|
starsze nowsze oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 1 głos | średnia głosów: 6
19 września 2015 , Widok z wieży Ratusza Staromiejskiego na most drogowy im. Józefa Piłsudskiego.Skomentuj zdjęcie |
Dodane: 20 września 2015, godz. 23:23:53 Autor zdjęcia: legion Rozmiar: 1700px x 1275px Licencja: CC-BY-SA 3.0 Aparat: Canon PowerShot SX510 HS 1 / 320sƒ / 5ISO 40012mm
2 pobrania 735 odsłon 6 średnia ocen Poprzednie i następne zdjęcia legion Obiekty widoczne na zdjęciu
Most im. Józefa Piłsudskiego więcej zdjęć (204) Zbudowano: 1934 Most drogowy im. Józefa Piłsudskiego w Toruniu na rzece Wiśle wykonawca: Towarzystwo Przemysłu Metalowego K. Rudzki parametry: długość 900 m. szerokość 21,4 m. 8-przęsłowy Drugi most w Toruniu powstał w latach 1929-1934. 11 listopada 1934 r. nastąpiło oficjalne otwarcie, choć most był już udostępniony wcześniej dla ruchu (prawdopodobnie już w latach 1931-32). Do budowy mostu wykorzystano elementy z rozbiórki mostu w Opaleniu ( Prusy ) w 1910 roku. Łukowy most posiada konstrukcje kratownicową składającą się z ośmiu przęseł. Na moście funkcjonowała również linia tramwajowa na Podgórz ( z powodu zbyt dużego obciążenia zamknięto ją w 1984r.). W 1939 r. został wysadzony przez wycofujące się wojska polskie. W 1940 r. Niemcy postawili tymczasową konstrukcję drewnianą wychodzącą od zachowanego północnego przęsła mostu nad Bulwarem Filadelfijskim. Konstrukcja przetrwała walki o Toruń w 1945 r. Po wojnie podjęto odbudowę mostu w przedwojennym kształcie. Prace trwały ponad 4 lata i prawdopodobnie w 1949 r. most został udostępniony dla ruchu. W październiku 1950 r. nastąpiło oficjalne otwarcie. W 2007 roku zyskał oświetlenie, dlatego bardzo ładnie prezentuje się w nocy na tle Toruńskiej starówki. Źródło: br /> W 1984 r., z powodu coraz większego ruchu na moście zlikwidowano linię tramwajową biegnącą przez most do Dworca Toruń Główny - jak wiadomo nie rozwiązało to problemów zatorów tworzących się na moście w godzinach szczytu. Po wybudowaniu drugiej przeprawy drogowej (most gen. Zawackiej) pojawiły się plany przywrócenia linii tramwajowej przez Most Piłsudskiego do Dworca Głównego. Widoki z wieży Ratusza Staromiejskiego więcej zdjęć (63) Jest to najpopularniejszy punkt widokowy w Toruniu. Zlokalizowany na szczycie wieży Ratusza Staromiejskiego, na wysokości 40 m. Rozpościera się stąd wspaniała panorama całego toruńskiego Średniowiecznego Zespołu Miejskiego oraz innych dzielnic. Wieża to najstarsza (1274 r.) część Ratusza Staromiejskiego, najstarsza wieża tego typu na terenie środkowej i wschodniej Europy. Wieża toruńskiego ratusza w obecnej formie powstała w 1385 r. poprzez podwyższenie wieży istniejącej od 1274 r. Jej górna część została zwieńczona fryzem arkadowym i w narożnikach ujęta wielobocznymi wykuszami, na których osadzono wysokie smukłe hełmy. Podobny, jednak większy i bardziej strzelisty hełm zbudowano pośrodku wieży ok. 1430 r. Zakończony on był formą latarni z iglicą zwieńczoną chorągiewką. W 1593 r. ozdobny gotycki hełm wieży był remontowany i pomalowany na zielono. Na wierzchołku iglicy hełmu znajdowała się złota korona, symbolizująca niezależność toruńskiej republiki mieszczańskiej (Respublicae Thorunensis), a nad nią była chorągiewka blaszana. W 1615 r. hełm wieży pokryto nową blachą ołowianą i w 1619 r. ponownie pomalowano. Hełmy czterech narożnych wieżyczek wieży w 1615 r. zostały zmienione z gotyckich na współczesne manierystyczne o formach bardziej „miękkich” – cebulastych. One również zakończone były chorągiewkami. Na wieży, u podstawy hełmu, znajdował się – istniejący do dziś - „taras widokowy”, na którym fleciści wygrywali różne melodie o różnych porach dnia, otoczony był kutymi żelaznymi kratami. Taras ten miał również funkcje obserwacyjne, skąd można było wypatrzeć np. zagrożenie pożarowe czy inne niebezpieczeństwa. W ten sposób wieża wyglądała niezwykle imponująco. Była jednocześnie wyrazem samostanowienia, autonomii władzy Torunia i jej niezależności od centralnej polskiej władzy królewskiej. W 1703 roku, w czasie bombardowania artyleryjskiego oblężenia szwedzkiego, spłonął spiczasty hełm - najwyższa część wieży, którą później nakryto tylko prowizorycznym dachem, a który dotrwał do dziś. Makietę dawnego ratusza oglądać można wewnątrz. Od około 1385 roku na wieży znajduje się zegar, pokazujący czterem stronom świata aktualną godzinę, a obecne 2 dzwony (godzinowy i minutowy) i kuranty pochodzą z 1728 roku. Ratusz Staromiejski - Muzeum Okręgowe więcej zdjęć (304) Atrakcja turystyczna Dawniej: Rathaus Zabytek: A/922 z 27 sierpnia 1929 Ratusz Staromiejski. Gmach ratusza jest symbolem dawnej świetności miasta, a obecna jego forma stanowi rezultat wielowiekowych przekształceń architektonicznych. Najpierw na rynku w 1259 r. wzniesiono piętrowy dom kupiecki z sukiennicami i siedzibą władz, a następnie wieżę (podwyższoną w 1385 r. do 40 m) oraz budynki ław chlebowych, wagi i sądu. Wydany w 1393 r. przez wielkiego mistrza Konrada Wallenroda dokument zezwalał na zburzenie starych pomieszczeń i wzniesienie nowych, chociaż wstępne prace budowlane rozpoczęto wcześnie jeszcze 1391 r. al. Jana Pawła II więcej zdjęć (446) Dawniej: Al. 700-lecia Torunia Aleja Św. Jana Pawła II w Toruniu (do 1998 roku aleja 700-lecia Torunia) – jedna z najważniejszych arterii komunikacyjnych Torunia. Aleja Jana Pawła II ma długość ok. 680 m i należy do najważniejszych arterii miasta. Na całym swym odcinku jest ona dwujezdniowa i stanowi fragment drogi krajowej nr 91. Trasa wiedzie od Ronda Niepodległości do mostu drogowego im. Józefa Piłsudskiego przez place Artylerii Polskiej i Rapackiego, a dochodzą do niej ulice: Adama Mickiewicza, Wały gen. Sikorskiego, Fosa Staromiejska, Chopina, Kopernika i tzw. Ślimak Getyński, który umożliwia zjazd na Bulwar Filadelfijski. 12 grudnia 2019 roku na alei rozpoczął się gruntowny remont. Zmodernizowany został węzłeł przesiadkowy na Placu Rapackiego oraz zbudowana została linia tramwajowa na odcinku od Placu Artylerii Polskiej do Ronda Niepodległości. Rynek Staromiejski więcej zdjęć (1573) RYNEK STAROMIEJSKI Niemal kwadratowy plac (109x104 m) stanowił od około połowy XIII w. aż do początków XX w. centrum życia publicznego Torunia. Był nie tylko głównym węzłem komunikacyjnym miasta, ale razem ze stojącym na nim ratuszem oraz urządzeniami targowymi pełnił wielorakie funkcje handlowe, gospodarcze, administracyjne, sądowe i reprezentacyjne. Na rynku ogłaszano też wyroki, wykonywano egzekucje, a w południowo-wschodnim narożniku aż do 1809 r. stał pręgierz. Obok znajdowała się jedna z wielu miejskich studzienek z bieżącą woda. W dni targowe rynek był wielkim placem handlowym, a poszczególne jego części miały ustalone tradycyjnie funkcje. Oprócz stałych urządzeń handlowych w ratuszu, a więc sukiennic, ław chlebowych i kramów, w części południowej rynku (naprzeciwko Dworu Artusa) ulokowany był targ rybny, a przy południowym rogu pierzei wschodniej - targ warzywny. W najbardziej reprezentacyjnej części zachodniej rynku, zwanej placem turniejowym organizowano nie tylko turnieje i parady, ale również miejskie i kościelne imprezy okolicznościowe oraz uroczystości natury państwowej. Tutaj witano też znamienitszych gości, np. wielkich mistrzów i królów, którym władze miasta i mieszkańcy składali przysięgę na wierność. Na przykład 28 V 1454 r. odbyła się ceremonia złożenia przez rycerstwo i mieszczan miast ziemi chełmińskiej z Toruniem na czele, hołdu monarsze polskiemu Kazimierzowi Jagiellończykowi. W tym samym miejscu odsłonięte 22 III 1904 r. pomnik cesarza Niemiec Wilhelma I (dłuta Ernesta Hertera), zabrany przez wycofujące się oddziały niemieckie w 1919 r. Niebawem, bo już 18 I 1920 r., witano tu uroczyście polskich żołnierzy, a trzy dni później z balkonu ratusza przemawiał gen. Józef Haller, dowódca wojsk przejmujących Toruń z rąk niemieckich. |