starsze
Linia kolejowa nr 1 Warszawa Centralna – Katowice
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 8 głosów | średnia głosów: 6

Kresy Linie kolejowe w Polsce Linie kolejowe w województwie mazowieckim Linia kolejowa nr 1 Warszawa Centralna – Katowice

Lata 1983-1985 , Okolice pomiędzy Zachodnią i Warszawą Główną.

Skomentuj zdjęcie
maj
Przpisałem do lini nr 1, miejsce około kilometra za Zachodnią w kierunku Włoch w rejonie ulicy Mszczonowskiej
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: lit.
2014-02-02 13:01:31 (12 lat temu)
do maj: Ok dziękuję.
2014-02-02 13:08:55 (12 lat temu)
Drodzy, tu jest oczywista pomyłka. Oczywiście za Zachodnią, ale to fragment między Zach. a Ochotą - kierunek wschodni. dwa tory podmiejskie, dwa dalekobieżne. na górze przedziera się pociąg na Warszawę Główną. Dla jasności - po prawej stronie na horyzoncie cień Pałacu Kultury. Pozdrawiam
2017-06-11 22:19:14 (9 lat temu)
do Marek Lamprecht: Oczywiście że nie :) Pociąg jedzie torem "poznańskim, górą jedzie skład od strony Alej Jerozolimskich, na pierwszym planie mamy tor podmiejski z Włoch, z prawej ledwo widać wiadukt dzisiejszego podmiejskiego toru z Zachodniej do Alej. Widoczny centralnie wąski słup energetyczny stoi do dziś.
2021-02-20 19:46:18 (5 lat temu)
U góry widać EU07 z ryflami z produkcji HCP 1983-93, datowanie więc najwcześniej 1983...
2021-02-21 12:37:00 (5 lat temu)
Na stronie od 2004 sierpień
21 lat 10 miesięcy 6 dni
Dodane: 2 lutego 2014, godz. 10:38:27
Rozmiar: 979px x 606px
13 pobrań
4918 odsłon
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia bonczek_hydroforgroup
Obiekty widoczne na zdjęciu
Dawniej: Kolej warszawsko-wiedeńska
Kolej Warszawsko-Wiedeńska – linia kolejowa o długości 319,031 km, łącząca Warszawę z Katowicami.

Projekt budowy linii kolejowej z Warszawy do granicy z zaborem austriackim powstał już w 1835. Ponieważ ze stacji Granica w miejscowości Maczki (obecnie dzielnica Sosnowca), leżącej nad granicą zaborów, projektowany szlak miał się łączyć z linią kolejową przez Kraków do Wiednia, projektowana linia otrzymała nazwę: Droga Żelazna Warszawsko-Wiedeńska. Trasę przeprowadzono według projektu inż. Stanisława Wysockiego.

W pierwszym roku funkcjonowania kolei (1845) przewieziono 143 600 pasażerów i 143 300 cetnarów towarów. Tabor kolejowy wówczas składał się z 8 lokomotyw parowych (opalanych drewnem), 58 wagonów osobowych i 62 towarowych. W 1848 liczba lokomotyw sięgnęła już 35, wagonów osobowych 87 i towarowych 312.

Kolej poddawana była stałej modernizacji technicznej, łącznie z rozwojem techniki kolejowej. Od 1859 parowozy opalano węglem. W latach od 1860 do 1880 ułożono drugi tor od Warszawy do Ząbkowic. W 1890 liczba lokomotyw sięgnęła 287, wagonów osobowych 432 i towarowych 8718; liczba przewiezionych pasażerów sięgnęła 2,5 miliona, a ładunków 2,7 miliona ton. Do 1901 lokomotywy dla kolei warszawsko-wiedeńskiej kupowano w fabrykach zachodnioeuropejskich, dopiero po tej dacie używano lokomotyw rosyjskich, jednakże różniących się szerokością toru.

Łącznie z budową kolei, w Warszawie w 1845 zbudowano okazały gmach Dworca Wiedeńskiego, projektu arch. Henryka Marconiego. Dworzec nie zachował się do dzisiejszych czasów; w jego miejscu znajduje się obecnie stacja metra "Centrum". W Warszawie umiejscowiono też Warsztaty Główne kolei. W 1875 otwarto Szkołę Techniczną Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej.

W latach 1857-64 kolej była dzierżawiona przez spółkę niemiecką, poza tym okresem pozostawała w polskich rękach. W 1912 Droga Żelazna Warszawsko-Wiedeńska została upaństwowiona przez rząd rosyjski. Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę, została włączona do systemu kolei polskich.

Źródło - wikipedia
Linie kolejowe w Polsce
więcej zdjęć (10)