starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 16 głosów | średnia głosów: 5.79
Skomentuj zdjęcie
Tor wygląda na szeroki - jaki był rozstaw torów kolejowych w zaborze rosyjskim?
2010-06-18 23:07:05 (16 lat temu)
do Neo[EZN]: 1524 mm.
Mówiono, że któryś z pierwszych budowniczych kolei w carskiej Rosji zaproponowawszy carowi szerszy prześwit toru, usłyszał, że na ch... nam szerszy tor. Słowa cara wzięto dosłownie, i zaczęto budować w Rosji tor o szerszym od europejskiego prześwicie. Z mojego prostego rachunku 1524 - 1435 = 89 mm wynika, że to lipa, zwykła anegdota, bo wyżej wymieniony narząd miałby tylko bez mała 9 cm. To jak na rosyjskie standardy trochę małowato...
2010-06-18 23:59:35 (16 lat temu)
Dana
+1 głosów:1
Podmiana
2023-08-21 17:00:15 (2 lata temu)
Jarosław Dubowski
+2 głosów:2
do Neo[EZN]: Droga Żelazna Warszawsko-Wiedeńska miała rozstaw szyn 1435mm, odgałęzienie do Łodzi Fabr. wybudowano w 1866 i również był to tor normalny. Na przełomie 1901/2 na odcinku Łódź Fabryczna - Koluszki wybudowano drugi tor o szerokości 1524mm.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: lit.
2023-08-21 20:23:31 (2 lata temu)
Jarosław Dubowski
+2 głosów:2
do † Festung: Rozstaw 1524mm był wynalazkiem amerykańskim.
2023-08-21 20:25:43 (2 lata temu)
bolo1910
Na stronie od 2010 luty
16 lat 4 miesiące 8 dni
Dodane: 6 kwietnia 2014, godz. 15:18:06
Aktualizacja: 21 sierpnia 2023, godz. 16:59:51
Rozmiar: 1496px x 850px
39 pobrań
7322 odsłony
5.79 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia bolo1910
Obiekty widoczne na zdjęciu
dworce
Architekt: Adolf Schimmelpfennig
Zbudowano: 1865
Zlikwidowano: 2012