|
starsze nowsze oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 6 głosów | średnia głosów: 5.93
1970 , Siedzę na krawędzi zburzonego wiaduktu (wysadzonego przez Niemców lub zbombardowanego przez Rosjan w 1945 r.) nad torami kolei górnośląskiej. Betonowe bloki są fragmentami owego wiaduktu. Po lewej stronie znajduje się cmentarz św. Bernardyna. |
Od krakowskiej był stary cmentarz po drugiej stronie torów nowy. Za starym cmentarzem były baraki,mówili że poobozowe a na lewo od baraków jeziorko "Zatopione domki" 2019-12-19 18:51:53 (6 lat temu)
do Dürgoy Marcin : Z tymi "Zatopionymi domkami" było tak. Woda tam była przezroczysta i można było dostrzec ceglane mury domków. Na początku lat 70. pojawiły się tam liny w wielkiej ilości. To była istna plaga, ryby przemieszczały się ławicami w poszukiwaniu żeru, a tam nie było co jeść. Biegaliśmy tam z wędkami i wyciągaliśmy zgłodniałą drobnicę wielkości kciuka. Brały na wszystko, na robaka i na ciasto, a nawet na pusty haczyk. Pewnego dnia wpadłem na pomysł aby zarybić owymi linami stawek w Wilczym Kącie przy Krowim Mostku (naprzeciwko Pałacu Hollenderów). Zarybiłem staw około 200 sztukami zgłodniałych linów, ale po latach przekopano cypel i Oława zabrała wszystkie te ryby. Ale co się nałowiłem... :) PS. Wiadukt z tej strony miał klif bardzo wyrąbany przez wybuch. Robiliśmy zawody, wspinaliśmy się po nim od strony torów. Nieraz towarzyszył nam aplauz z przejeżdżających pociągów. 2019-12-19 19:29:24 (6 lat temu)
do Wacław Grabkowski: Pamiętasz resztki samolotu wystające z wody przy łące,w pobliżu była rura gazowa nad rzeką? 2019-12-19 19:34:49 (6 lat temu)
do Dürgoy Marcin : Tego nie pamiętam, bo byłem za młody, ale wiem z opowieści starszego, że samolot bez skrzydeł stał jakieś 20 m od rury gazowej. Jego kadłub był skierowany na zachód. Tu, po prawej stronie za drzewami na terenie ogródków działkowych. Jeden mówił, że to komendant Hanke nim leciał. Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: kor. 2019-12-19 20:48:51 (6 lat temu)
Na zdjęciach lotniczych z 1974 roku widać przyczółki tego wiaduktu, zdjęcia może uda się wrzucić w weekend, składam je w całość. Ciekawe jest to jak długo po wojnie nie było wiaduktu w tym miejscu... 2026-01-09 10:51:38 (5 miesięcy temu)
do Neo[EZN]: A to ciekawe. Chętnie pooglądam. Trudno powiedzieć, jak długo po wojnie nie było wiaduktu w tym miejscu, bo wyprowadziłem się z domu przy Krakowskiej w 1990 r. Gdzieś tak w 1988 dom pękł na skutek budowy estakady. Ściana południowo-zachodnia się odchyliła i przez szczelinę widać było ulicę. Ciekawostka: 300-metrowy odcinek ulicy Pięknej od Krakowskiej do zwalonego wiaduktu był brukowany, ale z czasem zarósł chwastami, co mnie bardzo zdziwiło. Pamiętam moją pierwszą wycieczkę (jako kilkuletnie dziecko) na zwalony wiadukt pod koniec lat 50. Parowóz dał parę, która zaczęła na nas sunąć. Któryś ze starszych, chcąc nas przestraszyć, krzyknął, że zabije, trzeba wiać! Daliśmy drapaka w stronę ulicy Krakowskiej :) Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: styl 2026-01-09 11:16:41 (5 miesięcy temu)
do Wacław Grabkowski: Wiaduktu nie było pewnie do połowy lat 80. A odcinek Pięknej od Tarnogajskiej do wiaduktu nie był też brukowany? 2026-01-09 11:44:18 (5 miesięcy temu)
do Neo[EZN]: Nie wiem, tam się nie zapuszczaliśmy. Przechodziliśmy przez tory i szliśmy skrajem cmentarza na Tarnogaj, na czereśnie do znajomego. 2026-01-09 11:49:09 (5 miesięcy temu)
do Neo[EZN]: Piękna od Tarnogajskiej była wybrukowana od wiaduktu do Bardzkiej (Cyganów,pętla dwójki)(bruk podobny jak na Niskich Łąkach).Ukośny podjazd na zachowane przęsło wiaduktu maił bruk ze spoiną i był gładki jak na ulicy Kościuszki gdzie jeździła 19-nastka.Zachowane przęsło miało przy chodniku betonowe bariery wypełnione betonem wysokości ok.2m. Bariery miały kilka wyrw (otworów) po pociskach artyleryjskich średnicy ok.0,5m. Była to praktycznie linia frontu od końca lutego do kapitulacji 6 maja. Wiadukt odbudowano w połowie lat osiemdziesiątych XXw.Jest gdzieś na fp amatorski filmik na którym widać "zwalony most". 2026-01-09 16:37:11 (5 miesięcy temu)
|
|
Na stronie od 2009 czerwiec
17 lat 0 miesięcy 2 dni |
![]() |
wiadukty i estakady
|