| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
wczytywanie danych...

Wola - Koło

Zdrowie
Religia
Zieleń
Sport
Kolej
Woda
Kultura
Krajobraz
Wojsko
Edukacja
Transport
Budowle
Przemysł
Koło – obszar Miejskiego Systemu Informacji zlokalizowany w północno-zachodniej części Woli, ograniczony
- od południu ulicą Górczewską,
- od wschodu linią kolei obwodowej,
- od północy aleją Prymasa Tysiąclecia,
- od zachodu Trasą Powązki-Konotopa oraz linią kolejową nr 509.

Obszar współczesnego Koła zajmowały początkowo grunty należące do wsi Wielka Wola, na których w XVI wieku odbyła się druga wolna elekcja, podczas której na króla wybrano Stefana Batorego. Wolne elekcje odbywały się tutaj jeszcze dziewięciokrotnie. Wkrótce w pobliżu, wzdłuż szosy na Górce powstała osada "Koło", która swą nazwę wzięła od "koła rycerskiego", jednego z elementów pola elekcyjnego obok wsi Wola. Około 1875 roku liczyła ona 100 domów, a pod koniec
więcej
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
123456789...2425następna
Balbina
 
Jeśli Lasek na Kole to raczej nie Fort Bema ...
2022-02-18 20:38:09 (4 lata temu)
yani
 
+1 głosów:1
2022-02-22 14:19:16 (4 lata temu)
polskup
 
To jest ten sam budynek:
Powraca kwestia przypisania.
2026-03-13 07:16:08 (3 miesiące temu)
marekantoniusz
 
+2 głosów:2
do Balbina: te budynki stały mniej więcej na linii ob. al. Obrońców Grodna, raczej za linią ceglanych bunkrów w murze (nie mam 100% pewności)
2022-02-22 11:32:35 (4 lata temu)
marekantoniusz
 
+2 głosów:2
do yani: Na to wygląda, przy okazji znalazłem ten ceglany z sąsiedniego zdjęcia -
2022-02-22 14:29:34 (4 lata temu)
marekantoniusz
 
+1 głosów:1
do polskup: dzięki, to przypiszę do tego obiektu, a sam obiekt może warto uzupełnić o numer wojskowy? Ten obiekt chyba kiedyś należał do PKP lub pełnił jakąś funkcję związaną z koleją
2026-03-13 07:57:00 (3 miesiące temu)
polskup
 
+1 głosów:1
do marekantoniusz: Tylko nie bardzo wiem, gdzie ten numer wpisać. W przeznaczenie kolejowe jako takie nie bardzo wierzę. Owszem, stał przy bocznicy, ale to wszystko był teren wojskowy związany z Warsztatami Zakładów Amunicji.
2026-03-13 08:18:06 (3 miesiące temu)
yani
 
+1 głosów:1
To nie lata 1945-49, a co najmniej początek lat 50-tych.
2026-02-04 16:52:35 (4 miesiące temu)
verbensis
 
+3 głosów:3
do yani: Tu jest typowany początek lat 60.:
2026-02-04 17:04:08 (4 miesiące temu)
Jarosław Dubowski
 
+2 głosów:2
do verbensis: Z tymi świetlówkowymi latarniami to wcześniej być nie może...
2026-02-04 21:51:56 (4 miesiące temu)
Balbina
 
Chyba też to dodawałam i też nie wiedziałam gdzie to.
2023-07-03 17:45:48 (2 lata temu)
yani
 
Przypisałem, albowiem bonczek ostatnio olewa wszystko i wszystkich...
2026-02-02 01:36:15 (4 miesiące temu)
do Balbina: Może Niepodległości 27 ?
2023-07-03 17:58:11 (2 lata temu)
yani
 
do bonczek_hydroforgroup:
2023-07-03 18:05:57 (2 lata temu)
Krzyś_
 
+1 głosów:1
2025-09-28 14:21:28 (8 miesięcy temu)
Krzyś_
 
do Krzyś_: Chciałem dać komentarz ogólny, ale kliknąłem link yaniego i wyszło, że odpowiadam na Jego wpis.
2025-09-28 14:22:52 (8 miesięcy temu)
yani
 
+1 głosów:1
Tu:
Zdjęcie już jest, ale obcięte i zniekształcone.
2026-01-21 23:05:27 (5 miesięcy temu)
GZ_Zuk
 
Podmieniłabym to starsze.
2026-01-22 08:13:21 (5 miesięcy temu)
marekantoniusz
 
+5 głosów:5
Rozbiórka ukończona po południu 4 marca, dziś już tylko porządkowanie placu.
2026-03-05 08:09:08 (3 miesiące temu)
Bogdan JS
 
+3 głosów:3
do marekantoniusz: Kiedyś tu byłem w knajpie, jak to się jeszcze nazywało Cafe Grappa.
2026-03-05 08:29:36 (3 miesiące temu)
Bogdan JS
 
+4 głosów:4
2026-02-17 09:42:55 (4 miesiące temu)
MichalP
 
do Bogdan JS: To również może być Okopowa 7. Tam stoi taki sam galeriowiec. Patrząc na zdjęcia lotnicze różnią się tylko układem kominów. Przy Okopowej 7 są bliżej krawędzi dachu (takie mam wrażenie).
2026-02-17 10:31:16 (4 miesiące temu)
Bogdan JS
 
+3 głosów:3
do MichalP: Okopowa 7 ma na tym wystającym elemencie klatki schodowej taki wzorek z wystających cegieł. Widać to tutaj:





Na budynku przy Górczewskiej 5/7/9 nie ma czegoś takiego.
2026-02-17 10:51:15 (4 miesiące temu)
polskup
 
do MichalP: I umiejscowieniem rur spustowych :)
2026-02-17 11:05:49 (4 miesiące temu)
MichalP
 
+1 głosów:1
do Bogdan JS: Tak, to Górczewska - tylko inaczej do tego doszedłem. Miejsce upamiętnienia - po rozstrzelanych mieszkańcach ze Staszica.
2026-02-17 10:55:50 (4 miesiące temu)
polskup
 
+2 głosów:2
Zrobiłem tu mały upgrade adresów wg Geoportalu. Sam nie mogę w to uwierzyć, że Kozielska 4 stała się numerem 6, ale takie są aktualne dane.
2026-05-29 21:28:05 (29 dni temu)
yani
 
Nie jestem pewien przypisania, przypisałem intuicyjnie, kierując się tym:
2026-03-04 00:17:59 (3 miesiące temu)
MichalP
 
+1 głosów:1
do yani: Tak, to jest boisko w pobliżu ul. Deotymy. Po prawej widać drewnianą kaplicę, którą zastąpi murowany kościół (dziś snaktuarium) św. Józefa Oblubieńca NMP. I jeszcze jedno - za kaplicą, bliżej ówczesnej Zawiszy (dziś Brożka), jeśli to jest 1938 r. powinien być widoczny budynek szkolny(dziś ZWiPK, Brożka 1A). Ten stawiano w latach 1934-35. Czyli zdjęcie najpóźniej powinno być datowane do 1934. Z tego, co wiem, Aleksander Minorski robi na zlecenie zdjęcia, m.in. na Kole w 1933 r.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: dopisanie
2026-03-04 10:29:17 (3 miesiące temu)
yani
 
do MichalP:
Czy tu: też powinno być 1933? Chyba robione w tym samym czasie - chłopak tu pierwszy z prawej, to chyba ten sam co na pierwszym planie tyłem na zalinkowanym.
2026-03-04 10:59:58 (3 miesiące temu)
yani
 
do MichalP:
Chyba jednak data jest prawidłowa. Drewnianą kaplicę poświecono w 1938 roku.
2026-03-04 11:07:46 (3 miesiące temu)
MichalP
 
do yani: To jest ten sam czas. Tu patrzymy na zachód. W tle jest Zakład Utylizacyjny przy Elekcyjnej 72.
2026-03-04 14:46:38 (3 miesiące temu)
do yani: Komentarz został usunięty przez użytkownika
2026-03-04 14:45:41 (3 miesiące temu)
marjallo
 
+7 głosów:7
I już wiemy skąd nazwa ;)
2026-03-20 10:40:11 (3 miesiące temu)
ZPKSoft
 
+2 głosów:2
Dość przewrotnie wygląda zestawienie nazwy obiektu z podpisem zdjęcia ;-) Ale jak widać obiekt zmienił funkcję. Podobnie było i tu .
2026-04-05 21:39:49 (2 miesiące temu)
polskup
 
+2 głosów:2
do ZPKSoft: Tu, niestety, się pomyliłem. Po dokładnym sprawdzeniu okazało się że budynek WC został rozebrany do imentu, a knajpka rozstawia się tylko w sezonie i jest lotna, więc nas nie interesuje. Skorygowałem. A podany przykład fascynujący. W Warszawie jest kilka knajpek azjatyckich w szaletach podziemnych. Inna wtórna funkcja tych przybytków to gabinety weterynaryjne.
2026-04-05 21:50:18 (2 miesiące temu)
ZPKSoft
 
+1 głosów:1
do polskup: Ten z podanego przykładu we Wrocławiu powrócił do swej pierwotnej funkcji i słusznie, kibel był bardziej potrzebny.
2026-04-06 09:55:40 (2 miesiące temu)
241 Dyskusji (ostatnia 29 dni temu)
Wola - Koło - obiekty i wydarzenia
Lista ulic w dzielnicy Wola - Koło
12
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet