starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 1 głos | średnia głosów: 6

Kresy woj. śląskie powiat raciborski Racibórz Wydarzenia 1997 - powódź w Raciborzu

25 lipca 1997 , Czeskie ciężarówki pełne wody mineralnej przed Urzędem Miasta. Jeszcze przez długie tygodnie po ustąpieniu powodzi woda w kranach nie nadawała się do celów spożywczych. Mieszkańcy musieli korzystać z beczkowozów i wody butelkowanej. Autor zdjęcia nieznany. Mam nadzieje, że nie ma nic przeciwko publikacji fotografii.

Skomentuj zdjęcie
Tym zdjęciem kończy się moja fotograficzna opowieść o jednym z największych kataklizmów w historii Raciborza. Ja już więcej zdjęć z powodzi nie mam, ale pewnie wielu mieszkańców posiada takowe, więc czekam z wytęsknieniem na kolejne fotografie;)
2009-08-13 14:30:52 (16 lat temu)
mar
do ŁAPA: Dzięki za ten kawał historii:)
2009-08-13 14:40:14 (16 lat temu)
do ŁAPA: Ciekawe zdjęcia, w zasadzie gdyby nie one to bym zapomniał o tym, że jakieś miasto prócz Kłodzka i Wrocławia ucierpiało dosyć mocno w tej powodzi. A tak btw - na jednej fotce jest budynek szkoły którego już nie ma - co się z nim stało?
2009-08-13 16:04:07 (16 lat temu)
o tą szkołę chodzi? Ten budynek został wysadzony w powietrze jakoś w 1998 albo 1999 roku, nie pamiętam dokładnie kiedy. Obecnie tam jest stacja benzynowa Statoil.
2009-08-13 22:50:51 (16 lat temu)
do ŁAPA: Tak, ten. Szkoda trochę tego neogotyckiego budynku bo widzę że wojnę przetrwał i pewnie był jednym z nielicznych reliktów przeszłości w tym rejonie.
2009-08-13 23:23:26 (16 lat temu)
do Neo[EZN]: Był jedynym zachowanym budynkiem na obecnym placu Mostowym. Przed wojną plac był gęsto zabudowany, w miejscu ogromnego ronda były wąskie ulice a przy nich kamienice.
2009-08-13 23:28:30 (16 lat temu)
ŁAPA
Na stronie od 2009 maj
17 lat 1 miesiąc 9 dni
Dodane: 13 sierpnia 2009, godz. 14:26:54
Rozmiar: 900px x 631px
11 pobrań
4311 odsłon
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia ŁAPA
Obiekty widoczne na zdjęciu
1997 - powódź w Raciborzu
więcej zdjęć (52)
Kilkudniowe opady, (w okolicach góry Pradziad w Czechach w ciągu pięciu dni spadło około pół metra deszczu), występujące na pograniczu Polski i Czech w pierwszych dniach lipca 1997 roku spowodowały w dorzeczu Odry niespotykaną dotychczas powódź. Powódź Tysiąclecia, bo tak się ją określa, dotknęła również Racibórz. W kulminacyjnym momencie z 8 na 9 lipca 1997 roku pod wodą znalazło się ponad 60% miasta. Cały Ostróg i Płonia zostały zalane. Racibórz został odcięty od reszty świata, a komunikacja mogła odbywać się tylko za pomocą śmigłowców i ciężkiego sprzętu pływającego. W mieście nie było pitnej wody, nie działały telefony, a na zalanych terenach nie było prądu. W okolicach miasta, miejscami Odra rozlała się na szerokość kilku kilometrów zatapiając domy i pola. Stan wody na wodowskazie w Raciborzu-Miedoni osiągnął 1045 cm, (stan alarmowy 600 cm, a średnio w lipcu poziom wody oscyluje w granicach 100-200 cm).
ul. Batorego Stefana
więcej zdjęć (124)
Dawniej: Wilhelmstrasse
W 1874 roku w okolicach dawnych ogrodów dominikańskich przebito mury miejskie. Powstała w ten sposób ulica nazwana została, na cześć twórcy zjednoczonego państwa niemieckiego, Wilhelma I - Wilhelmstrasse. Po II wojnie światowej nadano jej nazwę polskiego króla Stefana Batorego.