starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 13 głosy | średnia głosów: 6
Skomentuj zdjęcie
Rejon pomiędzy obecnymi ulicami Kilińskiego i Ordonówny (obecnie zabudowany).
2017-08-26 16:35:36 (8 lat temu)
do ritterswalder: To by tak mogło być. Czyli ten budynek "u stóp" stałby przy Kilińskiego, gdzieś w pobliżu cerkwi? Tylko ciekawe, dlaczego tej wielkiej gromady baraków nie uświadczy na żadnej mapie, wszędzie w tym miejscu występuje gołe pole, a nawet jakieś hałdy. Czyżby postawiono je już w czasie wojny i zaraz po wojnie rozebrano?
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: dopisek
2017-08-26 20:31:53 (8 lat temu)
2017-08-26 20:54:32 (8 lat temu)
do mir242: No tak, to na pewno te. Łaźnia w pobliżu wieży wodnej widocznej tu w oddali.
2017-08-26 22:15:27 (8 lat temu)
rdx0
+1 głosów:1
To widok z niższej wieży cerkwi poprzez dach plebanii. Kominy okno na poddaszu wszystko się zgadza. To zdjęcie musiało być robione za "ruska", potem przejęli ten teren niemcy i postawili pomnik koło wieży wodnej i łaźni dla oficerów. Gdyby było za niemca na zdjęci widać by było pomnik.Na cerkwi są tablice ze zdjęciami z okazji 130 lecia i jest to zdjęcie z potwierdzającym opisem. Pozdrawiam.
2020-08-21 20:51:52 (5 lat temu)
chociaż może już po wejściu Niemców bo opis po niemiecku. Może to były magazyny polowe dla koszar które były zaraz po lewej. Gdzieś musieli trzymać tysiące sztuk amunicji pocisków itp.Ale z kolei nie widać ogrodzenia ani stanowisk wartowniczych. Chyba że w budynkach murowanych mieszkała kadra dowódcza każdego szczebla a szeregowi w tych barakach?
2020-08-24 17:12:05 (5 lat temu)
do rdx0: Przy koszarach były małe podręczne magazyny amunicji.Większe składy i prochownie były na odludziu.Budynki miały specjalną konstrukcję i były otoczone ziemnymi wałami.
2020-08-24 17:21:36 (5 lat temu)
do Dürgoy Marcin: też tak myślę takie składy w rejonie dworca to samobójstwo. Może faktycznie mieszkali tam szeregowcy albo jacyś robotnicy. Natomiast zdjęcie pokazuje dach plebanii która pojawia się na mapach pierwszy raz po 1918 roku i "zwariowałem". Może błąd kartografów albo zła data mapy?
2020-08-24 18:20:02 (5 lat temu)
do Dürgoy Marcin: skoro na innym zdjęciu tych baraków pisze łaźnia dla oficerów to musiało tam tymczasowo mieszkać wojsko i może zbudowali to niemcy.
2020-08-24 18:22:58 (5 lat temu)
do rdx0: Sanierungs Anstalt - wydział remontowy ?
2020-08-25 09:07:37 (5 lat temu)
ritterswalder
+1 głosów:1
do ylooC: Zakład sanitarny służący odwszawianiu i kontroli sanitarnej żołnierzy jadących z frontu wschodniego do Rzeszy (żeby nie zawlekli jakiejś zarazy).
2020-08-25 12:37:51 (5 lat temu)
do ritterswalder: Dzięki za wyjaśnienie - no właśnie mnie ten Sanierung zastanowił.
2020-08-25 12:51:02 (5 lat temu)
Datacja 1915-1918.
2020-11-15 13:56:33 (5 lat temu)
Może by założyć obiekt Zakład sanitarny - jest więcej niż jedno foto.
2020-11-15 14:55:12 (5 lat temu)
Mamy obiekt bocznicy, przypisałam.
2025-03-27 07:06:38 (rok temu)
mir242
Na stronie od 2013 październik
12 lat 8 miesięcy 12 dni
Dodane: 25 sierpnia 2017, godz. 19:18:02
Rozmiar: 1284px x 838px
8 pobrań
2533 odsłony
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia mir242
Obiekty widoczne na zdjęciu
Bocznica kolejowa
więcej zdjęć (4)
Zlikwidowano: 2014
Dawniej: Stacja kolejowa towarowa - Sosnowiec Pogoń 

Stacja kolejowa towarowa - Sosnowiec Pogoń – funkcjonowała się na linii nr 185 (Sosnowiec Główny)  oraz linii kolei piaskowej nr 111 (Sosnowiec Pogoń – Rozkówka), przeznaczona była wyłącznie do ruchu towarowego.



Po 2004. zdegradowana do statusu bocznicy. W latach 2004-2005 zdemontowano na całej linii sieć elektryczną, a na samej stacji  dodatkowe torowiska i semafory. Budynek dworca i nastawnia od strony Milowic zostały wyburzone, a w czerwcu 2014 r. bocznicę stacyjną ostatecznie zlikwidowano.



W miejscu zlikwidowanego torowiska trwają prace związane z zagospodarowaniem terenu. W lipcu 2020 r. rozpoczęto budowę osiedla domów mieszkalnych. Od listopada 2023 r. trwa budowa pierwszego w Metropolii GZM odcinka velostrady. 



Na trenie należącym do ówczesnej bocznicy pozostały ślady dawnych torowisk, przy ulicach: Sedlaka, al. Mireckiego i Wiązowej.


Linie kolejowe w Polsce
więcej zdjęć (10)