starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 16 głosów | średnia głosów: 6

Kresy woj. śląskie powiat raciborski Rudy ul. Szkolna Stacja kolejowa Rudy Lokomotywownia i wagonownia

2 lipca 2014 , Stacja kolejowa Rudy, budynek lokomotywowni. Na pierwszym planie fragment rozjazdu wraz ze wskaźnikiem zwrotnicowym Wz 1.

Skomentuj zdjęcie
ZPKSoft
+1 głosów:1
Fotopiesek :)
2014-08-13 14:56:36 (11 lat temu)
Arkadiusz K. (Arro)
+1 głosów:1
do ZPKSoft: Dotrzymywał mi towarzystwa podczas wędrówki po stacji :)
2014-08-13 14:59:50 (11 lat temu)
ZPKSoft
+1 głosów:1
do Arkadiusz K. (Arro): Przewodnik i ochrona - 2 w 1 :)
2014-08-13 15:03:13 (11 lat temu)
Arkadiusz K. (Arro)
+1 głosów:1
do ZPKSoft: Nie inaczej ;) Kontrolował czy czegoś nie wynoszę :))
2014-08-13 15:05:36 (11 lat temu)
Neo[EZN]
+1 głosów:1
do Arkadiusz K. (Arro): My w Obidowej spotkaliśmy pieska - myśleliśmy, że to jakiś pies tubylców ale wszedł z nami na górę. Kiedy byliśmy przy schronisku na Starych Wierchach to dalej poszedł z kimś innym ;) Pies - podróżnik.
2014-08-13 16:12:11 (11 lat temu)
do Neo[EZN]: Wczoraj widziałem w TV, materiał traktujący o tym, że w Moskwie, jest wiele psów, które regularnie dojeżdżają metrem z peryferyjnych dzielnic, gdzie mieszkają i np. się bawią w parkach, do centrum, gdzie się pożywiają. Przy okazji jazdy, nieraz parę razy przesiadają się na inne linie, i bezbłędnie trafiają tam gdzie chcą.
2014-08-13 16:24:58 (11 lat temu)
pawulon
+2 głosów:2
do Andrzej G: W Rosji wszystko jest możliwe ;)
2014-08-13 22:32:28 (11 lat temu)
Arkadiusz K. (Arro)
+1 głosów:1
do pawulon: Delikatnie mówiąc... ;))
2014-08-13 22:49:09 (11 lat temu)
Arkadiusz K. (Arro)
Na stronie od 2009 wrzesień
16 lat 9 miesięcy 2 dni
Dodane: 13 sierpnia 2014, godz. 14:34:40
Autor zdjęcia: Arkadiusz K. (Arro)
Rozmiar: 1600px x 1117px
Licencja: CC-BY-SA 3.0
Aparat: NIKON D5000
1 / 200sƒ / 7.1ISO 20015mm
1 pobranie
1028 odsłon
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia Arkadiusz K. (Arro)
Obiekty widoczne na zdjęciu
Lokomotywownia i wagonownia
więcej zdjęć (54)
Stacja kolejowa Rudy
więcej zdjęć (92)
Dawniej: Rauden Kleinbahnhof, Groß Rauden, Rudy Wielkie, Rudy
Zabytek: A/1476/92

br />


Stacja powstała wraz z budową linii kolejowej wąskotorowej Gliwice Trynek -

Racibórz Płonią w latach 1897-1903. Znajdowała się na 41,1 km wspomnianej

linii. Zbudowało ją przedsiębiorstwo Górnośląskie Tramwaje Parowe. Do 1945

roku korzystało z niej około 700 tysięcy pasażerów rocznie. W roku 1945 kolejka

została przejęta przez PK P i włączona do Górnośląskich Kolei Wąskotorowych.

Do polowy lat 60. xx wieku była głównym środkiem transportu dla ludności

z tamtych terenów. Przewoziła około milion pasażerów rocznie. Podróż z Gliwic

do Raciborza trwała około 2,5 godziny.

Po likwidacji linii w 1991 roku stacja Rudy wraz z trzytorową halą lokomotywowni, wodną wieżą ciśnień oraz budynkami gospodarczymi została przekształcona w skansen kolejki wąskotorowej. Zwiedzającym została udostępniona

w 1994 roku. Na terenie obiektu efcsponuje się: parowozy Las49, PW53 oraz Ryś;

lokomotywę akumulatorową Ldag5; spalinowozy - Lxd2, Lydi, Lydi2, Wis 40,

W I SĄO , WN75, 2WLS40/50, GLS30 oraz elektrowóz Siemens z roku 1896. Ponadto

można zobaczyć kilkanaście wagonów. Dodatkową atrakcją są przejazdy kolejką

w okresie od wiosny do jesieni oraz okazjonalnie zimą na trasie Rudy - Paproć

-Rudy i Rudy-Stanica-Rudy lub drezyną na terenie stacji.

Jaworzno interdyscyplinarnie

Przemysł pogranicza śląsko-małopolskiego

na przestrzeni wieków

 


ul. Szkolna
więcej zdjęć (326)