starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 4 głosy | średnia głosów: 5.75
Skomentuj zdjęcie
marku
+1 głosów:1
To nie jest budynek kopalni "Grodziec I" a dawna szkoła przyzakładowa cementowni. Aktualnie budynek mocno przebudowany
2021-08-03 19:21:57 (4 lata temu)
piotr brzezina
Na stronie od 2011 listopad
14 lat 7 miesięcy 17 dni
Dodane: 18 sierpnia 2014, godz. 15:18:31
Autor zdjęcia: piotr brzezina
Rozmiar: 1600px x 1035px
Licencja: CC-BY-SA 3.0
Aparat: NIKON D5100
1 / 250sƒ / 8ISO 11024mm
2 pobrania
1560 odsłon
5.75 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia piotr brzezina
Obiekty widoczne na zdjęciu
szkoły średnie
Szkoła Przyzakładowa
więcej zdjęć (2)
Zbudowano: 1894
Zlikwidowano: 1938
Dawniej: Kopalnia "Maria"
Kopalnia węgla Maria (Grodziec I) powstała w roku 1894 a działalność górniczą zakończyła w 1938r.
Informacje o szybach kopalni Grodziec I:
- Dorota - głębokość ok. 50m, obudowa drewniana, przekrój prostokątny, szyb wentylacyjny z kołowrotem.
- Huta - powstały ok. 1915roku, głębokość 61m, obudowa drewniana, szyb materiałowy z drewnianą wieżą z kołowrotem.
- Maria - 1894r, 70m, obudowa drewniana, przekrój prostokątny, wydobywczy, wieża drewniana z kołowrotem elektrycznym, wyłączony z ruchu w 1938, zasypany w 1947.
- Mieczysław - 128m, obudowa murowana, przekrój okrągły, wentylacyjno-zjazdowy, wyłączony z ruchu w 1938, zasypany w 1947.
- Stanisław - 56m, obudowa murowana, przekrój okrągły.
- Zygmunt - budowany 1922-1924, 174m, obudowa murowana, przekrój okrągły o śr 4,2m, wydobywczy, wieża stalowa 1925, skip 5t (pierwszy skip w Polsce) 1929. Wyłączony z ruchu (górniczego) w 1938, później jako stacja pomp. Zlikwidowany poprzez wykonanie płyty żelbetowej w 1984 roku.
Na podst.
ul. Wojska Polskiego
więcej zdjęć (37)
Dawniej: Legionów