| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Wizyta w zrujnowanym pałacu w Samborowicach

proszę czekać...

O tym, że pałac jest w ruinie wiedzieliśmy od dawna. Ostatnie zdjęcia z 2007 r. nie pozostawiały żadnych wątpliwości. Postanowiliśmy jednak sprawdzić na ile posunęła się destrukcja obiektu przez minionych 7 lat. Mimo połowy października listowie na drzewach trzymało się mocno utrudniając nam nie tylko poruszanie się po terenie ale i skutecznie ograniczyło możliwość fotografowania architektury. Trudno, nie wiadomo kiedy będzie następna okazja do odwiedzin.

Pierwsze wzmianki o dworze w Tschammendorf, czyli w obecnych Samborowicach, pochodzą z drugiej połowy XV wieku kiedy to bracia Hans i Heinz von Borsnitz sprzedają swoje dobra, wraz z Samborowicami, niejakiemu Georgowi von Pogrell, którego rodzina włada tymi dobrami przez ponad 100 lat.
Kolejne 200 lat dziejów tego miejsca niknie w mrokach historii, a razem z nimi niknie i dwór ...
W 1809 roku Samborowice zakupił rotmistrz von Dresky, który zbudował środkową część obecnego pałacu.
Po jego śmierci w roku 1859 majątek przeszedł w ręce rodziny von Minckwitz, która dobudowała zachodnie skrzydło pałacu.
Po śmierci Richarda von Minckwitz właścicielem majątku został graf Victor von Wartensleben, który dobudował wschodnie skrzydło pałacu wraz z imponującą wieżą.
Pałac w Samborowicach należał do grafa von Wartensleben od 1878 do 1883 roku, po nim właścicielem był niejaki podporucznik Schramek, później Arthur von Klitzing, a w roku 1899 roku Walther Faust, który sprzedał cały majątek podporucznikowi Landwehry Georgowi Hechlerowi.
I tu kończy się piękna historia obiektu, którą zacytowałam ze strony : http://eksploratorzy.com.pl/viewtopic.php?f=73&t=6501 .

Po II wojnie światowej obiekt przejmuje miejscowy PGR i wszyscy wiemy do czego to doprowadziło... Po przekształceniach ustrojowych nowy właściciel też nie był dobrym gospodarzem skoro wiosną 2006 r. runął dach na środkowej, najstarszej części pałacu. Próba remontu i adaptacji na placówkę rehabilitacyjną się nie powiodła. Teraz destrukcja następuje w tempie przyspieszonym.

Jak wygląda samborowicki pałac AD 2014 pokazują nasze zdjęcia.

 

 A tak wyglądają obecnie wnętrza pałacu :

Zachowały się obiekty przypałacowego folwarku : budynek bramny z przylegającą do niego wozownią, dwie oficyny mieszkalne, stodoła i dwie obory lub stajnie.

 

Skomentuj artykuł
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet