| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
powiat żarski
Najbliższe atrakcje turystyczne
Ratusz
5729
m
Lubsko
Wieża Bramy Żarskiej
5871
m
Lubsko
Dwór I
0.1
km
Lipinki Łużyckie
Zamek
0.2
km
Białowice
Kościół Najświętszego Serca Jezusa...
0.2
km
Białowice

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Pałac

Atrakcja turystyczna
Zbudowano: 1764-80
Dawniej: Rathaus (czasowo)
Zabytek: 476 z 20.05.1963

Barokowy pałac byłych właścicieli miasta Jasień zbudowany został w roku 1780 (jego budowa zaczęła się jednak znacznie wcześniej). Został on wykonany z cegły na planie wydłużonego prostokąta. Frontowe wejście do budynku zdobi symetrycznie ułożona grupa broni wraz ze zbroją. Jest to dekoracyjny motyw, spotykany w rzeźbie architektonicznej, rozpowszechniony w epoce renesansu i baroku. Takie dekoracje świadczą o rycerskich tradycjach właścicieli pałacu.
Sam pałac w ciągu niespełna kilkudziesięciu lat zmieniał swoich właścicieli. W 1776 roku majątek pałacowy nabył Abraham Rabenau. Po nim właścicielami pałacu byli kolejno: od 1791 kapitan Ksaver von Plotz, od 1792 roku hrabia von Schlabendorf, od 1805 kapitan Balthazar Erdman von Zeschau oraz rotmistrz Wilhelm von Rabenau (przejął majątek w 1819 roku). W 1831 roku dziedzicem majątku Jasień został Ludwik von Rabenau. Przejął on pałac w trudnych dla siebie czasach zarówno materialnych jak i rodzinnych. Problemy te sprawiły, że stopniowo zaczął on tracić kontrolę nad swoimi dobrami co spowodowało, że miasto Jasień przestało być dobrem szlacheckim i ostatecznie uniezależniło się od dworu. Po jego śmierci wdowa po zmarłym zaproponowała miastu kupno pałacu, które nastąpiło w 1881 roku. Po przejęciu pałacu prze samorząd miejski został on przemianowany na ratusz. Funkcję tą pałac pełnił do 1945 roku.

W latach powojennych pałac kilkakrotnie był remontowany. Jednak nadal jego główna część pozostaje do gruntownego remontu.
Dziś pałac czeka na właściciela, który wykazał by zainteresowanie tą budowlą i który dokończył by rozpoczęte remonty. Sam pałac znakomicie nadaje się na działalność turystyczną.
Wraz z pałacem wybudowano około 1780 roku zabudowania folwarczne. Tworzyły je domy robotników i budynki gospodarcze znajdujące się w najbliższym sąsiedztwie pałacu. Domy i budynki gospodarcze były murowane, parterowe w zabudowie zwartej. Część budynków przetrwała do dzisiaj, a w miejscu niektórych wybudowano bloki mieszkalne.

Źródło:
http://www.jasien.com.pl/?id=204&lng=pl

proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
Saxon
 
2012-08-14 22:12:18 (13 lat temu)
Saxon
 
Nadal mam nadzieję !
2012-08-17 22:44:29 (13 lat temu)
Km2bp
 
Zaktualizowałem pałac na OSM w opisie są zdjęcia wnętrza. Nie tylko pałac ale i cały Jasień podczas całodniowej wizji lokalnej.
2020-09-10 10:47:26 (5 lat temu)
pawulon
 
do Saxon: Nie ty jeden kolego ;)
2012-08-17 22:45:28 (13 lat temu)
Saxon
 
do pawulon: Około 30 procent z pałaców na Dolnym Śląsku weren umrzeć w najbliższych latach!!!
2012-08-17 23:53:38 (13 lat temu)
pawulon
 
do Saxon: Może jednak nie. Jest coraz więcej prywatnych inwestorów, a i gminy w remontach takich obiektów widzą szansę na rozwój i powoli zaczynają inwestować w takie budynki. Część na pewno legnie w gruzach, ale część przetrwa i odzyska choć częściowo dawny blask. Przykładów na to jest sporo, więc trzeba mieć nadzieję ;)
2012-08-18 10:07:45 (13 lat temu)
Saxon
 
+1 głosów:1
do pawulon: Mam bardzo dużo nadzieję, że masz rację !
2012-08-18 19:36:40 (13 lat temu)
Dana
 
+2 głosów:2
Mnie wychodzi, że pałac znajduje się przy placu Konstytucji 3 Maja 1. Może ktoś sprawdzi i ewentualnie poprawi przy całym obiekcie.
2017-07-26 09:07:08 (8 lat temu)
pawulon
 
do Dana : Masz rację, poprawiłem.
2017-07-26 09:23:45 (8 lat temu)
Dana
 
do pawulon: Dziękuję serdecznie!
2017-07-26 10:02:59 (8 lat temu)
Pokaż na mapie
2 Dyskusje (ostatnia 5 lat temu)
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet