|
starsze nowsze oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 5 głosów | średnia głosów: 6
1902 , Dworzec kolejowy i wiadukt.Skomentuj zdjęcie
|
11 pobrań 2304 odsłony 6 średnia ocen Poprzednie i następne zdjęcia McAron Obiekty widoczne na zdjęciu
Most kolejowy nad Borują więcej zdjęć (43) Zbudowano: 1884 Zabytek: 352 Most kolejowy nad rzeką Borują z XIX wieku (ukończony w 1884 roku). Most ma sześć murowanych przęseł wykonanych z cegieł. Łuki opierają się na granitowych podporach. Na filarach znajdują się płaskorzeźby z piaskowca z herbami Rzeszy, Prus, Pomorza, Bytowa i niemieckich kolei. Most eksploatowany był zgodnie z przeznaczeniem przez okres około 30 lat. W końcu XIX i na początku XX wieku, kiedy Bytów zyskał rangę węzła kolejowego (połączenie z Kościerzyną i z Lęborkiem) i gdy budowano linię kolejową do Miastka w 1909 r. narodziła się potrzeba przebudowy infrastruktury kolejowej w Bytowie. Zbudowano nowy dworzec a tory poprowadzono sztucznym nasypem, około 150 m na południe od mostu. br />Film z 1923 r. Dworzec PKP więcej zdjęć (14) Dawniej: Dworzec kolejowy Budynek z końca XIX w. Komunikację pasażerską zlikwidowano w 1991 r. Obecnie w budynku są kasy PKS, a na placu przed budynkiem plac postojowy dla autobusów. Film z 1923 r. przedstawia wjazd pociągu do Bytowa Budynek po renowacji w 2021 r. „Wewnątrz znajdziemy nie tylko odnowione mury, ale też odzyskane płytki podłogowe i uwydatnione łuki w piwnicy. Projektanci zadbali nawet o takie szczegóły, jak charakterystyczne zdobienia na skrzydłach drzwiowych czy okiennych. Na poddaszu z kolei budowlańcy dwoili się i troili, żeby żadne okno nie było zaślepione i choć trochę wpadało przez nie światła. Udało się to. Na parterze są toalety, poczekalnia z miejscem na bar, dwie kasy biletowe, wiatrołap… Na piętrze są pomieszczenia, które są już rozdysponowane na potrzeby bytowskich PKS-u i Towarzystwa Budownictwa Społecznego oraz sala IT. Piwnica zajęta będzie na archiwum, serwery i wymiennik ciepła. Na poddaszu jest trochę wolnej przestrzeni. - Zarówno miejsce na bar, jak i pomieszczenia na poddaszu, będą do wynajęcia. Ogłosimy konkurs ofertowy – sygnalizuje burmistrz Sylka. Jeśli z kolei ktoś wejdzie do budynku i nie bardzo będzie wiedzieć, gdzie jest, w odnalezieniu się pomoże grafika na ścianie miejsca na bar. Nawiązuje nie tylko do Kaszub, ale też współgra z tą, która umieszczona została tuż pod dachem wiaty dworca autobusowego. - Pomysł na kaszubski element nie wziął się znikąd. Manifestujemy przywiązanie do tradycji nie tylko w naszym herbie. Kultywujemy te tradycje – zaznacza burmistrz Bytowa.” /p>
ul. Stary Dworzec więcej zdjęć (55) ul. Dworzec więcej zdjęć (43) |