| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
OBIEKTY - Linia kolejowa nr 185 Sosnowiec Główny - Sosnowiec Pogoń

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Linia kolejowa nr 185 Sosnowiec Główny - Sosnowiec Pogoń

Obiekt obecnie nie istnieje
Zbudowano: 1935
Zlikwidowano: 2014-06
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
Rejon pomiędzy obecnymi ulicami Kilińskiego i Ordonówny (obecnie zabudowany).
2017-08-26 16:35:36 (8 lat temu)
mir242
 
2017-08-26 20:54:32 (8 lat temu)
rdx0
 
+1 głosów:1
To widok z niższej wieży cerkwi poprzez dach plebanii. Kominy okno na poddaszu wszystko się zgadza. To zdjęcie musiało być robione za "ruska", potem przejęli ten teren niemcy i postawili pomnik koło wieży wodnej i łaźni dla oficerów. Gdyby było za niemca na zdjęci widać by było pomnik.Na cerkwi są tablice ze zdjęciami z okazji 130 lecia i jest to zdjęcie z potwierdzającym opisem. Pozdrawiam.
2020-08-21 20:51:52 (5 lat temu)
rdx0
 
chociaż może już po wejściu Niemców bo opis po niemiecku. Może to były magazyny polowe dla koszar które były zaraz po lewej. Gdzieś musieli trzymać tysiące sztuk amunicji pocisków itp.Ale z kolei nie widać ogrodzenia ani stanowisk wartowniczych. Chyba że w budynkach murowanych mieszkała kadra dowódcza każdego szczebla a szeregowi w tych barakach?
2020-08-24 17:12:05 (5 lat temu)
rdx0
 
do Dürgoy Marcin: też tak myślę takie składy w rejonie dworca to samobójstwo. Może faktycznie mieszkali tam szeregowcy albo jacyś robotnicy. Natomiast zdjęcie pokazuje dach plebanii która pojawia się na mapach pierwszy raz po 1918 roku i "zwariowałem". Może błąd kartografów albo zła data mapy?
2020-08-24 18:20:02 (5 lat temu)
rdx0
 
do Dürgoy Marcin: skoro na innym zdjęciu tych baraków pisze łaźnia dla oficerów to musiało tam tymczasowo mieszkać wojsko i może zbudowali to niemcy.
2020-08-24 18:22:58 (5 lat temu)
Datacja 1915-1918.
2020-11-15 13:56:33 (5 lat temu)
Może by założyć obiekt Zakład sanitarny - jest więcej niż jedno foto.
2020-11-15 14:55:12 (5 lat temu)
4elza
 
Mamy obiekt bocznicy, przypisałam.
2025-03-27 07:06:38 (rok temu)
do ritterswalder: To by tak mogło być. Czyli ten budynek "u stóp" stałby przy Kilińskiego, gdzieś w pobliżu cerkwi? Tylko ciekawe, dlaczego tej wielkiej gromady baraków nie uświadczy na żadnej mapie, wszędzie w tym miejscu występuje gołe pole, a nawet jakieś hałdy. Czyżby postawiono je już w czasie wojny i zaraz po wojnie rozebrano?
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: dopisek
2017-08-26 20:31:53 (8 lat temu)
do mir242: No tak, to na pewno te. Łaźnia w pobliżu wieży wodnej widocznej tu w oddali.
2017-08-26 22:15:27 (8 lat temu)
do rdx0: Przy koszarach były małe podręczne magazyny amunicji.Większe składy i prochownie były na odludziu.Budynki miały specjalną konstrukcję i były otoczone ziemnymi wałami.
2020-08-24 17:21:36 (5 lat temu)
ylooC
 
do rdx0: Sanierungs Anstalt - wydział remontowy ?
2020-08-25 09:07:37 (5 lat temu)
ritterswalder
 
+1 głosów:1
do ylooC: Zakład sanitarny służący odwszawianiu i kontroli sanitarnej żołnierzy jadących z frontu wschodniego do Rzeszy (żeby nie zawlekli jakiejś zarazy).
2020-08-25 12:37:51 (5 lat temu)
ylooC
 
do ritterswalder: Dzięki za wyjaśnienie - no właśnie mnie ten Sanierung zastanowił.
2020-08-25 12:51:02 (5 lat temu)
Poczta.
2020-03-06 19:17:00 (6 lat temu)
Banita
 
+1 głosów:1
Budowę poczty rozpoczęto w 34' a ukończono w styczniu 36' . Początkowo nie miała herbu, masztów dla flag na elewacji (za niemca zlikwidowanych). Po lewej stronie poczty stary jeszcze budynek, do wybuchu wojny zburzony i zastąpiony nowszym. Czas tej przebudowy także pewnie trwał, nie sądzę by w czasie okupacji go budowano. Drzewka to takie kiełki. 36'- 38' a pewnie będzie po środku, tj. 1937
2025-02-13 10:31:07 (rok temu)
4elza
 
do Danuta Mucha(Czarnecka): Też :-).
2020-03-07 01:00:35 (6 lat temu)
Banita
 
+1 głosów:1
do 4elza: Max to 1936 a pasowałby wyłącznie rocznik 1935
2023-04-14 00:55:54 (3 lata temu)
Banita
 
do Banita: Tu wyraźniej widać symetryczność tego "odprysku" na elewacji poczty. Jakiś herb pocztowy to jest
2023-04-15 16:38:26 (3 lata temu)
4elza
 
do Banita: Skorygowane.
2023-04-16 05:34:34 (3 lata temu)
Banita
 
+1 głosów:1
do Banita: Dodam że zdjęcie wykonane z wysokości i pewnie z wysokiej kondygnacji Zwycięstwa 1. Tego zaś w 36' jeszcze nie było w takiej okazałości. Widełki zatem bardzo wąskie, 1937 brzmi dobrze
2025-02-13 11:20:13 (rok temu)
Arkadiusz K. (Arro)
 
+3 głosów:3
Budynek po prawej za przejazdem - Mireckiego 18-20
2020-04-03 06:42:13 (6 lat temu)
4elza
 
do Arkadiusz K. (Arro): Dzięki, a potrafisz zidentyfikować to:
2020-04-03 07:00:40 (6 lat temu)
do 4elza: Widziałem linkowane zdjęcie ale na chwilę obecną nie kojarzy mi się …
2020-04-03 07:53:33 (6 lat temu)
4elza
 
do Arkadiusz K. (Arro): Ok. Może ktoś, kiedyś...;-)
2020-04-03 07:55:58 (6 lat temu)
do 4elza: Postaram się przy odrobinie czasu też poszperać. :)
2020-04-03 08:06:21 (6 lat temu)
4elza
 
do Arkadiusz K. (Arro): Fajnie, powodzenia :-)
2020-04-03 08:10:26 (6 lat temu)
4elza
 
do Arkadiusz K. (Arro): Dodam jeszcze, że zdjęcie które mamy na myśli, stanowi pewien ciąg. Wygląda na to, że ZR fotografowała z samochodu, przemieszczając się od strony obecnej Roweckiego w kierunku Piłsudskiego.
2020-04-03 08:12:55 (6 lat temu)
do 4elza: Komentarz został usunięty przez użytkownika
2020-04-03 09:08:35 (6 lat temu)
Arkadiusz K. (Arro)
 
+1 głosów:1
do 4elza: dzięki za podpowiedź :).
2020-04-03 09:10:20 (6 lat temu)
Arkadiusz K. (Arro)
 
+1 głosów:1
Nie przypisywałbym tego zdjęcia do linii kolejowej nr 1. Wg mnie fotograf patrzy z ul. Kilińskiego w kierunku zbliżonym do dzisiejszej ul. Niepodległości. Przy prawej krawędzi zdjęcia, za drzewami dawna kol. Focha ( może obecnie Niepodległości 19). Widoczne tory to pozostałość po dawnej stacji towarowej odgałęzionej od linii kolejowej nr 1. Była tu też linia 185 - tor prowadzący do stacji towarowej Pogoń ( rejon dzisiejszej ul. Wiązowej) i dalej do kopalni Wiktor (Milowice) i Saturn.
2022-12-02 07:57:24 (3 lata temu)
Arkadiusz K. (Arro)
 
+1 głosów:1
2022-12-02 07:58:17 (3 lata temu)
Jarosław Dubowski
 
+1 głosów:1
Linia kolejowa nr 1 to jest daleko za plecami fotografującego, który stoi na obecnej ul. Sedlaka, i jak Arkadiusz zauważył to linia 185 i stacja przy niej. W dali po lewej widać budynek szkoły nr 1 (Niepodległości 7), dalej bloki pod nr 11, 13, 15 itd.
BTW - datowanie na 1964 mało prawdopodobne (oprawy rtęciowe typu "łyżka" - ORZ-6). To najwcześniej II połowa lat 60-tych.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: lit.
2022-12-02 13:26:21 (3 lata temu)
4elza
 
Dziękuję za uściślenie, założyłam obiekt, skorygowałam przypisanie.
2022-12-03 04:00:06 (3 lata temu)
rdx0
 
do Arkadiusz K. (Arro): A nie jest to początek lat osiemdziesiątych? Pamiętasz jak się wychodziło ze szkoły na fajkę ( chyba że nie paliłeś) to leżało się na trawce i widoczek był identyczny . Właśnie taki stan bocznicy na zdjęciu tak od 1978 w górę?
2022-12-03 15:12:34 (3 lata temu)
rdx0
 
+2 głosów:2
do 4elza: Można skorygować datę. Najwcześniej kwiecień 1978 wtedy zelektryfikowano tę linię
2022-12-05 19:50:49 (3 lata temu)
do rdx0: Możliwe, aczkolwiek w latach 70-tych zapewne wyglądało tam tak samo. Pytanie kiedy zelektryfikowano północną głowicę stacji, tu już sieć trakcyjną widać...
2022-12-03 17:04:45 (3 lata temu)
do rdx0: Wprawdzie nie paliłem :-) ale widok jak najbardziej mi znajomy. Początek lat osiemdziesiątych wielce prawdopodobny :)
2022-12-13 06:14:50 (3 lata temu)
rdx0
 
+1 głosów:1
do Jarosław Dubowski: To niby by było wiarygodne?
2022-12-03 19:22:35 (3 lata temu)
rdx0
 
+1 głosów:1
2022-12-03 19:26:46 (3 lata temu)
4elza
 
do Arkadiusz K. (Arro): Przesunąć datowanie o te klika lat?
2022-12-13 06:17:02 (3 lata temu)
Jarosław Dubowski
 
+1 głosów:1
Mam wątpliwości co do datowania - w latach 70/80 istniały jeszcze tory po prawej. Wygląda mi to na czasy o wiele bardziej współczesne, juz po deelektryfikacji linii.
2022-12-06 09:28:29 (3 lata temu)
Banita
 
+1 głosów:1
Mireckiego. Wiązowej ani grama tu nie widać
2024-03-26 09:33:15 (2 lata temu)
4elza
 
Torowisko, jako obiekt jest przypisane do trzech ulic, ponieważ przez nie przebiegało. Nie widzę potrzeby przypisywania każdego zdjęcia do widocznych fragmentów w pobliżu.
2024-03-26 12:29:05 (2 lata temu)
Jarosław Dubowski
 
+1 głosów:1
do Banita: Tak, wiązowa za plecami fotografującego. Jeśli już to widać ul. Sedlaka.
2024-03-26 11:09:30 (2 lata temu)
Banita
 
+1 głosów:1
do 4elza: Sęk w tym że torowisko już nie istnieje, mało kto pamięta jakie pociągi, skąd i dokąd nim się toczyły a drogi istnieją do dziś. Przypisanie tych zdjęć do torowiska sprawia że w wynikach wyszukiwania po nazwie widocznych ulic tych zdjęć nie wyświetla.
Pozostaje zatem ich szukać po haśle "torowisko" jeśli ktokolwiek pamięta że tam było 😜
2024-03-26 14:59:51 (2 lata temu)
Banita
 
do Banita: ...I żeby to jeszcze była pasażerska linia kolejowa. Ileż takich torowisk w Sosnowcu zostało pogrzebane ? Każde będzie miało osobny grób ?
2024-03-26 15:06:56 (2 lata temu)
blaggio.
 
+1 głosów:1
do Banita: Temat tego "torowiska" potraktowany został bardzo powierzchownie, żeby nie powiedzieć całkowicie po amatorsku.
To co widać na zdjęciach, to pozostałości lub ślady linii, która ma swój obiekt na FP, czyli . Większą część linii zajmowała stacja towarowa Sosnowiec Pogoń ciągnąca się aż do wiaduktu nad gierkówką. Kiedyś na przejeździe na Mireckiego ulicę przecinały oprócz toru głównego jeszcze prowadzące po jego obu stronach tory wyciągowe.
Zdjęcia zgodnie ze zwyczajem powinny trafić do obiektu linii i być dodatkowo przypisane do konkretnego miejsca/ulicy lub obiektu np. przejazdu przypisanego podobnie. Nie ma sensu tworzenie odrębnego obiektu dla kawałka toru w asfalcie, a jego lokalizację na mapie można załatwić używając znacznika zdjęcia.
Na razie zaktualizowałem przypisania zdjęć zgodnie z treścią podpisów pod nimi.
2024-03-26 20:43:16 (2 lata temu)
Banita
 
Widok na Mireckiego od strony Wiązowej
2024-03-26 09:34:19 (2 lata temu)
Banita
 
+2 głosów:2
Sedlaka i przejście kolejowe na wysokości Hanki Ordonówny. Wiązowa daleko za plecami, po zachodniej stronie Mireckiego
2024-03-26 09:31:29 (2 lata temu)
Pokaż na mapie
8 Dyskusji (ostatnia rok temu)
Linia kolejowa nr 185 Sosnowiec Główny - Sosnowiec Pogoń - obiekty i wydarzenia
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet