starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 5 głosów | średnia głosów: 5.57

Kresy woj. dolnośląskie powiat karkonoski Kowary Wojków ul. Sanatoryjna Pałac Nowy Dwór

10 września 2004 , Powtórny pochówek pary książęcej Feodory i Heinricha XXX von Reuss.

Skomentuj zdjęcie
Thor
Na stronie od 2005 listopad
20 lat 7 miesięcy 18 dni
Dodane: 15 listopada 2005, godz. 0:27:48
Autor zdjęcia: Thor
Rozmiar: 1200px x 900px
2 pobrania
1892 odsłony
5.57 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia Thor
Obiekty widoczne na zdjęciu
pałace
Pałac Nowy Dwór
więcej zdjęć (36)
Atrakcja turystyczna
Zbudowano: 1570
Dawniej: Schloss Neuhoff, Radociny
Zabytek: 256 z 23.04.1951; A/5509/256 z 09.12.2011

Pierwsza budowla istniała tu prawdopodobnie w I poł. XIV w., a jej właścicielem był Gotsche Schaff von Kemnitz und Kynast. Od 1420 r. Kowary wraz z majątkiem Radociny przejął jego syn Hans Schaff Gotsche Młodszy. On z kolei miał siedmiu synów, między których ojcowizna została rozdzielona w 1478 r. Radociny przypadły wówczas w udziale właścicielowi Karpnik Casparowi Schaffgotsch i jego bratu Antonowi. Kiedy, w 1534 r., Caspar zmarł majątek odziedziczył jego syn, również Caspar. On to, w 1570 r., rozpoczął budowę zamku, którego pozostałości wchodzą w skład dzisiejszej budowli. Radociny znajdowały się we władaniu Schaffgotschów do wojny trzydziestoletniej (1618 – 1648). Kiedy hrabia Hans Ulrich popadł w niełaskę u cesarza Ferdynanda II, oskarżony o udział w spisku Wallensteina i ostatecznie stracony w 1635 r., Schaffgotschowie zostali wywłaszczeni, tracąc także majątek Radociny. Cesarz natomiast nadał go czeskiemu hrabiemu Procopowi Czerninowi von Chudenitz.

W II poł. XVII w. zamek rozbudował syn hrabiego Procopa, hrabia Humprecht von Czernin. Kiedy Śląsk został podbity przez króla Fryderyka II Pruskiego, także tutejszy majątek znalazł się w jego posiadaniu. Już w cztery lata później przekazał go jednak miastu Kowary. Miasto z kolei, gdy znalazło się w kłopotach finansowych, sprzedało dobra rodzinie von Kopisch, a ta, w 1826 r., przekazała je księciu Heinrichowi LXXIV von Reuß. Przed 1872 r. zamek został ponownie rozbudowany, a jego kolejnym właścicielem został Heinrich IX von Reuß, przyszły starosta okręgu jeleniogórskiego. Następna rozbudowa miała miejsce w 1878 r. i wtedy to rezydencja zyskała dzisiejszy, romantyczno – neorenesansowy wygląd. W tym czasie powstał również otaczający ją park. Po kolejnych pracach budowlanych przeprowadzonych w 1913 r., księżniczka Theodora von Reuß założyła tu szpital, który funkcjonował do 1918 r.

Do końca II wojny światowej majątek pozostał w rękach rodziny von Reuß, a ostatnim z nich był Heinrich Harry von Reuß.

Po wojnie w pałacu mieścił się ośrodek wypoczynkowy, następnie Instytut Energii Jądrowej. W 1973 r. przeprowadzono prace renowacyjne obiektu. Obecnie należy on do prywatnego właściciela.


Grobowce rodziny von Reuss
więcej zdjęć (17)
Atrakcja turystyczna
Tajemnicze, a zarazem niesamowicie romantyczne grobowce kryją się wśród ogromnych głazów na szczycie niewielkiego zalesionego wzgórza. Dwie bezimienne kamienne płyty przykrywają szczątki ostatnich mieszkańców pobliskiego “Nowego Dworu”: Henryka XXX Reuss i jego małżonki Feodory. Księżniczka Feo pochodziła z najbardziej wpływowych rodzin ówczesnej Europy. Jej przodkami byli m.in. Królowa Wiktoria - Władczyni Zjednoczonego Królestwa oraz kilku kolejnych Cesarzy Niemiec.
W tym samym leśnym kompleksie, w odległości kilkudziesięciu metrów, znaleźć można miejsce pochówku Marii Klementyny Reuss, której grobowiec wyróżnia się piękną liliową dekoracją ozdabiającą wysoki kamienny krzyż.Źródło - link:
ul. Sanatoryjna
więcej zdjęć (367)
ul. Wojska Polskiego
więcej zdjęć (118)