starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 9 głosów | średnia głosów: 5.95

Kresy woj. śląskie Bielsko-Biała Komunikacja miejska w Bielsku-Białej Tramwaje w Bielsku-Białej

Lata 1933-1937 , Plac Żwirki i Wigury, widok ku wąskiej wtedy ul. Zamkowej, w latach 30. XX wieku. Na dole widoczna mijanka tramwajowa.

Skomentuj zdjęcie
nyskadolniak
+1 głosów:1
Białe tablice rejestracyjne do 1937.
2025-08-05 18:15:22 (10 miesięcy temu)
Gaj777
Na stronie od 2009 lipiec
16 lat 11 miesięcy 14 dni
33 pobrań
4417 odsłon
5.95 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia Gaj777
Obiekty widoczne na zdjęciu
Tramwaje w Bielsku-Białej
więcej zdjęć (76)
Zbudowano: 1895
Zlikwidowano: 1971

Pierwszą linię tramwaju elektrycznego w Bielsku-Białej uruchomiono 11 grudnia 1895 roku. Miasto było wraz z Elblągiem drugim na terenie obecnej Polski (po Wrocławiu), w którym zaczął funkcjonować ten środek transportu. Linia liczyła 4959 metrów długości i była jednotorowa, o prześwicie torów 1000 mm. Biegła od Dworca Głównego do Cygańskiego Lasu, popularnej dzielnicy wypoczynkowej, przez: ul. 3 Maja, pl. Chrobrego, Zamkową, 1 Maja, pl. Mickiewicza, Partyzantów, Kustronia i Olszówka. Zajezdnia znajdowała się przy dzisiejszej ul. Partyzantów (na wysokości kortów tenisowych w Parku Włókniarzy). W 1927 r. dokonano nieznacznej zmiany przebiegu linii: zamiast przez ul. 1 Maja tramwaje jeździły odtąd równoległymi do niej odcinkami ulicy Zamkowej i Partyzantów oraz przez pl. Żwirki i Wigury. Szczyt frekwencji (ponad 3 mln pasażerów) osiągnięto w roku 1941. W latach 50. przygotowano projekt rozbudowy sieci tramwajowej. Z pięciu projektowanych linii powstała tylko jedna - od dworca do dzielnicy Aleksandrowice (końcowy przystanek w rejonie dzisiejszego węzła drogowego "Hulanka") licząca 2,6 km. Linia "2" (linii do Cygańskiego Lasu nadano numer "1") została uroczyście otwarta 22 lipca 1951 r. W latach 60. powszechna wówczas niechęć do "anachronicznej" komunikacji tramwajowej, niedoinwestowanie tramwajów oraz narastający ruch samochodowy spodowały, że dalsze istnienie trakcji stanęło pod znakiem zapytania. Ostatecznie we wrześniu 1970 r. podjęto decyzję o likwidacji linii tramwajowych. Ostatni tramwaj zjechał do zajezdni 30 kwietnia 1971. Bielsko-Biała zostało ostatnim miastem, które zlikwidowało sieć tramwajową w tamtych czasach.


pl. Żwirki i Wigury
więcej zdjęć (130)
Dawniej: Gustaw-Josephy-Platz, Wyzwolenia, Goetheplatz