starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 11 głos | średnia głosów: 6

Kresy woj. dolnośląskie Wrocław Wydarzenia 1945 - Festung Breslau

22 kwietnia 1945 , Trzy zdjęcia na których widnieje pewien pan (i jego koledzy) - wg opisu z tyłu zdjęć zostały one wykonane we Wrocławiu 22 kwietnia 1945 roku, poniżej daty i miejsca jest podpis "Festungs-Regiment Breslau", czyli już w końcowej fazie zdobywania Wrocławia. Miejsca wykonania tych zdjęć raczej nie dadzą się ustalić...

Skomentuj zdjęcie
max
Zdjęcia z lewej I w środku mogły zostać wykonane w ogrodzie botanicznym: palmiarnia i kościół św. Krzyża.
2016-05-01 16:17:16 (10 lat temu)
Trochu stare to zdjęcie, bo z 1845 roku ;-)
2016-05-01 17:13:46 (10 lat temu)
do max: Nie twierdzę, że nie ale akurat św. Krzyż jako jeden z niewielu zachował hełm, a tu wygląda, że wieża jest ucięta.
2016-05-01 19:17:38 (10 lat temu)
max
do Hanf75: A może tylko trochę rozmazana :) Kościół jest tylko konsekwencją tej palmiarni. Ale może się mylę ...
2016-05-01 19:34:55 (10 lat temu)
max
do max: Nawet tu - zdjęcie dość przyzwoitej jakości - hełm jest nie najlepiej widoczny: .
A tak na marginesie: nie przypomina wam Brunnera?
2016-05-01 19:42:07 (10 lat temu)
do max: Na lewym i środkowym owszem natomiast na prawym dodać mu okulary i wychodzi Zdzisław Kamiński.
2016-05-01 19:48:19 (10 lat temu)
do max: No nieźle, faktycznie to wygląda jak palmiarnia - podział okien był dawniej nieco "gęstszy". No i gdzie mogli się kryć Niemcy 22 kwietnia 1945 roku? Ten rejon pasuje idealnie. Pan żołnierz nieogolony - widać, że już było źle bo rok wcześniej taki zarost już by "nie przeszedł".
2016-05-01 22:30:45 (10 lat temu)
Neo[EZN]
Na stronie od 2001 wrzesień
24 lat 9 miesięcy 13 dni
Dodane: 30 kwietnia 2016, godz. 22:45:46
Rozmiar: 2902px x 1250px
4 pobrania
2151 odsłon
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia Neo[EZN]
Obiekty widoczne na zdjęciu
ogrody
1945 - Festung Breslau
więcej zdjęć (241)
Strona o Festung Breslau kolegi Bonczka:
Wydarzenia
więcej zdjęć (30)
Palmiarnia
więcej zdjęć (40)
Zbudowano: 1811
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego we Wrocławiu - założony (równocześnie z Uniwersytetem) w roku 1811 na terenie częściowo Ostrowa Tumskiego, częściowo odzyskanym po zburzonych na rozkaz Napoleona fortyfikacjach miejskich i po zasypanej północnej odnodze Odry (po tej odnodze rzeki pozostał w Ogrodzie niewielki staw), ograniczonym dzisiejszymi ulicami Kanonią, Hlonda, Wyszyńskiego, Sienkiewicza i Świętokrzyską.

Początkowo Ogród zajmował ok. 5 ha, a pierwszymi jego dyrektorami byli w latach 1811-16 jego założyciele: systematyk, anatom i fizjolog roślin prof. Heinrich Friedrich Link i profesor historii naturalnej i rolnictwa F. Heyde. Od 1816 do 1830 Ogrodem kierował Ludolf Christian Treviranus, młodszy brat - również przyrodnika - Gottfrieda Reinholda Treviranusa. Jego następcą w latach 1830-52 był systematyk roślin Christian Gottfried Daniel Nees von Esenbeck, którego usunięto ze stanowiska z przyczyn politycznych w związku z jego działalnością w okresie Wiosny Ludów (1848-49). W latach 1852-83, podczas gdy jego dyrektorem był Johann Heinrich Robert Göppert, Ogród rozbudowano o działy dendrologiczny, paleontologiczny, grupy fizjonomiczne i geograficzne, poszerzono też dział roślin użytkowych. Po Göppercie Ogrodem kierowali kolejno Adolf Engler (do 1889), Karl Prantl (do 1893), Ferdinand Pax (do 1926), Peter Stark (do 1928), Johannes Buder (do 1945). Ten ostatni rozszerzył w 1933 granice Ogrodu o ok. 1 ha o były cmentarz przy dzisiejszych ulicach Hlonda i Wyszyńskiego.

W 1945, podczas oblężenia Festung Breslau przez Armię Czerwoną, całkowitemu zniszczeniu uległa kolekcja roślin szklarniowych i w 50% - drzewostan Ogrodu. W Ogrodzie Niemcy ustawili stanowiska artylerii przeciwlotniczej, przyjmowali na jego terenie lotnicze zrzuty zaopatrzenia i zbudowali liczne schrony z amunicją. Jeszcze w w latach 50. podczas gruntownego czyszczenia ogrodowego stawu, reliktu po zasypanym korycie odnogi Odry, znaleziono na dnie pokaźny arsenał z czasów wojny.

Przez pierwsze trzy lata po wojnie porządkowaniem zrujnowanego Ogrodu kierował botanik, prof. Stanisław Kulczyński, pierwszy rektor połączonych jeszcze wówczas Uniwersytetu i Politechniki we Wrocławiu. W 1948 podjęto ostateczną decyzję o ponownym uruchomieniu Ogrodu, powierzając to zadanie profesorom Henrykowi Teleżyńskiemu i Stefanowi Macce. W 1950 Ogród udostępniono - na razie tylko w niedziele i święta - publiczności. W latach 1957-72 Ogrodem kierowała doc. (później profesor) Zofia Gumińska. W 1958 saperzy oczyścili staw i zbudowali nad nim łukowy drewniany mostek, pozostający do dziś jednym z symboli tego Ogrodu. Od tego roku Ogród otwarty jest dla publiczności przez wszystkie dni tygodnia. W 1960 przyłączono do Ogrodu kolejny hektar terenu, od strony ul. Świętokrzyskiej, na którym w 1967 wybudowano specjalny basen dla roślin wodnych - grzybieni - wg projektu arch. Tadeusza Zipsera. Od 1972 do 1980 Ogrodem kierowała prof. Krystyna Kukułczanka i w tym czasie, w 1974 został on wpisany do rejestru zabytków województwa wrocławskiego (obecnie, od 1994, wraz z otaczającym go historycznym centrum Wrocławia uznany jest za pomnik historii). Od roku 1981 Ogrodem kieruje prof. Tomasz J. Nowak.

Obecnie obszar Ogrodu obejmuje 7,4 ha (i 0,33 ha pod szkłem) i znajduje się w nim około 7,5 tysiąca gatunków roślin (licząc różne ich odmiany liczba ta sięga 11,5 tysiąca) szklarniowych i gruntowych. Oprócz ekspozycji roślin w Ogrodzie można podziwiać zbudowany w 1856 na terenie alpinarium przekrój geologiczny wałbrzyskich złóż węgla kamiennego, przedzielonych osadami piaskowców i łupków. W ekspozycję tę wkomponowano skamieniałe odciski wymarłych roślin, skamieniałe pnie drzew, itp. Spośród rosnących na terenie Ogrodu drzew za pomniki przyrody uznano 27 z nich: dęby, cisy, miłorzęby, buki i platany.

Na terenie ogrodu, głównie w Arboretum rosną: cypryśniki błotne, mamutowce, sekwoja wieczniezielona, cedry, szydlice, kuningamie, modrzew polski metasekwoje, cyprysowce Leylanda i sośnice.

Jednostką filialną wrocławskiego Ogrodu Botanicznego jest od 1988 roku dwunastohektarowe arboretum w Wojsławicach niedaleko Niemczy, słynące z wielkiego zbioru rododendronów i rzadkich drzew iglastych.

Info za [ Wikipedia]
ul. Sienkiewicza Henryka
więcej zdjęć (2137)
Dawniej: Stern Strasse, Am Stadtfeld
Początki ulicy siegają końca XVIII w. kiedy to w rejonie obecnego Muzeum Przyrodniczego wzniesiono z rozkazu Fryderyka Wielkiego Bastion Gwiazdy. Jednak dopiero od 1807 r. po zburzeniu wspomnianych fortyfikacji ulica zaczęła nabierać miejskiego charakteru. Początkowo sięgała tylko do obecnej ul. Świętokrzyskiej, następnie przedłużano ją kolejno do ul. Matejki i do ul. Górnickiego. Dopiero pod koniec XIX w. ulica dotarła do obecnej ul. Piastowskiej. Ostatnie przed wojną budynki wzniesli w latach 20 XX w. Theo Effenberger i Heinrich Lauterbach. Nazwa ulicy pochodziła od wspomnianego juz Bastionu Gwiazdy (Stern => gwiazda).

Zniszczenia wojenne nie ominęły niestety tej ulicy. W kolejnych latach luki w zabudowie były stopniowo uzupełniane przeważnie blokami wątpliwych walorach estetycznych. W latach 60. przebudowano początkowy odcinek ulicy na dwujezdniowy z wydzielonym torowiskiem tramwajowym. Obecnie przeprowadzany jest generalny remont ulicy między ul. Wyszyńskiego i ul. Bujwida. Prace mają się zakończyć w połowie 2006 r.