starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 5 głosów | średnia głosów: 5.71
Skomentuj zdjęcie
A były tu fajne koncerty,a dla ochłody do basenu się wskakiwało
2015-05-20 08:00:41 (11 lat temu)
piotr brzezina
Na stronie od 2011 listopad
14 lat 7 miesięcy 17 dni
Dodane: 24 stycznia 2015, godz. 10:13:05
Autor zdjęcia: piotr brzezina
Autor: piotr brzezina ... więcej (4412)
Rozmiar: 1600px x 926px
Licencja: CC-BY-NC-ND 3.0
Aparat: NIKON D5100
1 / 125sƒ / 5.6ISO 25024mm
3 pobrania
1154 odsłony
5.71 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia piotr brzezina
Obiekty widoczne na zdjęciu
amfiteatry i estrady
Muszla koncertowa
więcej zdjęć (10)
Kościół św. Jacka
więcej zdjęć (32)
Architekci: Jacek Zimosz, Jerzy Nowak
Budowy kościoła, który zlokalizowano na osiedlu Żeromskiego, podjął się ks. Brunon Ploch proboszcz parafii NMP Wspomożenia Wiernych Gliwicach - Sośnicy. Koncepcję architektoniczną budynku kościoła wykonał zespół autorski: arch. Jacek Zimosz i arch. Jerzy Nowak. Obliczenia statyczne wykonał mgr inż. Roman Brodowy. Budynek kościoła wzniesiony miał zostać w technologii tradycyjnej. Dach kryty dachówkami ceramicznymi. Zasadnicza cześć jest jednokondygnacyjna. Nad wejściem zaprojektowano antresolę (chór), a po zakrystią podpiwniczenie (krypta). Budynek kościoła jest jednosegmentowy. Zaprojektowany budynek ma powierzchnię użytkową 1469,9 m2 i wysokość bez krzyża: 35,9 m (z krzyżem: 39,0 m).

Prace ziemne przy budowie rozpoczęły się w październiku 1998 roku, a 4 grudnia tego samego roku został poświęcony plac pod budowę nowego kościoła, na którym postawiono duży dębowy krzyż - dar kopalni "Sośnica". Krzyż przenieśli górnicy, po uroczystej Mszy św., odprawionej w intencji górników i ich rodzin w kościele pw. NMP Wspomożenia Wiernych. Mszy św. - w obecności biskupa gliwickiego Jana Wieczorka - przewodniczył biskup Franciszek Lobkowicz, biskup ostrawsko-opawski.

Biskup gliwicki Jan Wieczorek dnia 27 października 2002 roku wmurował kamień węgielny w ściany kościoła, który wraz z obok wybudowaną plebanią, był zadaszony i otynkowany od wewnątrz. Od dnia 25 marca 2003 roku, dalsze prace budowlane, związane z wykończeniem kościoła i plebanii, przejął ks. Krzysztof Śmigiera.

1 czerwca 2003 r. dekretem ks. Bpa Jana Wieczorka powstała nowa parafia pw. św. Jacka. Pierwszym proboszczem został mianowany ks. Krzysztof Śmigiera a od 1 września 2003 posługę duszpasterską w nowo powstałej parafii rozpoczęło dwóch księży wikariuszy: ks. Robert Czornik oraz ks. Marcin Gruszka. Kilka dni wcześniej do parafii przybyły dwie siostry ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Śląskich: S. Elżbieta i S. Felicja, podejmując prace w zakrystii i w kancelarii parafialnej.

W okresie wrzesień 2003 - czerwiec 2004 budynek kościoła był jeszcze w stanie surowym a budynek plebanii przechodził ostatnie adaptacje umożliwiające jego normalne zamieszkanie. W listopadzie 2004 w kościele uruchomiono nowe ogrzewanie oraz została oddana do użytku sala parafialna w podpiwniczonej części kościoła.

Tekst pochodzi ze strony parafii:
ul. Przedwiośnie
więcej zdjęć (92)