|
starsze nowsze oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 7 głosów | średnia głosów: 6
1922 , Widok na Synagogę oraz Prezydium Policji z góry z wysokości 100m , fragment Vorstädtischer Graben 57-70 kwartał między An der Reitbahn ( dzisiaj Bogusławskiego) i Ketterhagergasse ( dzisiaj Zbytki)Skomentuj zdjęcie |
146 pobrań 7788 odsłon 6 średnia ocen Poprzednie i następne zdjęcia grgrz Obiekty widoczne na zdjęciu
Wielka Synagoga więcej zdjęć (55) Zbudowano: 1887 Zlikwidowano: 1939 Wielka Synagoga w Gdańsku (niem. Große Synagoge in Danzig) - nieistniejąca obecnie, największa synagoga, która znajdowała się w Gdańsku, przy ówczesnej Reitbahnstrasse, która obecnie nosi nazwę Wojciecha Bogusławskiego. Historia Synagoga została zbudowana w latach 1885-1887. Została sfinansowana przez pięć zjednoczonych gmin reformowanych: Winnicy, Wrzeszcza, Szopy, Starych Szkotów i ul. Szerokiej. Wybudowała ją berlińska firma Ende i Boeckmann, wybrana przez gdańskie władze miejskie. Synagoga została uroczyście otwarta 15 września 1887 roku przez gdańskiego rabina Kossmana Wernera, który wygłosił uroczyste przemówienie przed władzami miasta oraz wiernymi. Następnie do synagogi wniesiono zwoje Tory ze Starej Synagogi, które umieszczono w Aron ha-kodesz, i zapalono wieczne światło. Pierwsze nabożeństwo odbyło się 8 grudnia 1887 roku. Na początku XX wieku, w synagodze otwarto jedno z najstarszych na świecie muzeum judaistycznych, posiadające bardzo bogate eksponaty, których część przekazał Lesser Giełdziński. Nabożeństwa odbywały się przy akompaniamencie organów oraz chóru; w synagodze odbywały się również liczne koncerty, występy teatralne oraz wykłady znanych profesorów i rabinów świata. Po dojściu nazistów do władzy przy synagodze utworzono wartę strzegącą ją przed bojówkami. Dzięki temu synagoga ocalała aż do 1939 roku, mimo że próbowano ją dwa razy zniszczyć i podpalić. Zarząd gminy obawiając się kolejnych napadów sprzedał wyposażenie synagogi; organy sprzedano do Krakowa, świeczniki do Warszawy, ławy zborowi ewangelickiemu w Nowym Porcie, archiwum do Jerozolimy a zbiory judaików wywieziono do Ameryki dzięki Jointowi, które pozostają tam, do dnia dzisiejszego. Zbiory bogatej biblioteki wywieziono do Wilna. Przybądź kochany maju i uwolnij nas od Żydów - napis umieszczony przez nazistówNa początku 1939 roku synagoga została sprzedana Senatowi Miasta Gdańska. 15 kwietnia 1939 roku w synagodze odbyło się ostatnie nabożeństwo szabatowe. Wkrótce została otoczona drewnianym płotem, na którym powieszono napis: Komm lieber Mai und mache von Juden uns jetz frei, który znaczy Przybądź kochany maju i uwolnij nas od Żydów. 2 maja 1939 roku władze nazistowskie przystąpiły do rozbiórki synagogi. Obecnie na miejscu, gdzie znajdowała się synagoga, rośnie trawa. Pojawiały się nierealne pomysły, żeby odbudować Wielką Synagogę. Teren po synagodze został podzielony pomiędzy trzy instytucje. Na większości terenu zostanie wybudowany teatr elżbietański, pozostałe skrawki terenu otrzymała gmina żydowska oraz Urząd Ochrony Państwa. Na całym terenie widoczne są fundamenty synagogi. Źródło: Licencja: CC-BY-SA 3.0 Zdjęcia lotnicze więcej zdjęć (216) Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego - Delegatura Gdańsk więcej zdjęć (53) Zbudowano: 1902-1905 Dawniej: Königl. Preuss. Polizei Präsidium, Polizei Präsidium FSD, UB, SB, UOP Zabytek: 1650 (d. A-1177/18.12.1997) Obecny budynek delagatury ABW w Gdańsku powstał na terenie dawnego Bastionu Karowego, zlikwidowanego jak i pozostałe miejskie obwałowania zachodnie, w latach 1895-97. Powstała ulica o reprezentacyjnym i prestiżowym znaczeniu, która w swej nazwie odnosiła się do uprzedniego miejsca, zwąc się Karrenwall. Miejsce to zatem upatrzono do wybudowania nowej siedziby dla potrzeb Policji albowiem uprzednie miejsce na ul. Długiej, w 1895 przekazano pod budowę gmachu poczty cesarskiej. Przez kilka lat zatem, tymczasowo Prezydium Policji znajdowała się na Zaroślaku (Petershagen). Budowę budynku przy obecnej Okopowej 9, rozpoczęto w w1902 roku, wg projektu Alfreda Muttraya, któremu przy wykonywaniu szczegółów elewacyjnych pomagał Otto Kloeppel, późniejszy rektor Politechniki w Gdańsku i projektant Grand Hotelu w Sopocie. Budowę ukończono i przekazano do użytku 6 maja 1905 r. ul. Bogusławskiego Wojciecha więcej zdjęć (239) Dawniej: An der Reitbahn ul. Okopowa więcej zdjęć (274) Dawniej: Karrenwall / Wiebenwall Obecna Okopowa to połączenie dwóch dawnych ulic Karenwall czyli od d. Danziger Hof (współcześnie LOT) do św. Trójcy oraz dalej Wiebenwall czyli od św. Trójcy do ul. Augustyńskiego. ul. Podwale Przedmiejskie więcej zdjęć (134) Dawniej: Vorstädtischer Graben, Leningradzka Do 1945 roku ulica, nosząca niemieckojęzyczną nazwę Vorstädtischer Graben (obecna nazwa jest tłumaczeniem nazwy historycznej), prowadziła od okolic Targu Siennego do Targu Maślanego przy Motławie i z obu stron była zabudowana kamienicami. Zabudowa ulicy nie została odbudowana ze zniszczeń dokonanych podczas walk o Gdańsk w marcu 1945. W 1959 ulicę rozbudowano do dwóch jezdni, dobudowano most nad Motławą oraz zbudowano linię tramwajową, dzięki czemu wycofano ruch tramwajowy i samochodowy z ul. Długiej i Długiego Targu. Nową Motławę w kierunku zajezdni przy ul. Łąkowej i na Stogi tramwaje przekraczały mostem saperskim, ruch kołowy w kierunku Warszawy prowadził ulicami Chmielną, Stągiewną i Długimi Ogrodami (wtedy Elbląską). Na ówczesnym końcu Podwala Przedmiejskiego, pomiędzy ul. Chmielną i Łąkową, istniało jedno z największych gdańskich targowisk. Między 1957 a 1974 rokiem zmieniono nazwę ulicy na aleję Leningradzką. Historyczną nazwę przywrócono po 1989 roku. Na początku lat 90. XX wieku rozpoczęto prace nad dokończeniem trasy. Zbudowano most nad Nową Motławą, który po ponad 30 latach zastąpił tymczasowy tramwajowy most saperski. Zmieniono układ drogowy okolicy, m.in. przerwano ciągłość ul. Łąkowej, a ulice Szopy i Pszenną przeprowadzono pod wiaduktem. Trasę na odcinku od ul. Chmielnej do ul. Elbląskiej wraz z węzłem na końcu oddano do użytku w 1995 roku, wtedy też przeniesiono torowisko tramwajowe z Długich Ogrodów. |