starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 5 głosów | średnia głosów: 6

Kresy woj. pomorskie powiat chojnicki Chojnice pl. Niepodległości Pomnik Chrystusa Króla

9 maja 1947 , Plac Niepodległości - poświęcenie Figury Chrystusa Króla dn. 09.05.1947 r.

Skomentuj zdjęcie
do legion: ciekawe który z "purpuratów" dokonał tego poświęcenia ...?
2015-10-30 15:05:17 (10 lat temu)
legion
+1 głosów:1
do kakaa: Myślę, że chodzi o tego biskupa - Kazimierz Józef Kowalski (ur. 2 marca 1896 w Gnieźnie, zm. 6 maja 1972 w Częstochowie) – polski biskup rzymskokatolicki, biskup diecezjalny chełmiński w latach 1946–1972. Natomiast z lewej strony stoi ówczesny proboszcz kościoła p/w Ściecia św. Jana Chrzciciela - ks. dr Arkadiusz Liss.
2015-10-30 21:29:51 (10 lat temu)
legion
Na stronie od 2013 listopad
12 lat 7 miesięcy 14 dni
Dodane: 28 października 2015, godz. 20:33:24
Rozmiar: 859px x 589px
4 pobrania
783 odsłony
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia legion
Obiekty widoczne na zdjęciu
pomniki
Pomnik Chrystusa Króla
więcej zdjęć (14)
Architekt: Wojciech Durek
Zbudowano: 1931
Figura Chrystusa Króla nie należy do typowych Bożych Mąk. To pomnik ku czci i chwale Chrystusa.
Wzniesiony został na byłym placu Wilhelma I, którego pomnik ustawiony był na widocznym postumencie. W 1920 r. po powrocie Chojnic w granice Polski pomnik usunięto. Plac otrzymał nazwę Królowej Jadwigi. Obecnie jest to Plac Niepodległości.
Figura została wykonana w 1931 r. Autorem pomnika jest Wojciech Durek z Torunia. Postawiony został z inicjatywy ks. Proboszcza Bolesława Makowskiego. Uroczyście odsłonięty i poświęcony został 25 października 1931 roku.
Tego pomnika wojna również nie oszczędziła. W 1939 roku hitlerowcy zrzucili figurę i rozebrali cokół. Rzeźbę Chrystusa Króla przed zniszczeniem uratowali ówczesny kościelny, Leon Lehman i duchowny chojnicki ks. Riebandt. Potajemnie w nocy wywieźli ją na cmentarz katolicki i tam zakopali.
Po wojnie, w 1946 roku, odbudowano cokół i odrestaurowaną figurę postawiono na poprzednim miejscu. Obelisk odbudowany został dzięki staraniom byłych więźniów obozów koncentracyjnych. Upamiętnia to wyryty na tylnej ścianie postumentu napis: Byli więźniowie polityczni 1939 – 1945 dla Chrystusa Króla 11. 11. 1946. Koło Chojnice. Na przedniej natomiast stronie wyryto słowa: Króluj nam Chryste.

pl. Niepodległości
więcej zdjęć (163)
Dawniej: Wilhelmsplatz, Plac Królowej Jadwigi