starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 13 głosy | średnia głosów: 5.85

Kresy woj. dolnośląskie powiat strzeliński Strzelin ul. Floriana, św. Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego Klasztor s.s. boromeuszek

16 kwietnia 2011 , Dziedziniec dawnego klasztoru. Augustianie w XVII w. postawili zabudowania klasztorne na podwalinach XIII-wiecznego klasztoru klarysek. Ostatnimi mieszkankami obiektu były boromeuszki. Od kilku lat obiekt stoi pusty, miał tu powstać luksusowy dom opieki. Widoczne na wprost wschodnie skrzydło jest użytkowane przez parafię kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego. Zdjęcie niestety pod słońce :(

Skomentuj zdjęcie
a to jest dzjiecze ze śkolenia fotopolanów???? :-)
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: walka s ortografia
2015-04-18 23:19:34 (11 lat temu)
do vetinari: Nie było to szkolenie ale tzw. FotoDay. Kilka lat temu dość popularny sposób pokazania szerszemu gremium wielu budynków, np. dworzec główny we Wrocławiu można było oglądać 10 kwietnia 2010 .
Komentarz został edytowany przez administratora - powód: literówka
2015-04-19 09:40:40 (11 lat temu)
do ZPKSoft: Mało co a ten FotoDay by się nie odbył, bo przed samym jego początkiem rozbił się nasz samolot z Prezydentem na pokładzie. Pamiętam dobrze ten dzień bo byłem na tym FotoDayu. Wczoraj odbył się takowy w byłych koszarach Policji przy ks, Witolda
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: korekta
2015-04-19 10:04:26 (11 lat temu)
do pawulon: Tu są dwie zapowiedzi takich imprez w Łodzi i Gdańsku , które odbędą się 24 kwietnia .
2015-04-19 10:25:16 (11 lat temu)
do pawulon: Ciekawe czy był ktoś od nas ?
2015-04-19 10:43:13 (11 lat temu)
do ZPKSoft: No fotce zbiorczej nikogo od nas nie widzę, ale mogę się mylić.
2015-04-19 11:15:22 (11 lat temu)
do pawulon: O, "dobrze wiedzieć"... Gdyby ktoś wcześniej dawał znać to byłoby lepiej.
2015-04-19 11:58:44 (11 lat temu)
do ZPKSoft: Dziekuje za ponformowanie-super pomysl...ciekawe czy sie i tutaj w okolici Cieszyna coś takiego odbywa...napewno tak...tylko o tym nie wiem...zbyt duźo nieszukam informacii z polskiej strony...obiecuje wieksie zainteresowanie... :-)..
2015-04-19 11:58:53 (11 lat temu)
do vetinari: Brać cieszyńska jest dobrze zorganizowana, popytaj czesila albo innych kolegów z regionu. Widzieliśmy owoce ich wspólnych wypraw.
2015-04-19 12:09:43 (11 lat temu)
do ZPKSoft: jestem z nimi w kontakcie...ale mam pitanie-tylko moźe z powodu nie znalości historii Polski i bylych terenów-jeźeli sa na FP zdjiecia z Wilna czy Lwowa itp dla czego to nie ma Zaolzia???oprócz Cieszyna-Českieho Těšína...pitanie raczej dla mojej wiedzi...jestem urodzonym Czechem-pochodze z Karlových Varů-tz zach=od naśiego kraju-a wiec jestem raczej tutaj gościem-ale chce jak najwiecej wiedziecz-tz...tu teś w okolici sa ciekawe miejsca zwiazane s Polska i historia i powiedzme urbanistika i architektura..ja najwiecej tutaj lubie śukanie i oddawanie starych dziecz-poprostu lubie stare rzeczi..dziekuje za odpowiedz..
2015-04-19 12:44:47 (11 lat temu)
do vetinari: Lwów i Wilno czyli Kresy Wschodnie zostały wydzielonym działem FP jako fotokresy dosyć niedawno. O ich umieszczeniu zadecydowało gremium Fotopolan. Zaolzia nie mamy ale może kiedyś...
2015-04-19 12:52:54 (11 lat temu)
do ZPKSoft: dzieky za odpowiedź..pogadam na ten temat s Czesilem-mojim zdaniem by bylo warto..
2015-04-19 17:36:09 (11 lat temu)
do vetinari: Sama mam zdjęcia z Zaolzia z 1938 r.
2015-04-19 18:54:37 (11 lat temu)
do ZPKSoft: No,troche juź rozpoczolem diskusie s czesilem-ale rzecz jest chyba jasna-nie ma ludzi...tz napewno warto otworzicz strony FP na poludnie-tutaj juź wiele rzeczy nie ma-kopalnie-przemyls i wojna duźo rzeczi wilikwidowala-ale sa jeścze reśtky i nowe budynky-mojim zdaniem by bylo warto..no ciekawa rzecz-odzyskanie Zaolzia dla FP..:-)...jak by ta diskusie widzal muj dziadek to by sie w grobie przewracal...:-)..tz jeśczie nadal tu sa czasami troche stluczky nacionalne,i troche śowinisticzne przez ludska glupote i zaślepienie...z obych stron..ale dzieky temu źe nie pochodze stad,z Cieszyna ani z Těšína mam troche inny podglad na te spravy-dla mnie jest warta historia i losy ludkie...dziekuje za poinformowanie i piekna diskusie
2015-04-20 07:05:25 (11 lat temu)
do ZPKSoft: Co do Zaolzia, to jak najbardziej warto to kontynuować, niech zostanie dla potomności wiedza i zdjęcia
2015-04-20 10:44:41 (11 lat temu)
ZPKSoft
Na stronie od 2011 styczeń
15 lat 5 miesięcy 26 dni
Dodane: 18 kwietnia 2015, godz. 12:13:13
Autor zdjęcia: ZPKSoft
Rozmiar: 1590px x 1209px
Licencja: CC-BY-NC-ND 3.0
0 pobrań
973 odsłony
5.85 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia ZPKSoft
Obiekty widoczne na zdjęciu
ogrody
Klasztor s.s. boromeuszek
więcej zdjęć (29)
Zbudowano: 1295
Dawniej: Klasztor augustianów

Czworobok zabudowań przylegających od południa do kościoła to dawny klasztor św.Klary,założony przez księcia Bolka I w 1295 r. Był to klasztor żeński zakonu klarysek. Pierwsze zakonnice przybyły do Strzelina z Wrocława , gdzie pierwszy ich dom na Śląsku założyła w 1257 r., księżna Anna – wdowa po Henryku Pobożnym. W okresie reformacji wiele zakonnic przeszło na protestanizm i w 1540 r., klasztor uległ likwidacji.Opustoszały budynek spłonął w czasie pożaru miasta w 1548 r. Prowizorycznie zabezpieczony, służył jako spichlerz miejski. Ponownie, wraz z kościołem, uległ pożarowi w czasie wojny trzydziestoletniej w XVII w. W 1689 r. przybyli z Wiednia Augustianie rozpoczęli odbudowę zniszczonego zespołu architektonicznego. Budynek mieszkalny dawnego klasztoru otrzymał mało interesującą formę skromnego stylu barokowego. Obecnie , mieści się tu klasztor s.s. Boromeuszek.


Atrakcja turystyczna
Zbudowano: XV w.
Dawniej: Kościół klasztorny
Zabytek: 140 z 10.03.1950 r.
Funkcje parafialne pełni ta świątynia od ponad 280 lat, jeśli liczyć okres od czasu objęcia jej przez zakonników augustiańskich, choć jej mury są znacznie starsze. Zawikłana historia miasta sprawiła, że kościół, jak i połączone z nim budynki klasztorne kilkakrotnie zmieniały swoją funkcję i właścicieli. Główne etapy w historii tych budowli wyznaczają następujące wydarzenia: około 1295 ufundowanie klasztoru klarysek, to jest żeńskiej gałęzi zakonu franciszkańskiego, przez księcia Bolka I Świdnickiego; 1540 opuszczenie klasztoru przez ostatnie zakonnice; 1548 pożar klasztoru i jego konfiskata przez księcia brzeskiego Jerzego II; 1698 początek starań augustianów-eremitów z Wiednia o pozyskanie klasztoru i kościoła; 1721 poświęcenia kościoła i klasztoru po odbudowie przez augustianów; 1810 kasata klasztoru augustianów przez króla pruskiego; 1842 ustanowienie parafii; 1895 przejęcie części klasztoru przez zakon sióstr boromeuszek; 1945 wysadzenie w powietrze zachodniej części kościoła przez odziały niemieckie; 1946 objęcie kościoła przez polskich księży.

WNĘTRZE

Kiedy znajdujemy się we wnętrzu kościoła uderza nas jednolitość barokowego wystroju tworzonego przez ołtarze, ambonę i stalle. Zarówno ich architektura, części figuralne, jak i dekoracje w postaci ornamentów prezentują ten sam styl. Jedną z osób które zasłużyły się w pracy nad odtwarzaniem wyposażenia odbudowanej świątyni był zakonnik brat Bernardyn od św. Antoniego.

Ołtarz główny: ołtarz prezentuje styl dojrzałego baroku. Ma strukturę architektoniczną, której głównym składnikiem są trzy pary kolumn nad którymi dominują bogate ażurowe zwieńczenia. Powstał w latach 1716-1717. Pieniądze na jego wzniesienie ofiarował Franz Ludwig von Blumenbron. Jego herb znajduje się w głównej części ołtarza. Był wielokrotnie odnawiany, po raz ostatni w 1994-1995. Ołtarz prezentuje styl późnobarokowy. Głównym składnikiem są trzy pary kolumn, które wspierają belkowanie. Para kolumn wewnętrznych posiada trzony skręcone i oplecione wicią roślinną. W polu środkowym widniał obraz ukazujący Opłakiwanie Chrystusa pod Krzyżem. Potem wymieniono to przedstawienie na rzeźbiony krucyfiks, któremu dodano jako tło ekspresyjne obraz ukazujący pejzaż Golgoty a zarazem nastrój godziny śmierci Chrystusa. Para figur w dolnej części ołtarza wyobraża świętych czczonych szczególnie w zakonie augustiańskim: św. Augustyn i św. Monika. Figura skrajna z prawej strony wyobraża św. Jana Ewangelistę, po przeciwległej stronie stoi św. Józef z Dzieciątkiem Jezus. W zwieńczeniu tabernakulum stoi mała figurka świętego Jana Chrzciciela jako dziecka z barankiem.

Ołtarz Matki Bożej (z lewej strony): Obraz główny przedstawia Maryję Pocieszycielkę wraz z Dzieciątkiem Jezus. Obraz górny prezentuje Zwiastowanie NMP. Stojące na skrajach figury barokowe wyobrażają św. Rocha oraz św. Szczepana. W górnej kondygnacji ołtarza znajdują się figury św. Barbary oraz św. Rozalii. Dwie figury wewnętrzne w dolnej części ukazują św. Jadwigę Śląską oraz jej siostrzenicę, św. Elżbietę Węgierską. Po środku, na tabernakulum, stoi figura Matki Bożej z Dzieciątkiem .

Ołtarz św. Józefa (z prawej strony): Dolny obraz ukazuje Śmierć św. Józefa, a górny przedstawia św. Annę nauczającą młodą Marię. Para figur po bokach dolnego obrazu przedstawia św. Franciszka z Asyżu i św. Antoniego Padewskiego. Na lewym skraju stoi figura św. Katarzyny z Aleksandrii. Po przeciwległej stronie widzimy św. Barbarę. W górnej kondygnacji po lewej stronie stoi trudna do zidentyfikowania figura, natomiast po prawej stronie stoi św. Dorota. Na tabernakulum ustawiono figurę św. Józefa.

Obraz Matki Boskiej Bolesnej: w centrum widzimy siedzącą pod krzyżem postać Matki Bożej z ciałem Chrystusa, aniołowie trzymają Narzędzia Pasji Chrystusa.

Ołtarz Matki Boskiej Częstochowskiej: w obecnym ołtarzu na wyliczenie zasługują figury św. Św. Anny i Joachima oraz kopia cudownego obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej.

Ambona: kosz ambony dzielony jest skręconymi kolumienkami, pomiędzy którymi stoją figurki Czterech Ojców Kościoła (św. Ambroży św. Augustyn, św. Hieronim, św. Grzegorz)i jednego, nierozpoznanego proroka. Baldachim z Gołębicą Ducha Świętego w podniebieniu podtrzymuje para półfigur anielskich. Jego zwieńczenie składa się z ażurowego pęku wolut, który stanowi podstawę pod glob ziemski, na którym zasiada ukazana w chwale promieni grupa Boga Ojca i Syna. Pomiędzy wolutami stoją na baldachimie nieduże figurki Czterech Ewangelistów oraz Mojżesza z tablicami Dekalogu.

za Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Strzelinie
Wirydarz
więcej zdjęć (16)
ul. Floriana, św.
więcej zdjęć (470)
Dawniej: Burgstrasse, Burgplatz