| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
OBIEKTY - Ulica Menonitów
2
2a
2a

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Ulica Menonitów

proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
2016-06-18 12:41:52 (10 lat temu)
2016-06-18 12:42:41 (10 lat temu)
Czyli obecne przedszkole to był szpital?
2016-05-28 11:37:52 (10 lat temu)
BocieK
 
Datowanie do poprawki, bo: 1. wygląd ulicy nie zgadza się z datą 1899, 2. dom kaznodzei wybudowano w 1883-4, 3.archiwa menonickie za oceanem mają odbitkę sygnowaną przez Flottwella (zmarł w 1862). Gdzieś mam większy skan, jak znajdę to podrzucę ;)
2020-12-21 02:21:14 (5 lat temu)
BocieK
 
Przy okazji podmieniłem na nieco większy skan.
2021-01-02 14:47:15 (5 lat temu)
lestat
 
do † Yanek: tprawdopodobnie - na 100 % nie odpowiem .
2016-05-28 11:58:26 (10 lat temu)
do BocieK: To zdjęcie Flottwella jest? bo jeśli tak to faktycznie trzeba by 40 lat odjąć.
2020-12-21 10:07:11 (5 lat temu)
BocieK
 
do † Yanek: Jak pisałem- menonici zza wielkiej wody mają odbitkę sygnowaną, więc wyszła od Flottwella. Tak samo podaje pan Dunajski dodając info, że Flottwell otrzymał zlecenie na pamiątkową fotografię tego zboru w 1857 i wysuwa przypuszczenie, że powstała wiosną następnego roku. W wydanej w międzywojniu histori gdańskiej gminy menonickiej reprodukują tę fotę z datowaniem na 1869 r... nie jest łatwo ;) A co do przedszkola, to we wspomnianej historii gminy określono ten budynek jako Predigerhaus, a "nowym szpitalem" według mojej wiedzy była kamienica pod 2 przy Menonitów, co zresztą wspomina opis tego:
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: literówki
2020-12-21 16:34:51 (5 lat temu)
† Yanek
 
+1 głosów:1
do BocieK: Dałem od 1858 do 1869 czyli w widełkach :)
Jak będzie wiadome dokładnie, to się zmieni.
Swoją drogą widzę, że masz uprawnienia do edycji zdjęć, opisów itd na Gdańsk, Gdynię, Sopot i powiat gdański.
2020-12-21 19:38:58 (5 lat temu)
BocieK
 
do † Yanek: Elbląski jak się okazuje także: Nuale z umiarem wykorzystuję, skoro czynni są wstawiający.
2020-12-22 04:42:31 (5 lat temu)
grgrz
 
do † Yanek: Prediger Hermann Gottlieb Mannhardt ( pastor Jacob był jego wujem) twierdził,że to zdjęcie było zrobione na 50 lecie otwarcia zboru ( na początku tak wyglądał). Na zdjęciu jest także uwieczniony stary dyrektor hospitala Jacob Krocker. Po wybudowaniu domu kaznodziei dobudowano w zborze od strony południowej komin oraz go otynkowano. Także w 1870 r, ze względu na poprowadzenie torów kolejowych blisko budowli dokonano ,zamiast drewnianego umocnienia, budowy muru oporowego między kościołem a kanałem. Jak widać zdjęcie mogło wyjść z atelier Flottwella ale nie z jego ręki.
2020-12-31 22:31:51 (5 lat temu)
BocieK
 
do grgrz: Z tego co mi odpowiedziano, to sygnatura (sucha pieczęć) nie była w użytku po śmierci Flottwella, nadto zakład po jego śmierci stał się spółką E. Flottwell & Co, więc nie jest nadal dla mnie oczywiste kiedy powstała fota, skoro można ją przypisać do okresu życia Flottwella, na podstwie sygnatury. Wygląd, który linkujesz (poza tynkiem) można zobaczyć i tu:

2021-01-01 14:25:29 (5 lat temu)
grgrz
 
do BocieK: Bardziej mi chodziło o uściślenie z jakiego okresu jest malunek zboru. A raczej będę wierzył osobom związanym ze zborem niż komu innemu. To już drugi przypadek kiedy mamy inne zdanie na temat Flottwella ( patrz Brama Wyżynna).
Ogólnie zauważam, że dużo zdjęć w tamych( wcześniejszych) czasach robiono z okazji....
2021-01-01 16:47:25 (5 lat temu)
BocieK
 
do grgrz: Ogólnie uważam jak powyżej pisałem, że nie jest łatwo... Ani do Mannhardta, ani do p. Dunajskiego nie mam bezgranicznego zaufania w sprawie datowania tego widoku. Tu rzeczywiście najbardziej do mnie przemawia sygnatura pozwalająca przypisać fotę do okresu życia Flottwella, dopuszczam jednakże nadużycie sygnatury Eduarda, skoro z samej foty trudno powziąć jednoznaczną ocenę widoku o 10 lat w tę czy we w tę.
2021-01-02 14:39:23 (5 lat temu)
BocieK
 
+1 głosów:1
Tu go widać w kontekście Jeśli dobrze odczytuję plany to chyba dawny nr 1 byłby.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: poprawka
2018-05-13 05:56:01 (8 lat temu)
3 Dyskusje (ostatnia 5 lat temu)
Ulica Menonitów - obiekty i wydarzenia
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet