| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
OBIEKTY - Girowa (Gírová) (840m n.p.m.)
Obiekty w okolicy
Schronisko górskie na Girowej (Hor...
209
m
Bukowiec (Bukovec)
Czarcie Młyny (Čertovy mlýny)
386
m
Bukowiec (Bukovec)
Bukowiec 11
761
m
Bukowiec (Bukovec)
Bukowiec 143
1158
m
Bukowiec (Bukovec)
Bukowiec 150
1194
m
Bukowiec (Bukovec)

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Girowa (Gírová) (840m n.p.m.)

Girowa to szczyt o wysokości 840 m. Jej zniekształcona nazwa ma się ponoć wywodzić od bacy Jury a konkretnie od Jurowej Łąki (potem Gurowa i Girowa), którą miał on podarować dzieciom poległych pasterzy. Na górze miała się rozegrać kiedyś krwawa bitwa między pasterzami a zbójnikami. Miejsce pochówku zbójów miało być od tej pory przeklętym i przez wszystkich unikanym. Niezamieszkana i owiana mroczną legendą, była więc Girowa uważana za miejsce zlotów czarownic, a skalne urwisko pod jej szczytem nazywano „Diabelskim Młynem”. Na starych mapach pisano nawet dwie nazwy Girowa i Hexenberg (Góra czarownic).
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
czesil
 
Witamy nowego Fotopolanina.
2019-05-12 14:50:25 (7 lat temu)
czesil
 
Czy dałoby się umieścić znacznik na mapie?
2019-05-12 14:52:17 (7 lat temu)
do czesil: Wiem źe tam ten pomnik jest, i nie tylko ten pomnik, ale do tej pory go nieznalazlem...moźe w tym roku....
2019-05-12 16:14:30 (7 lat temu)
No, odrazu widacz lepiej, dodalem znacznik na mapie.
2019-05-13 06:44:33 (7 lat temu)
tatranclimber
 
+1 głosów:1
Lokalizacja zdjęcia wyświetla się na szczycie Girowej, ale otoczenie pawilonu nie pasuje do tamtego miejsca. Zapewne gdzieś poniżej, może rejon źródełka Zimna woda albo okolice dzisiejszego schroniska
2021-01-24 00:40:34 (5 lat temu)
do tatranclimber: Teź mam wraźenie źe to miejsce się znajduje kawalek od schroniska na drodze ku Studeniczny... Ale zdjięcie ma ponad 100 lat, kto wie jak to tam wtedy wyglądalo...
2021-01-24 15:40:20 (5 lat temu)
tatranclimber
 
+1 głosów:1
Jako ciekawostkę podam że pod koniec lat 90-tych XX w i na początku XXI w. na widocznej ścieżce, która prowadzi od schroniska na szczyt organizowano zawody rowerowe o nazwie "Girman". Startowało się pojedynczo a zawody którym był typowy uphill polegały na tym kto wyjedzie wyżej.
2021-04-01 20:33:02 (5 lat temu)
Czasem zdarzyło się że kilka osób wyjechało. Raz byłem 4 a raz wyjechałem i 1
2021-04-01 21:16:29 (5 lat temu)
Iną ciekawostką są wały i okopy w pobliżu
2021-04-01 21:18:43 (5 lat temu)
tatranclimber
 
+1 głosów:1
Tak poza tym pisząc "w pobliżu" miałem na myśli jeszcze inne miejsce. Blisko schroniska jest ciekawe miejsce które kiedyś odkryłem. Może kiedyś uda mi się namówić tam Martina żeby obejrzał:)
2021-04-03 23:19:23 (5 lat temu)
Z szańcem na Hradku było tak że wypatrzyłem go przypadkowo stosując cieniowanie LIDAR na polskiej mapie. Zahaczała ona miejscami kilka km na teren CR. Czytelne były szańce na Kępie, w Suszu a potem zauważyłem podejrzany kształt na Hradku. Niebawem tam pojechałem i potwierdziło się że mamy do czynienia z szańcem, którego wały są doskonale zachowane. Pisałem z kilkoma osobami. J.P.Š sugerował że to zna, bo na szczycie wzniesienia są nierówności., tymczasem ten redan był na stoku. Napisałem też pismo do Starostki Bukowca i miejscowego pasjonata, nauczyciela historii ale nie podjęli tematu. W żadnych wcześniejszych publikacjach nie znalazłem informacji o tym żeby ktoś znał jego położenie i co najciekawsze nie ma go na żadnych mapach. W końcu wrzuciłem na hrady
2021-04-10 22:26:53 (5 lat temu)
do tatranclimber: I jak ? Jak wysoko wyjechaleś ? Jest tam naprawde stromo....kiedyś tam kolega się poślizgnąl idąc na dul...no bylo zabawnie, tz dla nas widzów ☺☺☺
2021-04-01 20:46:44 (5 lat temu)
do tatranclimber: Wiem o paru, ale....zawsze mi brakuje czasu na ich zwiedzanie, mnie się bardzo podobala nieistniejąca fortifikacjia co byla po Słlowackiej stronie, naprzeciwko Trójstylu....po wybudowaniu autostrady z niej niepozostalo nic....
2021-04-03 18:21:19 (5 lat temu)
do vetinari: Mały Szaniec na wzgórzu Valy nie tknięto. Jest dobrze zachowany ale mocno zarośnięty. Teraz akurat byłoby dobrze się tam wybrać. Całość fortyfikacji na tym wzgórzu miała ciekawy, unikatowy kształt. Od Małego Szańca biegł grzbietem wał ok 2 km długi. Nad Tójstykiem w zaroślach kryje się czworoboczna reduta "Skowronka" a po drugiej stronie nowej drogi dalsze dwie czworoboczne reduty "Vorposten" i " Wachthaus". W czasie budowy zniszczeniu uległ spory odcinek wału ale szańce nie tknięto. Tu widoczny MS
2021-04-03 21:13:44 (5 lat temu)
do tatranclimber: Mam je wszystkie (chyba) zdokumentowane.....☺☺☺
2021-04-03 21:15:23 (5 lat temu)
do tatranclimber: I napisaleś do niego ? Albo mam się do niego odezwać sam ?
2021-04-08 08:57:38 (5 lat temu)
do vetinari: Pisałem do niego kiedyś o szańcu na Hradku. Jak się potem okazało nie był wcześniej znany. Potem odkryłem jeszcze inne podobne obiekty. Raczej nie pisałem. Teraz i tak z granicami problem
2021-04-09 23:30:01 (5 lat temu)
do tatranclimber: Wiem o tym szańcu na Hradku, wlaśnie wtedy nas tam zabral i mluwil o Tobie (oczywiście z szacunkiem ☺☺☺)...moźe kiedyś się uda..Jak znam Martina, nie ma problem z wyjazdem problem polega na tym, źe się nam rozpoczyna sezon wegetacijny....
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: literówka ☺
2021-04-09 23:38:12 (5 lat temu)
Pokaż na mapie
4 Dyskusje (ostatnia 5 lat temu)
Girowa (Gírová) (840m n.p.m.) - obiekty i wydarzenia
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet