starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 5 głosów | średnia głosów: 6
Skomentuj zdjęcie
Dopiero dzisiaj to zauważyłem - nie mogę, może nie umiem, na mapach Bytowa znaleźć ul. Krasickiego, do której przypisano most nad Borują. Mapa pokazuje ul. Stary Dworzec.
2016-12-06 22:57:10 (9 lat temu)
legion
+1 głosów:1
do fralat: Przejdź z mapy satelitarnej na mapę OSM i zamiast ulicy Stary Dworzec będziesz miał ul. Ignacego Krasickiego :-)
2016-12-06 23:50:09 (9 lat temu)
do legion: W Bytowie jeżeli chodzi o mapy to masakra. Na geoportalu Krasickiego = Nad Borują, Na goglach już napisałeś, a na iMPA Krasickiego to krótki odcinek wzdłuż kolei od ronda, równoległa do Wolności. Chyba będę musiał sprawdzić w Urzędzie Gminy Bytów.
2016-12-07 15:55:28 (9 lat temu)
Ktoś jednak zmienił ul. Krasickiego na Stary Dworzec. Tak jest poprawnie, pytałem mieszkańców tego rejonu Bytowa.
2017-08-19 20:40:46 (8 lat temu)
McAron
Na stronie od 2006 marzec
20 lat 3 miesiące 26 dni
Dodane: 19 listopada 2016, godz. 22:49:57
Rozmiar: 1400px x 899px
11 pobrań
2304 odsłony
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia McAron
Obiekty widoczne na zdjęciu
wiadukty i estakady
Most kolejowy nad Borują
więcej zdjęć (43)
Zbudowano: 1884
Zabytek: 352

Most kolejowy nad rzeką Borują z XIX wieku (ukończony w 1884 roku). Most ma sześć murowanych przęseł wykonanych z cegieł. Łuki opierają się na granitowych podporach. Na filarach znajdują się płaskorzeźby z piaskowca z herbami Rzeszy, Prus, Pomorza, Bytowa i niemieckich kolei. Most eksploatowany był zgodnie z przeznaczeniem przez okres około 30 lat. W końcu XIX i na początku XX wieku, kiedy Bytów zyskał rangę węzła kolejowego (połączenie z Kościerzyną i z Lęborkiem) i gdy budowano linię kolejową do Miastka w 1909 r. narodziła się potrzeba przebudowy infrastruktury kolejowej w Bytowie. Zbudowano nowy dworzec a tory poprowadzono sztucznym nasypem, około 150 m na południe od mostu.

br />
Film z 1923 r.
Dworzec PKP
więcej zdjęć (14)
Dawniej: Dworzec kolejowy

Budynek z końca XIX w. Komunikację pasażerską zlikwidowano w 1991 r. Obecnie w budynku są kasy PKS, a na placu przed budynkiem plac postojowy dla autobusów. Film z 1923 r. przedstawia wjazd pociągu do Bytowa



Budynek po renowacji w 2021 r.



„Wewnątrz znajdziemy nie tylko odnowione mury, ale też odzyskane płytki podłogowe i uwydatnione łuki w piwnicy. Projektanci zadbali nawet o takie szczegóły, jak charakterystyczne zdobienia na skrzydłach drzwiowych czy okiennych. Na poddaszu z kolei budowlańcy dwoili się i troili, żeby żadne okno nie było zaślepione i choć trochę wpadało przez nie światła. Udało się to.



Na parterze są toalety, poczekalnia z miejscem na bar, dwie kasy biletowe, wiatrołap… Na piętrze są pomieszczenia, które są już rozdysponowane na potrzeby bytowskich PKS-u i Towarzystwa Budownictwa Społecznego oraz sala IT. Piwnica zajęta będzie na archiwum, serwery i wymiennik ciepła. Na poddaszu jest trochę wolnej przestrzeni.



- Zarówno miejsce na bar, jak i pomieszczenia na poddaszu, będą do wynajęcia. Ogłosimy konkurs ofertowy



– sygnalizuje burmistrz Sylka.



Jeśli z kolei ktoś wejdzie do budynku i nie bardzo będzie wiedzieć, gdzie jest, w odnalezieniu się pomoże grafika na ścianie miejsca na bar. Nawiązuje nie tylko do Kaszub, ale też współgra z tą, która umieszczona została tuż pod dachem wiaty dworca autobusowego.



- Pomysł na kaszubski element nie wziął się znikąd. Manifestujemy przywiązanie do tradycji nie tylko w naszym herbie. Kultywujemy te tradycje – zaznacza burmistrz Bytowa.”



/p>

 


ul. Stary Dworzec
więcej zdjęć (55)
ul. Dworzec
więcej zdjęć (43)