|
starsze nowsze oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 9 głosów | średnia głosów: 5.96
Lata 1840-1856 , Szklarska Poręba Dolna. Witrolejnia nad Kamienną . To wytwórnia kwasu siarkowego produkowanego w oparciu o miejscowe złoża pirytu. Pierwszy zakład w tym miejscu powstał już w 1553 r.; nowoczesny zakład z kilkoma budynkami zbudowano w 1773r i istniał do 1856 r. Była ona jedną z głównych atrakcji dla kuracjuszy Cieplic (witrolejnię zwiedzała też Izabela Czartoryska). Po zaprzestaniu produkcji budynki służyły jako zajazd, przystanek dyliżansu pocztowego, omnibusów do Szklarskiej Poręby by ok. 1955-56 zostać ostatecznie rozebrane.Skomentuj zdjęcie |
Dodane: 13 kwietnia 2010, godz. 20:54:57 Rozmiar: 1100px x 824px
7 pobrań 3118 odsłon 5.96 średnia ocen Poprzednie i następne zdjęcia TW40 Obiekty widoczne na zdjęciu
Witriolejnia więcej zdjęć (15) Zbudowano: 1773 Zlikwidowano: 1856 Dawniej: Prellerisches Hüttenwerk, Vitriol-Werks-Producten-Handlung Witriolenia - wytwórnia kwasu siarkowego (witriolu) założona przez Ch. M. Prellera w 1773 r. w Szklarskiej Porębie Dolnej (ob. ul. Turystyczna w Piechowicach); zwiedzana przez turystów przybywających w Karkonosze (leżała na trasie do obu wodospadów - Szklarki i Kamieńczyka) m. in. przez Izabelę Czartoryską w czasie jej wyprawy dyliżansem przez Śląsk, późniejszego prezydenta Stanów Zjednoczonych Johna Quincy Adamsa czy Fryderyka Wilhema III z żoną. Produkowała kwas siarkowy (uzyskiwany z pirytu) wykorzystywany do wytwarzania m. in. prochu strzelniczego. Zakład - Vitrol-Werks-Producten-Handlung działał do 1856 r. ul. Turystyczna więcej zdjęć (84) |