starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 22 głosy | średnia głosów: 6

Kresy Polska - mapy Mapy i plany - dolnośląskie

Lata 1945-1949 , Tuż po wojnie p. Andrzej Faliński narysował mapę województwa wrocławskiego. Pełno zmienionych później nazw miejscowości - Kamieniogóra (pozostały jeszcze w niektórych miasteczkach ulice Kamieniogórskie, hi), Rychbach, Barść i inne. A już najciekawszą nazwę ma NRD.

Skomentuj zdjęcie
Kavikvs
 
+1 głosów:1
Kluczborek?
2010-03-28 20:15:28 (16 lat temu)
do Kavikvs: A Żóraw na wschód od Żegania to dziś co?
2010-03-28 20:27:21 (16 lat temu)
† Festung
+1 głosów:1
do Danuta B.: Żary, he, he.
2010-03-28 20:33:49 (16 lat temu)
do Kavikvs: ;) Nisa, Kładzko i Zgorzelice ;)
2010-03-28 20:39:34 (16 lat temu)
do Jarosław Dubowski: ..Lignica, Międzyrzecz, Frybork, Szunów, Krzyżatka. Zastanawia Frydland i Hradek po polskiej stronie. Najpiękniejszy jest jednak Odmóchów, choć Nisa Kładzka też brzmi nieźle, he, he.
2010-03-28 20:53:40 (16 lat temu)
do † Festung: \"Droga bita\" też brzmi trochę śmiesznie ;)
2010-03-28 21:05:41 (16 lat temu)
Ciekawe jest również potraktowanie granicy z Czechami jako granicy państwowej, a granicy na Nysie tylko jako granicy strefy okupacyjnej.
2010-03-28 21:08:56 (16 lat temu)
Kavikvs
 
do Neo[EZN]: Dlaczego?
2010-03-28 21:18:17 (16 lat temu)
Kavikvs
 
do † Festung: Dodaj jeszcze Rychbach.
2010-03-28 21:20:56 (16 lat temu)
† Festung
+1 głosów:1
do Kavikvs: Ja odpowiem w imieniu Oberszeryfa Wszystkich Szeryfów: dlatego, że w słowniku młodzieńców generacji PT. Neo nie ma już takiego słowa jak droga bita.
PS. Rozumiem, że wyjaśnieniem tym złapałem co najmniej 100 dodatkowych punktów.
2010-03-28 21:38:50 (16 lat temu)
do † Festung: Dziś nazywa się to elegancko jezdnia nieutwardzona . Lepiej brzmi, mniej dosadnie, co?
2010-03-28 21:41:11 (16 lat temu)
do † Festung: Otóż to :) W nagrodę być może obejrzysz sobie jedną panoramkę z folwarku w Ślęzy (jedną z wielu, które szykuję) - o ile uda mi się jej dół zmontować bo mam z tym ogromne problemy.
2010-03-28 21:52:18 (16 lat temu)
do Danuta B.: Bo z drugiej strony nie było żadne państwo tylko strefa okupacyjna...
2012-04-30 09:14:06 (14 lat temu)
WW
+2 głosów:2
do † Festung: Po polskiej stronie, bo to są odpowiednio dzisiejsze Mieroszów i Radków. Ciekawe są też Białobrzezie zamiast Bytomia Odrzańskiego i Szymrych zamiast Chełmska Śl. Nazwa Równe na Złoty Stok pokazuje chyba proweniencję jego nowych mieszkańców, równo to tam w ogóle nie jest.
2012-04-30 09:55:18 (14 lat temu)
Jarosław Dubowski
+1 głosów:1
do Danuta B.: Nieutwardzona to jest nieutwardzona (rozjeżdżone pole), bita to co innego posiada nawierzchnię ulepszoną.
BTW - w 2006r. trafiłem w okolicy Narwi (Narew - wieś w w województwie podlaskim, w powiecie hajnowskim) i ze zdziweniem stwierdziłem że droga Narew - Planty nie ma nawierzchnę bitą, jest wystarczająco szeroka by się swobodnie inęły dwa samochody, ale asfaltu brak...
2012-04-30 21:22:27 (14 lat temu)
† ☻
+1 głosów:1
Na mapach wydawanych w RFN do końca lat sześćdziesiątych Dolny Śląsk i inne ziemie zachodnie oznaczane były jako "zur Zeit unter fremder Verwaltung"
2013-02-11 11:14:22 (13 lat temu)
do † ☻: Ja mam Atlas drogowy taki wielki jak Niemcy potrafią wydawać w prawie każdym roku ,wydany w 1964 roku cały pas od Zachod Pom po Dln Śl. i Opolskie określony jest jako "Unter polnischer Verwaltung ,jest granica Niemiec z Polską z 1939 i słabiej zaznaczona Rosyjsko -Niemiecka z 1914 r.Po traktacie o uznaniu granicy W.Brandt - Wł.Gomułka po 1970 r. już chyba wydawali z aktualną zach.granicą Polski.Natomiast na You Tubie są stare dzienniki tv.zach-niemieckiej i prognoza pogody z końca lat 50 XX wieku ,pogoda prezentowana tam była na mapie co prawda bez granic państw europ. po 1945 r. ale obejmowała całe Niemcy Zach + NRD i pas polskich Ziem Zachod .Tak to było kadrowane.
Komentarz został edytowany przez administratora - powód: orto.
2013-02-11 17:07:16 (13 lat temu)
Jazzek
+2 głosów:2
Ciekawe są tu granice powiatów pogranicznych, w szczególności Barść (Forst), Gubin i Biała Woda (Weisswasser), które wciąż rozpościerają się po obu stronach Nisy.
2021-02-22 16:56:56 (5 lat temu)
Danuta B.
Na stronie od 2004 czerwiec
22 lat 0 miesięcy 6 dni
Dodane: 28 marca 2010, godz. 19:47:17
Rozmiar: 1377px x 1500px
29 pobrań
8058 odsłon
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia Danuta B.
Obiekty widoczne na zdjęciu
Mapy i plany - dolnośląskie
więcej zdjęć (216)
Polska - mapy
więcej zdjęć (196)