starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 5 głosów | średnia głosów: 6

Kresy Linie kolejowe w Polsce Linie kolejowe w województwie dolnośląskim Linia kolejowa nr 286 Kłodzko Główne - Wałbrzych Główny

28 marca 2016 , Wlot do tunelów pod Wołowcem od strony Jedliny-Zdrój. Zdjęcie z kładki nad torami usytuowanej blisko wjazdu to tunelu.

Skomentuj zdjęcie
zygmunt_ra
Na stronie od 2004 wrzesień
21 lat 9 miesięcy 25 dni
Dodane: 30 lipca 2016, godz. 23:35:47
Autor zdjęcia: zygmunt_ra
Rozmiar: 1497px x 1000px
Aparat: Canon PowerShot SX20 IS
1 / 250sƒ / 4ISO 805mm
3 pobrania
1387 odsłon
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia zygmunt_ra
Obiekty widoczne na zdjęciu
Zbudowano: 1879-81
Dawniej: Bahnstrecke Dittersbach-Glatz, Schlesische Gebirgsbahn

Linia Kolejowa Kłodzko - Wałbrzych ("Śląska Kolej Górska") miała stanowić część kolei berlińsko - wiedeńskiej. Bieg jej miał być poprowadzony z Berlina przez Goerlitz, Jelenią Górę, Wałbrzych, Nową Rudę, Kłodzko, Międzylesie i na terytorium Czech do Usti nad Orlicą, a stamtąd prowadziła już wcześniej wybudowana kolej do stolicy Cesarstwa Austriackiego. Wstępne prace rozpoczęto już w 1854 r. Wówczas to nadprezydent prowincji śląskiej hrabia Zedlitz-Tutzscheler otrzymał memoriał, który nakreślił w Wittenberdze Kreuger specjalista w budowie kolei w Państwie Pruskim, który chciał by linia była dwutorowa. Projekt ten niestety został na pewien czas odsunięty. W październiku 1866 r. pojawiła się propozycja, aby odcinek z Wałbrzycha do Kłodzka wybudować przez Mieroszów i czeski Broumov, z pominięciem Nowej Rudy. W grudniu tego samego roku pojawiła się też wersja budowy kolei z Dzierżoniowa do Nowej Rudy przez Góry Sowie i Przygórze. W 1870 r. wybuchła wojna francusko - pruska, a budowa linii stała się wówczas za droga i prace przerwano. Kolejny projekt pojawił się w 1874 r., gdzie rozważano budowę kolei ze Świdnicy przez Góry Sowie, Jugów, Miłków (obecnie ul. Fabryczna Ludwikowic Kł.) do Nowej Rudy. W końcu linia w obecnej formie została wytyczona w 1876 r. Pierwszy ten łatwiejszy odcinek z Kłodzka do Nowej Rudy uruchomiono w 15 października 1879 r. Dokładnie trzy lata później po wybudowaniu trzech znacznej długości tuneli i siedmiu wielkich stalowych mostów pociągi mogły ruszyć drugim odcinkiem z Nowej Rudy do Wałbrzycha. Na początku linia w całości była jednotorowa. W latach 1907-1912 dołożono drugi, a w 2000 r między Nową Rudą a Ludwikowicami jeden rozmontowano. Pociągi pasażerskie relacji Kłodzko - Wałbrzych - Kłodzko kursowały do 1 kwietnia 2006 r, gdy to pozostawiono na tej trasie tylko pociąg z Krakowa do Jeleniej Góry i to sezonowo, czyli w okresie wakacyjnym. 9 grudnia 2007 roku ruch pasażerski między Kłodzkiem a Wałbrzychem całkowicie ustał na trochę ponad rok, by 5 stycznia 2009 roku znowu tą trasą ruszyły pociągi pasażerskie. Malownicza trasa kolejowa biegnie południowo - zachodnim zboczem głównego grzbietu Gór Sowich. Jej atrakcje to przede wszystkim długie tunele i wielkie wiadukty.


Linie kolejowe w Polsce
więcej zdjęć (10)
Zbudowano: 1879/1911
Dawniej: Ochsenkopftunnel
Tunele pod Małym Wołowcem – najdłuższe tunele w Polsce, położone poza terenem zabudowanym (vide: trasa średnicowa w Warszawie). Są to dwa równoległe, proste, stopowe, jednotorowe, tunele kolejowe wydrążone pod Małym Wołowcem
Starszy (zachodni) tunel o długości 1560 m wydrążono w latach 1876-1879 a oddano do użytku w październiku 1880 r., po wybudowaniu całej trasy łączącej Wałbrzych z Kłodzkiem. W latach 90-tych XX w. wycofano go z eksploatacji i usunięto szyny.
Drugi tunel, równoległy do pierwszego, jednak nieco dłuższy, bo o długości 1601 m, wydrążono w latach 1909-1911. Jest on eksploatowany do chwili obecnej (AD 2016).
W tunelach znajduje się kilkanaście wnęk ucieczkowych i rewizyjnych układu odwadniania tuneli. W celu odprowadzenia spalin w połowie tunelu wydrążono w skale szyb wentylacyjny i wybudowano komin. Ponadto między tunelami wykonano pięć przecinek łączących, z czego do dziś trzy pozostały drożne.
ul. Kłodzka
więcej zdjęć (161)