starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 5 głosów | średnia głosów: 5.82
Skomentuj zdjęcie
Napewno Jasna Góra ;)
2010-05-23 13:04:40 (16 lat temu)
To nie prawdopodobnie - to na pewno Jasna Góra - ołtarz na wałach klasztornych.
2012-06-29 08:20:58 (13 lat temu)
A moje zdjęcie z tej pielgrzymki trzy lata temu wyleciało bo było niezgodne z tematyką strony. No cóż, czasy się zmieniają ;)))
2012-06-29 11:34:53 (13 lat temu)
Danuta B.
+1 głosów:1
do pawulon: W tym kadrze na siłę można dostrzec jakiś budynek w tle. Ważne, by nie przesłodzić tematu (obiektu).
2012-06-29 11:48:08 (13 lat temu)
do Danuta B.: Na moim była w tle bazylika, i to nie pomogło ;)
2012-06-29 15:01:49 (13 lat temu)
Na stronie od 2004 sierpień
21 lat 10 miesięcy 6 dni
Dodane: 23 maja 2010, godz. 7:35:55
Rozmiar: 497px x 700px
6 pobrań
4610 odsłon
5.82 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia bonczek_hydroforgroup
Obiekty widoczne na zdjęciu
Zbudowano: 1979
Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski, 2-10 VI 1979, odbyła się pod hasłem Gaude Mater Polonia. Jej trasa przebiegała przez Warszawę (2 VI), Gniezno (3 VI), Częstochowę (4–6 VI), Kraków (6 VI), Kalwarię Zebrzydowską, Wadowice, Oświęcim i Brzezinkę (7 VI), Nowy Targ (8 VI), Mogiłę-Nową Hutę (9 VI) oraz ponownie Kraków (10 VI), gdzie na Błoniach odbyły się centralne uroczystości Roku Jubileuszowego Męczeństwa św. Stanisława, nast. ceremonia pożegnalna na lotnisku w Balicach. Starania o zorganizowanie w V 1979 wizyty Jana Pawła II w Polsce stolica apostolska rozpoczęła w XI 1978. Jednocześnie informacja o zamiarze Papieża została podana do wiadomości publicznej w Komunikacie ze 166. Konferencji Episkopatu, obradującej 28-29 XI 1978. Początkowo władze PRL wyraziły stanowczy sprzeciw wobec tych planów, 11 XII 1978 oficjalnie poinformowano o braku zgody na wizytę papieża w roku 1979. Jednak z czasem przeważył pogląd, że utrudnianie przyjazdu Jana Pawła II do kraju może pogłębić napięcia społeczne i wywołać negatywne reakcje opinii światowej. 2 III 1979 przewodniczący Rady Państwa Henryk Jabłoński wydał komunikat informujący, że władze PRL przyjęły z zadowoleniem zaproszenie papieża Polaka do kraju. Zrobiono jednak wszystko, by zminimalizować negatywne dla rządzących konsekwencje wizyty, zwłaszcza, by udaremnić przyjazd papieża w maju, w rocznicę męczeńskiej śmierci św. Stanisława, uznając to za datę prowokacyjną. Obchody związane z osobą św. Stanisława – postrzeganego jako symbol niezłomności wobec władzy świeckiej – w ocenie władz PRL miały antypaństwowy charakter i zbyt jawnie kojarzyły się z konfliktem Kościoła z państwem. Także z powodów politycznych nie zaakceptowano programu pielgrzymki, który przedstawiła strona kościelna. Wykluczono m.in. wizytę Papieża w Poznaniu, Wrocławiu, Katowicach i Piekarach Śląskich oraz nie zezwolono na przejazd ulicami Nowej Huty, starając się w ten sposób ograniczyć kontakt Papieża z wiernymi oraz zmniejszyć ryzyko ewentualnych manifestacji. Z tego samego względu spotkanie z młodzieżą zamiast na pl. Zamkowym w Warszawie odbyło się ostatecznie w kościele św. Anny i zostało sprowadzone do rangi kameralnej, zamkniętej uroczystości. Aby zmniejszyć frekwencję, starano się ograniczyć środki transportu, utrudniać zwolnienia z pracy. Nie cofnięto się także przed manipulacją. Specjalne instrukcje nakazywały, aby telewizja nie pokazywała młodzieży i wiwatujących tłumów, zawężając przekazywany obraz jedynie do duchowieństwa oraz ludzi starszych. W trakcie wizyty Jan Paweł II rozbudził aspiracje wolnościowe Polaków oraz przypomniał rządzącym, że są odpowiedzialni za suwerenność Polski i przestrzeganie praw człowieka.
Za: Encyklopedia Solidarności
Wydarzenia historyczne
więcej zdjęć (6)
Ołtarz polowy (dawny)
więcej zdjęć (35)
Atrakcja turystyczna
Zbudowano: 1382
Dawniej: Klasztor Zakonu Paulinów na Jasnej Górze
Zabytek: -
ul. Klasztorna
więcej zdjęć (2986)