starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 12 głosy | średnia głosów: 5.62

Kresy woj. śląskie powiat cieszyński Cieszyn Brandys (Brandýs) ul. Karwińska (Karvinská) Wiadukt kolejowy nr 2

29 lipca 2014 , Czekałem, czekałem i się udało jak śpiewa J.Nohavica - z Těšína vyjíždí vlaky co čtvrt hodiny. Tzn. pociągi kursują co 15 min. To jest pociąg z Opavy-City Elefant (elektryczny zespół trakcyjny 471+071+971). Piszę, bo nie widać

Skomentuj zdjęcie
stoik
 
+1 głosów:1
dokud se zpiva jeste se ne umrelo.... gdzie ten słoń ? ; )
2014-07-30 19:51:00 (11 lat temu)
do stoik: Tak samo zapitala moja źona jak jej pokazalem to foto jadacego pociagu....hahahaha-dobry kawal...tylko že ona to myślala powaźnie...
2014-07-30 21:21:47 (11 lat temu)
stoik
 
do vetinari: dla cieszyniaków jest to przykry dowcip. u nas transport publiczny praktycznie nie istnieje. tory w kierunku na Bielsko - zarastają chwastami. szkoda gadać.
2014-07-30 22:19:08 (11 lat temu)
do stoik: Gadałem kiedyś z kolejarzem w Goleszowie, mówił, że remont torowiska do Bielska to są astronomiczne kwoty i kolej na to nie stać, więc trawa wkrótce sobie z tymi torami poradzi
2014-07-30 22:28:45 (11 lat temu)
do stoik: hahaha..ja bym mogl opowiadacz..rok temu...zagubiona mloda dzewcina na nasim tz Českotěšínkém nádraží..až z Macca..podružowala sobie po Evropie..przes Rosie..Balkan...CIESZYN..do Krakowa..panśtwa nad Balt....i znuw Rosia..i Chiny..i sie zaciela na naśim dworcu szukajac drogy na rynek v Cieszynie(wedluk google maps w tablecie...widac jej mine sie jej zapitalem ci potrzebuje pomoc..no potrzrbowala..chciala jechacz do tego Krakowa...i Google jej pokazal ze jest dworzec w Cieszinie..i ze jest polacienie do Krakowa...no puzdny wiezor..ja jej zaprowadzielm na dworzec....i tam sie ujawnilo ze niema polacienia...ani autobus...hotel zadrogy....wiec przespala u mnie....i potem rano jechala dalej....
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: walka s ortografia
2014-07-30 22:30:43 (11 lat temu)
do Stenek: Niemacie ciganuw w polsce????
2014-07-30 22:31:18 (11 lat temu)
do vetinari: Cyganów? No raczej mało ich widać, w dużych miastach czasem chcą ludziom wróżyć, ale wg mnie Cyganów u nas jest mniej niż za czasów komuny
2014-07-30 22:52:00 (11 lat temu)
do Stenek: Aha..rozumiem irazem jest rozwiazane pitanie skad sie ich tyle u nas ostatnio pokazalo...:-)
2014-07-30 22:55:46 (11 lat temu)
† marian11
+1 głosów:1
Do Vetinari. Nigdy w Polsce cyganów nie było zbyt wiele iżyli fakt takim cygańskim sposobem żywota to znaczy konie maringotki ,taboory,NIekiedy sie usadowili i wtej swojej maringotce mieszkali lata.A to co jest w Českym Těšině to jest import cyganów ze Słowcji po wybudowaniu osiedla Svibice i próby zintegrowania ich z ludnościa wymyśloną przez Husaka.Jasna věc -nemohlo to dopadnout dobře.
2014-07-30 23:20:46 (11 lat temu)
do † marian11: Oj sprawa migracii cigańskiej jest starszego data..tych importuw bylo wiecej...zaraz po vojnie osiedlaly tereny po Niemcach..potem w latach 50tych ligwidowano ich tryp zicza w maringotkach i zmuśano ich do pracy i mieśkania w miaśkaniach...w latach 80tych po rozbudowaniu cieźkiego przemyslu prziśla przedostatnia fala...teraz to jes migracia socialna..od 90 lat nam tutaj wyrasta generacia dla kturej jest praca moralnoścz i asimilacia bardzo brzidkie slowa...niestety....ale Těšín ma jescie dobrze-Karviná-Orlová czi Havířov..tam juź jest gorzej..problem jest wtym že ciganie sa wiecej widacz i...slychacz...
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: walka s ortografia
2014-07-30 23:36:28 (11 lat temu)
Do Vetinari.Ale problem w Č.Těšině wystartował po wybudowaniu osiedla Svibice.Napisz mi na mail marianmac@seznam.cz
2014-07-30 23:53:19 (11 lat temu)
stoik
 
+1 głosów:1
do † marian11: poprawna politycznie jest nazwa Romowie ; ) w PRL tabory skończyły się dekretem władz bodaj w latach 60-tych. najwyraźniej dlatego, że takich koczowników ciężko było upilnować. w Cieszynie zatrzymywały się gdzieś w okolicach Małej Łąki. mój dziadek chodził grywać w karty z Cyganami...
2014-08-01 06:30:20 (11 lat temu)
Jerzy51
+1 głosów:1
Do stoik :Polecam odnośnie Romów książki Jerzego Ficowskiego. Jest co poczytać . Romów w Polsce w/g ostatniego Narodowego Spisu Powszechnego mieszka ponad 17 tysięcy . Najwięcej woj ,Łódzkie .Odnośnie taborów to w wielu miasteczkach i wsiach były tereny gdzie zwyczajowo zatrzymywały się tabory .Pobyt Cyganie zgłaszali np. do sołtysa . Do dziś zostały nazwy zwyczajowe tych miejsc np. Cygański Lasek , Obozisko . W latach 60-tych władze wydały przepis zakazujący przemieszczania się taborów konnych , ale od czego są przyczepy kempingowe :)
2014-08-01 07:10:29 (11 lat temu)
Do stoik : Wladze PRL -u zniechęcały od 1964r. Romów do przemieszczania się taborami poprzez przepisy meldunkowe ,sanitarne ,drogowe i obowiązku powszechnego nauczania .Ostatnie tabory wg. Wikipedii 1976 r.
2014-08-01 07:27:06 (11 lat temu)
vetinari
Na stronie od 2014 czerwiec
12 lat 0 miesięcy 8 dni
Dodane: 29 lipca 2014, godz. 23:20:58
Autor zdjęcia: vetinari
Rozmiar: 1600px x 1067px
Aparat: Canon EOS 1000D
4sƒ / 4ISO 20025mm
2 pobrania
814 odsłon
5.62 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia vetinari
Obiekty widoczne na zdjęciu
wiadukty i estakady
Wiadukt kolejowy nr 2
więcej zdjęć (3)
ul. Karwińska (Karvinská)
więcej zdjęć (122)
Obecna ul. Karwińska w okresie monarchii Austro-Węgierskiej składała się z trzech ulic. A mianowicie z ul. Rohrmanngasse, Grabinastraße (tylko fragment) oraz Felsenstraße. Pierwsza z nich rozpoczynała swój bieg w miejscu skrzyżowania z ul. Wiaduktową i kończyła na styku ulic Brandyskiej z Grabińską. Druga ulica rozpoczynała swój bieg od owego styku i kończyła na rozwidleniu ul. Grabińskiej. Trzecia natomiast rozpoczynała swój bieg w miejscu rozwidlenia ul. Grabińskiej i kończyła mniej więcej w okolicach młyna Walchowskiego . Odcinek drogi znajdujący się za młynem rozbudowano dopiero w 1924 r. (oddana do użytku w 1927 r. - całkowite połączenie Czeskiego Cieszyna z Frysztatem nastąpiło dopiero w maju 1930 r.). Wynikało to z konieczności połączenia nowo-powstałego miasta Czeskiego Cieszyna z Frysztatem (Karwiną), gdyż stara droga do Frysztatu znajdowała się na prawym brzegu Cieszyna (w Polsce) . W 1924 r. przeprowadzono kanalizację ul. Skalnej (nazwa najprawdopodobniej pochodzi od miejsca w niedalekiej Ligocie Alodialnej, gdzie znajdowała się gospoda "Pod Skałą" lub "Pod Skałką" - "Zum Felsen"), którą wykonał budowniczy Wicherek kosztem 94417 kcz. W 1926 r. wzdłuż ul. Rohrmanna zostały wycięte te drzewa, które stały zbyt blisko budynków. Felsenstraße została w 1931 r. pokryta asfaltem, gdyż do władz miasta napływały liczne skargi mieszkańców dotyczące kłębów prochu ulatniającego się w bliskości ulicy. Koszty z tym związane obliczono na 480 tys. kcz. W październiku 1930 r. (a nie było tak w 1933?) ogłoszono regulację skrzyżowania na wysokości domu nr 19 . W marcu podjęto decyzję o wybrukowaniu odcinka pomiędzy Cz. Cieszynem a Ligotą Alodialną. Wiosną 1933 r. powstał szeroki chodnik na odcinku Rohrmanngasse, po którym bardzo szybko jeździli rowerzyści, wobec czego dochodziło do konfliktów z pieszymi. Rowerzyści usprawiedliwiali się tym, że stan drogi jest gorszy od chodnika, stąd ich obecność na chodnikach. O cały zajściu pisano w sierpniu 1933 r. Również w sierpniu tego samego roku Stowarzyszenie dla upiększania miasta zalecało jesiony wzdłuż Rohrmanngasse należy usunąć jesienią i posadzić w połączeniu z roślinami lipowymi. Ul. Rohrmanngasse powstała w 1913 r., ul. Felsenstraße w 1892 r., ul. Grabinastraße (jej opis znajduje się tu ). Zmiany nazw ulic były następujące. Dla ul. Rohrmanngasse początkiem lat 20 tych XX w. władze miasta zamierzały zmienić nazwę ulicy na ul. Slámova, w latach 1938 - 1939 przemianowana na ul. Obrony Narodowej, w 1939 - 1945 na ul. Bogumińska, w 1945 - 1948 na ul. Frysztacka, od 1948 aż po współczesność ul. Karwińska. Dla ul. Felsenstraße około 1930 r. przemianowana na ul. Frysztacka, 1938 - 1945 na ul. Bogumińska, w 1945 - 1948 na ul. Frysztacka, od 1948 aż po współczesność ul. Karwińska.
Urodzony w Wiedniu w 1834 r., właściciel dóbr w Błędowicach Dolnych. Do Sejmu Krajowego w Opawie pierwszy raz wszedł w 1870 r., w 1883 r. zrezygnował z mandatu. Był też członkiem gremiów lokalnych i krajowych decydujących o sprawach szkolnictwa, jednocześnie wspierał finansowo działające na Śląsku Austriackim niemieckie towarzystwa oświatowe. Zmarł w 1920 r.
Tytuł honorowego obywatela Cieszyna został mu nadany uchwałą Wydziału Gminnego w Cieszynie z dnia 21 lutego 1910 r., a dyplom został mu przekazany przez delegację władz miasta 12 lipca. W uzasadnieniu podkreślono działalność Rohrmanna w swojej gminie i w Sejmie Krajowym oraz jego zasługi na polu dobroczynności („bo szlachetne czyny rozjaśniają mroki"), zwłaszcza dla towarzyszeń „Deutsche Schutz-verein", „Nordmark" i „Deutsche Schulverein". Wymieniono finansowe wsparcie budowy szpitala dziecięcego założonego przez hrabinę Thun-Hohenstein w Cieszynie i dar 300.000 koron dla „Schulvereinu".