starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 0 głosów | średnia głosów: 0

Kresy woj. dolnośląskie Wrocław Gajowice ul. Grabiszyńska Park Grabiszyński Strumień Grabiszynka

8 listopada 2006 , Stąd wypływa strumieńGrabiszynka, jej źródło zapewne ujęte jest w tej betonowej studni. Na dalszym planie widoczny wiadukt kolejowy nad ul. Racławicką oraz skrzyżowanie Skarbowców z Racławicką

Skomentuj zdjęcie
Julo
+1 głosów:1
Okazuje się, że ta studnia ma jakieś połączenie z Parkiem Południowym. Na nowo powieszonej w tym parku tablicy informacyjnej wyczytałem właśnie, że odpływ ze znajdującego się w Parku Południowym stawu, w kierunku ulicy Powstańców Śląskich i Krzyckiej to jest też struga Grabiszynka. Jej wody muszą więc ten nieco ponad kilometr płynąć w kanale podziemnym
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: literówka
2023-02-16 22:48:53 (3 lata temu)
HMarek
+1 głosów:1
do Julo: Tutaj widać przebieg tego strumienia przed powstaniem parku oraz linii kolejowej
2023-02-17 00:35:02 (3 lata temu)
do Julo: Moim zdaniem woda ze stawu w Parku Południowym uchodzi do Olszówki. Grabiszynka źródło ma w stawie na Skarbowców. Bieg Grabiszynki zmienił się po usypaniu góry gruzu.Pamiętam ceglany tunel pod Grabiszyńską w okolicy przystanku autobusowego "na żądanie". Grabiszynka w 1945r.wpadała do Ślęży tuż za mostem.
2023-02-17 19:50:51 (3 lata temu)
Julo
+1 głosów:1
do Dürgoy Marcin : Nie zgodziłbym się z tym twierdzeniem. Fakt, że usypanie z gruzów wzgórza pod obecnym Pomnikiem Żołnierzy Polskich zmieniło biieg Grabiszynki, ale przecież to jest odcinek końcowy, tuż przy Ślęzie!

Odcinek początkowy - według tablicy informacyjnej w Parku Południowym - przechodzi przez tamtejszy staw. Przy ul. Sudeckiej Grabiszynka wypływa z podziemnych kanałów i zasila staw, a tuż przy skrzyżowaniu Waligórskiego i Powstańców znika w następnym kanale. Nie jest wykluczone, że stamtąd może zasilać staw przy Skarbowców i najpewniej także staw w parku Jakszta (to ten malutki na pl. Anielewicza, w trójkącie Sokola-Przelot-Oksywska), to byłoby logiczne, ale nie mam na to dowodów.

Zob. na tablicy informacyjnej Parku Południowego:

"Most wschodni (...) wybudowany w latach 1895-1896 na dopływie strugi Grabiszynki do stawu parkowego (...)" i dalej "Most zachodni (...) powstał w latach 1895-1896 na odpływie strugi Grabiszynka ze stawu parkowego na zachód (...)" i jeszcze dalej "Wodna Strefa parku - wokół stawu (...) z myślą o ptakach wodnych utworzono dwie wyspy przy dopływie i odpływie Grabiszynki".

Widać tę tablicę na zdjęciu

2023-02-18 01:05:49 (3 lata temu)
Julo
+1 głosów:1
do Dürgoy Marcin : Nie jest raczej prawdopodobne, żeby Zarząd Zieleni Miejskiej, który powiesił tę tablicę i konserwuje cały park (w tym: również zleca czynności konserwatorskie związane ze stawem) zamieścił informację, w której trzy razy znalazłaby się błędna nazwa strumienia.
2023-02-18 01:12:11 (3 lata temu)
Licho
+1 głosów:1
do Julo: Marcin polemizuje z wiarygodnym źródłem, jakim jest mapa, którą osobiście wstawił…
2023-02-18 01:38:59 (3 lata temu)
Julo
+1 głosów:1
do Dürgoy Marcin : Przyjrzałem się uważnie dostępnym na fotopolska.eu planom Oporowa z 1890,1905, 1935 i 1941 roku. Na wszystkich widać, że Grabiszynka wpada do Ślęzy tuż PRZED ulicą Grabiszyńską (po zachodniej stronie ulicy), tzn. nie przecina jej. Co gorsza, być może te dwa nowsze plany (z ok. 1935 i 1941) są nakreślone na nieaktualnych podkładach, bo na planie Wrocławia z około 1938 - - widać, że końcowy fragment Grabiszynki wyprostowano (prawdopodobnie dlatego, że powstał nowy kwartał cmentarza Grabiszyńskiego, który po wojnie został zlikwidowany) i już wtedy, w 1938, Grabiszynka wpadała do Ślęzy tam gdzie teraz. Na kolejnej mapie (wojskowej z 1945) zaznaczono dwie linie łączące Floss-Graben (Grabiszynkę) z Lohe (Ślęzą): Wygląda, że Wpadała do Ślęzy tam gdzie teraz, ale był jeszcze dodatkowo rów melioracyjny (on zresztą częściowo do dziś tam jest) idący wzdłuż granicy cmentarza aż do ulicy Grabiszyńskiej, ale łączący się ze Ślęzą PO ZACHODNIEJ STRONIE.
Reasumując: wygląda na to, że ujście było tuż przed mostem Oporowskim (ul. Grabiszyńską), a zapamiętany przez Ciebie ceglany tunel mógł odprowadzać wody opadowe w przeciwnym kierunku (tj. ze wschodu na zachód, do tego rowu melioracyjnego

To wszystko jednak nie wyjaśnia, gdzie są prawdziwe źródła tego strumienia - nie mamy dostatecznie starych map rejonu Parku Południowego sprzed jego powstania
2023-03-12 21:58:25 (3 lata temu)
do Julo: Dalsza analiza mapy rosyjskiej z 1945 - - doprowadza mnie do przekonania, że początek Grabiszynki jest gdzieś pomiędzy Spiską a Borowską, nieopodal torów kolejowych. Dziś tam jest Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza-Radeckiego, a w miejscu, gdzie być może zaczyna się ten strumień stoi budynek nieznanego przeznaczenia (hydrofornia?), a obok niego znajduje się basen:
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: literówka
2023-03-12 22:20:34 (3 lata temu)
do Julo: Na planach z lat ok. 1980-1990 jest zaznaczonyciek będący albo częscią biegu Grabiszynki, albo jej dopływem. Zapewne obecnie (jak i za czasów tych planów ;-)) zarurowany. Ciekawostką jest nazwa, którą jest opisany na planie z 1990 r.
A rów/strumień o którym piszesz jest też zaznaczony na naszym niezawodnym planie z 1934 r.
2023-03-12 22:46:08 (3 lata temu)
do Licho: Ten rów to jednak moim zdaniem trzeciorzędny wątek. Pierwszorzędny dla mnie to: gdzie jest początek Grabiszynki? Chyba będzie trzeba nawiązać kontakt z Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Kłopot w tym, że strona jest martwa... :-(
2023-03-13 21:23:43 (3 lata temu)
do Julo: Jak tak patrzę na tę mapę topo z końca XIX w. to myślę, że początek może być jeszcze dalej na wschód, na Wojszycach. Niestety jednobarwny rysunek mapy nie jest szczytem czytelości.
2023-03-13 23:47:01 (3 lata temu)
Licho
+1 głosów:1
do Licho: Według mapy zatem Grabiszynka (znana też jako S-23) powstaje z połączenia odnóg S-23a biorącej początek z kanałów w rejonie Pułtuskiej i przepływającej przez Park Południowy oraz S-23b (Schillergraben na niemieckich mapach) zaczynającej się w rejonie ul. Letniej (i z długim dopływem S-23.5 zaczynającym się w rejonie ul. Motylkowej).
Przedwojenne mapy sugerowałyby, że do kanałów w rejonie Pułtuskiej powinien być doprowadzony rów na terenie ROD Obrońca przez teren szpitala wojskowego (brak zaznaczonych jakichkolwiek sieci na terenie wojskowym), ale oznaczenia na mapie przypisują go jako należacy do zlewni rowu Brx-12 (to ten rów wzdłuż Terenowej, dopływ Brochówki).
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: korektura
2023-03-14 00:52:59 (3 lata temu)
Julo
Na stronie od 2006 styczeń
20 lat 5 miesięcy 21 dni
Dodane: 8 listopada 2006, godz. 22:15:38
Autor zdjęcia: Julo
Rozmiar: 800px x 727px
2 pobrania
1827 odsłon
0 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia Julo
Obiekty widoczne na zdjęciu
rzeki
Strumień Grabiszynka
więcej zdjęć (9)
Dawniej: Floßgraben
Grabiszynka - strumień przepływający przez wrocławskie osiedle Grabiszyn-Grabiszynek. Wypływa w kierunku północno-zachodnim u podnóża wzgórza zwanego Małą Sobótką (154 m n.p.m.) w pobliżu skrzyżowania ulic Racławickiej i Skarbowców, następnie płynie przez ogródki działkowe i park wzdłuż ulic Ogrodowej i Ślusarskiej, skręcając na zachód i południowy zachód, a potem wzdłuż ul. Eugeniusza Romera na południe; wpływa do Ślęzy (jest jej prawostronnym dopływem) przy kładce Oporowskiej. Całkowita długość strumienia wynosi około dwóch kilometrów.
z Wikipedii
Park Grabiszyński
więcej zdjęć (8)
ul. Grabiszyńska
więcej zdjęć (3166)
Dawniej: Gräbschener Strasse
Oficjalną nazwę Grabiszyńska uzyskała droga w 1823 r.