| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Sędziwy wąski tor

proszę czekać...

Górnoślą­skim Koleiom  Wąskotorowym konce­sji na budowę, udzielono, tej histo­rycznej dziś „magistrali", 24 marca 1851 r., ale za początek działalności Kolei Wąskotorowych na Górnym Śląsku, uznano rok 1853. Wtedy to, za zezwoleniem Pruskiego Minister­stwa Handlu Wewnętrznego, scalo­no kilka oddzielnych, krótkich od­cinków torowych, w jednolitą sieć kolejową o szerokości 785 mm i dłu­gości 35 km. Połączono w ten spo­sób komunikacyjnie zakłady prze­mysłu metali nieżelaznych. Później takie połączenia otrzymały też ko­palnie i huty żelaza.
W 1854 r. przystąpiono do budo­wy dwóch głównych linii. Jedna, 25-kilometrowa biegła na trasie Tar­nowskie Góry — Bytom Karb — Chebzie — Wirek Nowowiejski, a druga miała 15 km i łączyła By­tom Karb — Rozbark — Maciejkowice — Bogucice do Huty „Kunegunda", z odgałęzieniem do Huty Cynku „Wilhelmina" w Szopieni­cach. Budowę tych linii zakończono w 1857 r. Kolej wąskotorowa miała już 75 km długości.

Do 1856 r. przewozami zajmowa­ła się Spółka „Kolej Górnośląska", a następnie prawo przewozu towa­rów wydzierżawił przedsiębiorca i bankier z Gliwic Pringsheim. W tym czasie wykorzystywane by­ły wagony drewniane o niewielkiej ładowności i przy użyciu zaprzę­gów konnych, bo były najtańsze. Ale trakcja konna miała niewielką zdolność przewozową, nie mówiąc o tym, że bywała zawodna, dlatego powoli zastępowano ją trakcją pa­rową. W 1884 r. Górnośląskie Kole­je Wąskotorowe przeszły na wła­sność państwa pruskiego i stały się kolejami publicznymi. Jednocześnie decyzją Dyrekcji Kolei w Opolu, nadzór nad eksploatacją przejął In­spektorat Ruchu w Bytomiu, który do dziś jest siedzibą władz zwierzchnich GKW.
Pod zarządem kolei państwowych,wąskotorówka zaczęła się rozbudo­wywać. W 1901 r. długość głównych linii wynosiła prawie 140 km i miała 427 rozjazdów.

Spośród 16 posterun­ków ruchu, 5 było wyposażonych w wagi wagonowe. Zaprzęgami kon­nymi obsługiwany był już tylko kilkukilometrowy odcinek, reszta 51trzyosiowymi parowozami.    (jj)

Wycinek z Trybuny Śląskiej

Skomentuj artykuł
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet