| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
powiat częstochowski
OBIEKTY - Staw "Amerykan"

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Staw "Amerykan"

Zbudowano: XIX w.
Dawniej: "Staw Gorzkich Łez"

Staw "Amerykan" zasilany przez rzekę Wiercicę - powstał w XIXw. i należał obszarowo do dóbr Raczyńskich. Jego pierwotna nazwa od 1857 brzmiała "Staw Gorzkich Łez", co upamiętniało śmierć czteroletniej córeczki Zygmunta Krasińskiego (Elżbiety), którą ojciec opłakiwał przy tym stawie. Pod koniec XIX w., ród Raczyńskich zmienił nazwę stawu na Amerykan, wyrażając hołd senatorowi amerykańskiemu, który przywiózł w to miejsce zza oceanu, lęgową partię ikry pstrąga tęczowego, z którego Złoty Potok słynie po dzisiejszy dzień.

Bezpośrednia okolica stawu wyposażona w drobną infrastrukturę umożliwiającą biwakowanie i rekreację oraz kilka restauracji (smażalni).

proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
Który to dokładnie staw? (bo jest ich kilka w Złotym Potoku)
2014-01-14 19:21:10 (12 lat temu)
Włochu
 
do Neo[EZN]: obok hotelu Kmicic.
2014-01-14 19:23:08 (12 lat temu)
4elza
 
Dodałam znacznik.
2025-06-28 07:11:20 (rok temu)
2 Dyskusje (ostatnia rok temu)
Staw "Amerykan" - obiekty i wydarzenia
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet