|
starsze nowsze oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 8 głosów | średnia głosów: 6
1927 , Widok z wieży kościoła św. Jadwigi Śląskiej - widoczny budynek ratusza oraz fragment rynku. Dalej ponad środkiem zdjęcia opisane "nowe" ujście rzeki Bóbr - obecna rzeka Bóbr wypływa bardziej za zachód od miasta.Skomentuj zdjęcie |
10 pobrań 2705 odsłon 6 średnia ocen Poprzednie i następne zdjęcia Hellrid Obiekty widoczne na zdjęciu
Ratusz więcej zdjęć (28) Zbudowano: 1712 Zlikwidowano: 1945 Dawniej: Rathaus Poprzedni Ratusz w Krośnie Odrzańskim znajdował się na środku Rynku. Był to średniowieczny dom towarowy z sądem wzniesiony w XV wieku w technologii muru pruskiego. Spalony w trakcie pożaru został odbudowany na początku XVI wieku w tym samym miejscu. W roku 1562 w Ratuszu zamontowano nowy zegar podarowany przez Lorenza z Frankfurtu a dwa lata później położono nowy miedziany dach podarowany przez Andreasa Bohnsacka z Lubska. Ratusz został zniszczony w trakcie wielkiego pożaru w roku 1708. Zgodnie z nakazem króla miejsce pod nowy urząd wyznaczono przy skrzyżowaniu ulicy Browarnej (Brauerstraße) z Zamkową (Schloßstraße). Kamień węgielny nowego Ratusza wmurowano 24 czerwca 1710 roku. Przyjmuje się, że budowę zakończono 12 lipca 1712 roku kiedy to krośnieński stolarz Georg Kölbel umieścił na ratuszowej wieży gałkę. W latach późniejszych w Ratuszu działał lokal gastronomiczny "Ratskeller". Obecnie Ratusz nie istnieje. Zniszczony w trakcie walk na początku roku 1945 w późniejszych latach został rozebrany. Panoramy Krosna Odrzańskiego więcej zdjęć (178) pl. Jadwigi Śląskiej, św. więcej zdjęć (171) Dawniej: Ring, Markt Dawny rynek w Krośnie. Zniszczony w czasie wojny rynek to dziś olbrzymi plac między ulicami: Ariańską i Marksa, wykładany brukiem i kamiennymi płytami. Z jednej strony przylega do nabrzeża. Tuż obok ciągnie się kwartał kamienic z przełomu XVIII i XIX w. - dawniej zwano je Rybaki, ze względu na profesję mieszkańców. Najważniejszym i najlepiej widocznym obiektem architektonicznym na rynku jest stojąca Fara Maryjna (dekret biskupa zmienił niedawno wezwanie parafii na św. Jadwigi Śląskiej) z charakterystyczną wieżą - jej blaszany hełm ma trzy kondygnacje. Wzniesiona w stylu gotyckim na resztkach budowli z XIII w. ufundowanej przez księżnę Jadwigę Śląską musiała poddać się w wieku XVIII kanonom baroku. We wnętrzu zachowały się epitafia i organy z tamtego okresu. |