starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 8 głosów | średnia głosów: 6

Kresy woj. dolnośląskie Wrocław Dokumenty Wieczór Wrocławia

6 marca 1981 , Skan z kserokopii strony 1 i 12 "Wieczoru Wrocławia" datowanego na 6-7-8 marca 1981. Wśród innych informacji znajduje się tu doniesienie o tragicznej śmierci prof. Zielińskiego.

Skomentuj zdjęcie
zygmunt_ra
+3 głosów:3
Co ciekawe, to jedyne miejsce z informacją o tym, że na ciele profesora były obrażenia. Potem mówiono już tylko o zgonie naturalnym a śledztwo umorzono. Profesor Henryk Zieliński, był pierwszym któremu "udało się" przeforsować informację o pakcie Ribbentrop-Mołotow w oficjalnym wydawnictwie PRL ("Historia Polski 1864-1939"), co zresztą nastąpiło tylko w pierwszym wydaniu, bo kolejne miały już miejsce po odsunięciu Gierka i przykręceniu śruby cenzorskiej przez spawacza (zwanego generałem - specjalisty od walki z cywilami). Profesor był typem niepokornym - stopniowo coraz bardziej podpadał władzom swoją działalnością naukową, współpracą z opozycją (w 1956, 1968 i od 1980), jak również naraził się kilku lokalnym bonzom partyjnym, bo odmówił ich latoroślom "zdania na skróty" egzaminu. Paradoksalnie gwoździem do trumny było jego członkostwo w PZPR, ponieważ w czasie Karnawału Solidarności, gdy aparat partyjny "zwiększał dyscyplinę", profesor włączył się w działalność związkową na Uniwersytecie Wrocławskim - co było wręcz jawnym sabotażem, a prawdopodobnie z uwagi na autorytet naukowy i wcześniejsze odznaczenia, nie zdecydowano się na wyrzucenie profesora z partii.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: sprostowanie
2017-07-22 19:49:58 (8 lat temu)
do zygmunt_ra: Profesor Henryk Zieliński NIE BYŁ powstańcem warszawskim. Był żołnierzem Kampanii Wrześniowej, w Bitwie nad Bzurą był ranny w rękę i trafił do szpitala polowego, który przejęli Niemcy. Stamtąd do obozu jenieckiego, skąd zwolniono go w 1944 i pojechał do swojej siostry w Krakowie; reszta się zgadza. Szczegóły te można sprawdzić w Wikipedii, tam najłatwiej - - ale też w innych źródłach, np. w Encyklopedii Wrocławia (przy czym w wydaniu I jest tam błąd w dacie śmierci) albo w Łambinowickim Roczniku Muzealnym (T.33, str. 153-164) -
2017-07-27 20:53:36 (8 lat temu)
Przeczytanie treści WW z takiego znaczka ..bezcenne..nie mam u siebie źadnego wydania WW, ale można się pokusić o ponowny skan, taki aby można było spokojnie przeczytać zawartość.
2017-07-27 21:06:07 (8 lat temu)
Julo
+1 głosów:1
do esski : Mam gdzieś tę gazetę, ale nie mogę znaleźć, a nie zachował mi się na dyskach sam oryginalny skan gazety zrobiony w 2010 roku (wtedy oszczędzaliśmy serwery Fotopolski i zredukowałem format obrazka do 1520px). Jak znajdę gazetę to podmienię.
2017-07-27 21:46:32 (8 lat temu)
do Julo: OK - dzięki za sprostowanie. Gdzieś mi kiedyś przemknął ten "powstaniec" - moja pomyłka.
2017-08-03 00:19:49 (8 lat temu)
do esski : Nie jest aż tak tragicznie, a czasami oryginały były na tak słabej jakości papierze, że druk się "rozlewał" i nie można było rozczytać nawet oryginału..
2017-08-03 00:22:32 (8 lat temu)
Julo
Na stronie od 2006 styczeń
20 lat 5 miesięcy 21 dni
Dodane: 14 marca 2010, godz. 0:39:03
Rozmiar: 1520px x 1114px
10 pobrań
5988 odsłon
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia Julo
Obiekty widoczne na zdjęciu
Wieczór Wrocławia
więcej zdjęć (6)
Zbudowano: 1967
Zlikwidowano: 2004
Wieczór Wrocławia - wrocławski dziennik, wychodzący w latach 1967-2004 (początkowo i przez większość tego okresu popołudniówka) na terenie samego miasta Wrocławia.

Pierwszy ośmiostronnicowy numer tej gazety pojawił się w kioskach 3 kwietnia 1967 po południu, a jej redaktorem naczelnym był wówczas Ryszard Skała. Dziennik wychodził najpierw sześć razy w tygodniu, od poniedziałku do soboty, później pięć - od poniedziałku do piątku. Drukowany był zawsze w formacie tabloid, najpierw w Prasowych Zakładach Graficznych w technice typograficznej (ołowiowej), później (od 1997) w offsetowej drukarni "Słowa Polskiego".
Dokumenty
więcej zdjęć (109)
Zbudowano: 1980
Zlikwidowano: 1981
Tzw. Karnawał Solidarności - nazwa używana w odniesieniu do okresu między sierpniem 1980 (podpisanie porozumień w Gdańsku) a wprowadzeniem stanu wojennego w grudniu 1981 r. Był to również pierwszy okres legalnej działalności NSZZ "Solidarność". Czas ten charakteryzował się m.in. względnym uwolnieniem swobód obywatelskich (wolność słowa, prawo do zgromadzeń) i ograniczeniem cenzury.
Wydarzenia
więcej zdjęć (30)