
do pawulon: Ale wiesz co ? Sprawa mnie zafascynowała. Pracowała wtedy komisja nazewnicza. Czy ona miała prawo nadawania nazw tymczasowych i ciekawe co pisano na dokumentach, pieczątkach. Może ktoś coś znajdzie.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: korekta
2013-12-07 13:46:22 (12 lat temu)
pawulon
+1 głosów:1
do PEŻ: Przejrzałem co ten allegrowicz jeszcze posiada, i znalazłem coś bardzo ciekawego Nie związane z Ustką, lecz z Krakowem, ale zapowiada się niezwykle ciekawie. Chyba zamówię sobie obie pozycje u niego.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: korekta
2013-12-07 14:14:51 (12 lat temu)
pawulon
+1 głosów:1
do pawulon: A tu coś dla miłośników stolicy
2013-12-07 14:24:31 (12 lat temu)
pawulon
+1 głosów:1
do pawulon: .... i jeszcze to
Nie wiem czy komuś te linki się przydadzą, ale może. Jest tam mnóstwo ciekawych rzeczy dla miłośników starych fotografii z całej polski, i co nieco z kresów.
2013-12-07 15:04:49 (12 lat temu)
jwk
Na stronie od 2013 październik
12 lat 7 miesięcy 27 dni
Dodane: 5 grudnia 2013, godz. 23:02:11
Rozmiar: 1100px x 727px
20 pobrań
4971 odsłon
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia jwk
Obiekty widoczne na zdjęciu
Nabrzeże Karwińskie
więcej zdjęć (3)
Port Ustka
więcej zdjęć (86)
Atrakcja turystyczna

Pierwszy ustecki port istniał od co najmniej połowy XIV. Aktualny wygląd portu w Ustce pochodzi z lat 1899-1903. Przed pierwszą wojną światową Ustka stała się największym portem pomiędzy Gdańskiem a Świnoujściem.

Obecnie port w Ustce uważany jest za jeden z największych rybackich portów w Polsce - na stałe cumuje tu około 60 kutrów.