starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 11 głos | średnia głosów: 6

Kresy woj. dolnośląskie powiat karkonoski Szklarska Poręba Schronisko górskie "Wysoki Kamień" (dawne)

Lata 1910-1920 , Zjazd rogatymi saniami z Wysokiego Kamienia w Szklarskiej Porębie.

Skomentuj zdjęcie
mniszek
+1 głosów:1
Przed długie lata droga na Wysoki Kamień służyła miłośnikom białego szaleństwa, jako tor saneczkowy. W celu uniknięcia wypadków tworzono w zimie dwa tory; do zjazdu oraz wchodzenia na Wysoki Kamień. Usprawniło to ruch na trasie oraz efektywność zjazdów na sankach. Jak wykazują niektóre dawne mapy, tor zjazdowy prowadził do Sanatorium Hochstein na Białej Dolinie. Na zamieszczonej pocztówce jeszcze go nie ma... są za to sanie rogate, które stopniowo ze względu na koszty zostały zastąpione zwykłymi sankami.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: korekta
2015-07-24 22:35:37 (10 lat temu)
TW40
Na stronie od 2009 grudzień
16 lat 6 miesięcy 9 dni
Dodane: 24 lipca 2015, godz. 22:08:27
Rozmiar: 1320px x 836px
7 pobrań
1079 odsłon
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia TW40
Obiekty widoczne na zdjęciu
Zbudowano: 1882
Zlikwidowano: 1963
Dawniej: Hochsteinbaude
Schronisko na Wysokim Kamieniu (1085 m n.p.m, niem. Hochstein) zbudowano w 1837 r. Budynek ten spłonął w 1882 r., ale został też wkrótce odbudowany. Był to budynek składający się z dwóch kondygnacji ze spadzistym dachem, stojący na kamiennej podmurówce. Nie dysponował on miejscami noclegowymi. Była tutaj tylko restauracja. Obok postawiono ażurową wieżę triangulacyjną. W 1945 r. szabrownicy splądrowali schronisko. Na szczęście ówczesnym władzom udało się zabezpieczyć budynek przed kompletną ruiną. W 1947 r. zostało udostępnione dla turystów. Latem 1949 r. było tu raptem 10 miejsc noclegowych, ale należy pamiętać, że wtedy turyści mieli do dyspozycji schronisko na Bobrowych Skałach (8 miejsc) czy na Rozdrożu Izerskim (80 miejsc). W 1962 r. schronisko zamknięto, gdyż budynek, po wielu latach eksploatacji, niekonserwowany, zagrażał bezpieczeństwu użytkowników. Budynek, zdemolowany przez okolicznych wandali, rozebrano w 1963 r.

Info za: [ republika.pl]