Kiedy ustawiiono krzyż? datowannie, widoczne w obecnych tu zbiorach woła o poomste od lasa do sasa...
Może ten krzyż będzie wyznacznikiem, może istnieje od pogrzebu Hindenburga w 1934? Z opisu aukcji wynika iż widok ten to najpóźnej 1931 rok, Może acz nie musi to być zgodne z faktami, wystawcy takich dzieł często piszą to co im się podoba, Choćby w naszym lokalnym , dla wrocka przypadku, kościół przy ul Barckiej, piszę do jegomościa że to nie Barcka tylko Bardzka, a on mi na to, że "moja babcia tam mieszka i ona wie lepiej"... no cóż, nawet link z FP i wiki nie był w stanie zmienić opisu tej widokówki.
W okresie od 07.08.1934 (pogrzeb Hindenburga) do 02.10.1935 (przeniesienie jego zwłok do dedykowanej mu wieży) przebudowano m. in. dziedziniec budowli, usuwając z jej centralnego punktu wielki krzyż z postumentem i wykładając całość płytami. Odpowiednio duży krzyż, być może ten sam po przeróbce, umieszczono na wieży z kryptą grobową Hindenburga od strony dziedzińca. Wszystkie zdjęcia z krzyżem pochodzą sprzed 1935 roku, analogiczne bez krzyża zrobiono po 1934 roku. Patrz też
do 4elza:
Wczoraj, a właściwie już dziś, skończyłem chronologiczne porządkowanie Mauzoleum. Trochę dubli wyłapałem, ale teraz jeszcze raz by trzeba wszystko przejrzeć. Będzie łatwiej, bo duble powinny być obok siebie.
Powyższe się różni od zdublowanego chmurami i minimalnie kadrowaniem - w przypadku pocztówek to chyba podpada pod inną wersję?
do 4elza:
Coś tam jeszcze znalazłem i przeniosłem. Tylko tak się zastanawiam - niektóre zdjęcia przypisane do wnętrz, to są wnęki miedzy wieżami. Czy one spełniają definicję wnętrz?
do 4elza: 25 sierpnia 1929 r. Publicznie poświęcono 55 tablic, pomników oddających hołd poległym, poszczególnym oddziałom wojskowym biorącym udział w bitwie w 1914 r.
do Petrus: Budynki wciąż stoją. Ich lokatorzy chyba mają zostać przeniesieni do jednego z bloków, których budowa trwa przy ul. Frankla. Pewnie wtedy zacznie się wyburzanie.
do Dana : To powyźej, jest robione tak samo jak to zalinkowane z balkonu ratusza, ale oby dwa są chyba robione pod innym kątem, więc powinne zostać oby dwa...☺