starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 6 głosów | średnia głosów: 5.75

Kresy woj. pomorskie powiat chojnicki Chojnice ul. Mickiewicza Adama Mickiewicza 11

9 grudnia 2013 , Parterowy budynek z użytkowanym poddaszem przy ulicy Mickiewicza nr.11 ... stan obecny

Skomentuj zdjęcie
Ten budynek należał kiedyś do grabarza opiekującego się cmentarzem ewangelickim będacym kiedyś na placu parkingowym po przeciwnej stronie ulicy ( dawniejszy plac zabaw, a jeszce dawniej Ogródek Jordanowski)
2016-02-11 00:17:45 (10 lat temu)
do Bolesław Rogatka: W żadnym opracowaniu o chojnickich cmentarzach nie ma mowy, że w tym miejscu o którym wspominasz istniał kiedykolwiek cmentarz ewangelicki (tak samo, że ta kamieniczka była domem grabarza). Cmentarz, owszem istniał przy ul. Mickiewicza ale dalej (tuż przed rondem biszkoptowym) po jego lewej stronie idąc od miasta ale był to cmentarz żydowski (stary) - teren dawnego ogródka jordanowskiego i budynek przy Mickiewicza 41 był domem grabarza. Drugi cmentarz w tym rejonie to także cmentarz żydowski (nowy) za rondem biszkoptowym u styku ulic Derdowskiego, Kilińskiego i Widokowej. Co do cmentarzy ewangelickich w Chojnicach to jeden znajdował się na dzisiejszym Wzgórzu Ewangelickim (stary) a po jego zapełnieniu nowy powstał w miejscu przed dzisiejszym hotelem "Olimp" przy ul. Kościerskiej - zlikwidowany po 1945 roku.
2016-02-11 11:25:45 (10 lat temu)
do Bolesław Rogatka: Polecam opracowanie "Cmentarze chojnickie - współczesne i dawne" autorstwa K. Ostrowskiego i Z. Buławy.
2016-02-11 11:27:28 (10 lat temu)
do legion: Powiem szczerze nie mam przekonania do tej pozycji ksiazkowej, polecam bardziej opracowania p. Rajmunda Mathesa ( pisał monografie o Chojnickich cmentarzach, o kościołach) to w tym opracowaniu jest podniesiona kwestia tego budynku
2016-02-11 23:35:40 (10 lat temu)
do Bolesław Rogatka: Ostrowski i Buława pisząc opracowanie chojnickich cmentarzy opierali się przede wszystkim na informacjach uzyskanych od Rajmunda Mathesa.
2016-02-12 00:30:36 (10 lat temu)
do legion: Wiem, ale była tam jakaś " jazda pomiedzy panami i nie wszystko p. Buława i Ostrowski napisali. No nie sa to postacie z mojej bajki, lubią brać materiały i uzywac jak swoje nie pytajac o zezwolenie
2016-02-12 00:42:43 (10 lat temu)
do Bolesław Rogatka: Nie wiem czy jest Tobie wiadome jak była budowana Nasza Fara? w bardzo nietypowy sposób i dotej pory nie natrafiłam nigdzie jaki był powód takiej kolejności prac budowlanych.. Prosze o podpowiedżź
2016-02-12 00:46:55 (10 lat temu)
do Bolesław Rogatka: Najpierw było pobudowane prezbiterium (bo to najstarsza część Bazyliki), później pobudowano wieżę i dopiero na koniec to wszystko połączono częścią środkową (nawa główna i boczne). Ale coś tam chyba wyszło budowniczym nie tak bo wieża jest trochę pod innym kątem w stosunku do prezbiterium. Ale dlaczego tak budowano to nie mam pojęcia ?!
2016-02-12 00:53:00 (10 lat temu)
do legion: Dzięki za odpowiedź, ale jeżeli jesteśmy w okolicach fary to jest tez pewna ciekawostka z która" styknąłem" się u p. Stromskiego, a dotyczyło to braku odbudowy kamienic przy kościele. Był to zadawniony spór pomiedzy mieszkańcami kamienic a proboszczem - chodziło p procesje rezurekcyjne które przechodziły przez podwórza tych kamienic. Miałem orginalna dokumentacje tych sporów rekach
2016-02-15 11:37:49 (10 lat temu)
do Bolesław Rogatka: Chodzi o kamienice od strony ulicy Kościuszki ?
2016-02-15 11:40:24 (10 lat temu)
do legion: tak, w tej "plombie" pomiędzy "Rucem" a dawnym sklepem "Bata"
2016-02-15 11:43:37 (10 lat temu)
do Bolesław Rogatka: A to ciekawa historia, o tym nie słyszałem.
2016-02-15 11:51:06 (10 lat temu)
do Bolesław Rogatka: Wracam do wątku o nietypowym sposobie budowy naszej Fary (Bazyliki Mniejszej), chodzi o kolejność prac budowlanych. Prawda jest taka: kościół powstał w latach 1340 - 1360 na miejscu wcześniejszego, drewnianego kościoła. Najpierw zbudowane zostało prezbiterium, kolejnym etapem była budowa wieży a na końcu - po rozbiórce drewnianego kościoła - dobudowano korpus główny łącząc wszystko w całość. Jak budowano prezbiterium i wieżę to istniał jeszcze kościół drewniany. Po wybudowaniu prezbiterium odprawianie mszy przeniesiono z kościoła drewnianego do prezbiterium, drewniany kościół rozebrano i przystąpiono do budowy głównego korpusu kościoła.
2016-04-07 17:24:45 (10 lat temu)
legion
Na stronie od 2013 listopad
12 lat 7 miesięcy 14 dni
Dodane: 20 grudnia 2013, godz. 19:10:18
Autor zdjęcia: legion
Rozmiar: 1300px x 975px
Aparat: DMC-FX3
1 / 60sƒ / 3.3ISO 1008mm
0 pobrań
884 odsłony
5.75 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia legion
Obiekty widoczne na zdjęciu
Mickiewicza 11
więcej zdjęć (4)
ul. Mickiewicza Adama
więcej zdjęć (225)
Dawniej: Cegielniana
Ulica Mickiewicza (dawniej Cegielniana). Cegielnia (co najmniej jedna) znajdowała się w dawnych wiekach na wyniosłym brzegu jeziora przy ulicy (obecnie) Ogrodowej. Stąd nazwa drogi prowadzącej do zakładu produkcji cegieł. Budownictwo przy tej ulicy na dobre rozwinęło się jednak dopiero po osuszeniu bagnistego jeziorka, co nastąpiło w ostatnich latach XIX wieku. Zbudowano wtedy (przed stu laty i później) szereg kamienic o cechach secesyjnych, dziś pilnie wymagających odrestaurowania. Na początku ulicy, u zbiegu z ul. Młyńską, w 1915 roku został wzniesiony budynek niemieckiego banku ludowego (Bankverein), obecnie siedziba Urzędu Skarbowego. Na końcu ulicy (po lewej stronie) w 1862 roku gmina żydowska założyła kirkut, na którym wybudowano domek dla grabarza , w zmienionym kształcie istniejący do dnia dzisiejszego. Cmentarz był czynny do 1902 roku, wtedy bowiem założono nowy cmentarz żydowski po przeciwnej stronie skrzyżowania, u zbiegu ulic Wysokiej-Derdowskiego (wówczas Hohe-Hofe i Giegelerweg), wraz z domem pogrzebowym. Budynek ten (mocno przebudowany), spełniał po ostatniej wojnie różne funkcje, przestał istnieć w związku z przebudową skrzyżowania w 2012 roku.