Ostatnie komentarze
|
|
Antoniew Szczecińska 2 |
|
blaggio. (2026-06-19 19:09:53)
Do Fonik: Ta posesja to dziwny wyjątek. Dom stoi poza granicą Łodzi na terenie Antoniewa, a ma adres łódzki. Wszystkie inne posesje po stronie Antoniewa, mimo że mają dostęp tylko od Szczecińskiej, która cała jest po stronie Łodzi, to mają adresy przy ulicach w Antoniewie. Formalnie dom powinien być u nas w Antoniewie.
|
|
Fonik1 (2026-06-19 23:22:44)
Dzięki za info, dodałem przypisanie do Antoniewa podobnie do tego, jak przypisana jest niedaleka restauracja ormiańska -
|
|
blaggio. (2026-06-20 23:21:51)
Jest w niedużej odległości od tego miejsca jeszcze bardziej spektakularny przypadek. Na końcowym odcinku ulicy Rojnej, która tam biegnie przy granicy miasta, istnieje już po stronie Antoniewa dziwna enklawa, gdzie dziewięć budynków ma adresy przy tej ulicy z numerami tworzącymi ciągłość z numeracją po stronie Łodzi. Nie można przypisać ich do Łodzi, bo stoją w Antoniewie. Można by uznać, że Antoniew może przecież też mieć swoją ul. Rojną, ale wtedy numeracja tam powinna być niezależna. Do tego łódzka Rojna (jej pas drogowy) obszarowo przynależy do Łodzi. Granica nie biegnie środkiem ulicy.
W opisanym przypadku gdyby obiekty wspomnianych domów trafiły na FP należałoby jednak przypisać je do odrębnej Rojnej w Antoniewie, chociaż formalnie taka ulica w tej miejscowości nie istnieje. Czy w takim razie nie należałoby tak samo zrobić z tą Szczecińską?
|
|
Fonik1 (2026-06-21 16:13:45)
Pomysł na stworzenie dwóch obiektów Szczecińskiej dla Łodzi i Antoniewa brzmi całkiem dobrze. Przypomina mi to sytuację ulicy Powstańców Warszawy między Wieluniem a Gaszynem, tam też numeracja po obu stronach ulicy jest jedna (Wieluń ma parzyste numery, Gaszyn zaś nieparzyste), lecz nie przeszkadzało to w założeniu dwóch, osobnych obiektów dla każdej z miejscowości -
W przypadku ulicy Rojnej również można tak zrobić, choć póki co poczekałbym na pierwsze zdjęcia domów po stronie Antoniewa, by nie wprowadzać tam zamieszania z "pustym" obiektem ulicy z Łodzi.
|
|
Fonik1 (2026-06-24 17:28:49)
Dodałem obiekt ulicy Szczecińskiej dla Antoniewa na wzór ulicy Powstańców z Gaszyna i nałożyłem znacznik liniowy na "pogranicznym" z Antoniewem odcinku Szczecińskiej. Możesz sprawdzić, czy niczego nie przegapiłem i czy wszystko jest dobrze.
PS. Jeśli jest dobrze, to mógłbyś też przypisać restaurację ormiańską pod ten obiekt? Wtedy wszystkie przyuliczne obiekty z Antoniewa znajdą się na swym miejscu.
|
|
blaggio. (2026-06-24 22:14:06)
Można tak zrobić, ale co ze zdjęciami samej ulicy na tym odcinku?
Ja zastanawiałem się nad trochę innym rozwiązaniem. Do Szczecińskiej antoniewskiej przypisałbym tylko ten dom z wpisaniem numeru posesji. Pozostałe obiekty i dodatkowo ten dom przypisałbym do łódzkiej Szczecińskiej.
Pomysł pozornie niekonwencjonalny, ale oparty na następującej logice. Istnienie Szczecińskiej w Antoniewie jest fikcją i utworzyliśmy ją tylko po to, by przyczepić dom do Antoniewa. W Gaszynie już nie było wyjścia przy takiej ilości domów po jego stronie. W rzeczywistości ulica Szczecińska jest tylko jedna. I jednocześnie jeśli potraktować ulicę nie tylko jako ogniwo systematyki przypisań, ale też jako realnie istniejący obiekt, który nie sprowadza się tylko do pasa drogowego, a jest pasem terenu w którym zlokalizowane są obiekty położone przy danej ulicy i ściśle z nią powiązane, to powinny być przypisane do niej również obiekty antoniewskie niezależnie od swoich przypisań podstawowych. Żeby nie było nieporozumień, w miejscu na opis antoniewskiej Szczecińskiej należałoby podać, jaki jest stan faktyczny i dlaczego ulica została dodana. Przypisanie restauracji do łódzkiej Szczecińskiej, mimo że jako obiekt będzie ona w dwóch miejscowościach nie powinno powodować komplikacji. Wydaje mi się, że fikcja, jaką stworzy się przez ukazanie restauracji w zestawie obiektów łódzkiej Szczecińskiej, jest mniej znacząca niż w ogóle fikcja Szczecińskiej antoniewskiej. Co Ty na to?
|
|
Fonik1 (2026-06-25 00:30:37)
W kwestii traktowania ulicy jako realny, jednolity obiekt, Twój pomysł jest faktycznie lepszy. Obecnie wprowadzony tu system co prawda separuje antoniewskie domy od miasta Łodzi, lecz jednocześnie "oddziela" dom z Antoniewa od łódzkiej ulicy, z którą to, mimo granicy miasta, tworzy jedną całość (trochę przypomina mi to przypadki narożnych kamienic z jednym adresem, które ze względu na ten adres są przypisane tylko do jednej ulicy, choć osobiście uważam, że powinny być przypisane do obu).
Myślę, że przypisanie domu również do łódzkiej Szczecińskiej oraz zachowanie restauracji z łódzkim przypisaniem w tym świetle ma sens, wtedy, z dodaniem odpowiedniego opisu dla obiektu w Antoniewie, o czym wspomniałeś, będzie jasno widać, że obiekt antoniewski pełni funkcję czysto techniczną w celu dopisania domów do tej miejscowości.
|
|
Jazzek (2026-06-25 09:51:30)
Tak jak można przypisać ulicę do dzielnic miast, również powinno być możliwe przypisanie jej do wielu miejscowości, tak jak w wielu przypadkach jest to w terenie. Taka sugestia dla twórców strony.
|
|
blaggio. (2026-06-25 21:07:30)
Teoretycznie taka możliwość mogłaby być. Tyle że trzeba by odrzucić zasadę, że o możliwości przypisania ulicy do danej miejscowości decyduje tylko jej położenie (położenie jej działki) w granicach tej miejscowości, z czym jednocześnie powiązane jest przypisanie ulicy w bazie TERYT. Chyba że granica biegnie środkiem ulicy, czyli jedna strona jest w jednej miejscowości, druga strona w sąsiedniej. Ale w tym przypadku ulica musi prowadzić na dwóch równoległych działkach, co automatycznie upoważniałoby do utworzenia dwóch ulic o tej samej nazwie dla każdej miejscowości będących w naturze jedną ulicę. Zamiast tego należałoby przyjąć, że o możliwości przypisania ulicy do miejscowości może również decydować obecność w jej granicach obiektów mających adres przy tej ulicy, chociaż fizycznie sama ulica jest w innej miejscowości. I tak postąpiliśmy z domem Szczecińska 2. Ale nasz dylemat bierze się stąd, że my na zdjęciach pokazujemy fizycznie istniejący obiekt ulicy zajmującej określony pas terenu należący do jednej konkretnej miejscowości i przypisywanie tego pasa jednocześnie do drugiej miejscowości kłóci się z logiką. Odnoszę się tu tylko do sytuacji, gdy granica biegnie wzdłuż ulicy, nie w poprzek, jak to najczęściej bywa w przypadku dzielnic.
|
|
blaggio. (2026-06-25 21:13:36)
A tak przy okazji. Teraz dopiero zauważyłem, że na Geoportalu ulice są różnie opisywane. Dotychczas wymieniana była tylko sama nazwa i tak jest w większości miejscowości, ale np. we Wrocławiu wszystkie ulice opisane są w formie ul. Dworcowa, a w Warszawie nawet w formie ulica Dworcowa, zamiast tylko Dworcowa. Ciekawe, czy stopniowo będzie to zmienione wszędzie.
|
|
Fonik1 (2026-06-27 22:19:44)
Przypisałem dom również do łódzkiej Szczecińskiej, dodając przy obu obiektach adres, by na liście podobiektów w Łodzi ukazywał się on "chronologicznie" względem innych numerów (adres jest niski, lecz nie wiadomo, czy w przyszłości na działce nr 1 nie powstanie jakiś budynek do sfotografowania)
Nie mogłem jednak dodać krótkiego opisu dla Szczecińskiej w Antoniewie, gdyż nie wyświetlała mi się nigdzie opcja edycji dla ulicy. Z tego powodu opis umieściłem w obiekcie domu (jeśli uznasz, że takie uzupełnienie byłoby lepsze w obiekcie ulicy, nic nie stoi na przeszkodzie by to zmienić, moje uprawnienia jednak pozwalają tylko na taką wersję)
|
|
|
Łódź Typ 5N/5N1/5ND |
|
blaggio. (2016-10-22 23:12:12)
Za skrzyżowaniem kawiarnia "Irena", później sklep-delikatesy "Marcel". Nie wiem co tam jest teraz. Przypisałem zdjęcie również do tego obiektu pod roboczą nazwą Sklep. Oczekuję propozycji co do nazwy.
|
|
Mkoas (2016-10-22 23:23:11)
"Andre" też był. Teraz jest nijak
|
|
Ikarus99 (2026-06-25 17:50:49)
Kojarzy ktoś, w którym roku sklepy "Andre" zostały przerobione na "Marcel"? Zaczęło mnie to nurtować i szukam.
|
|
blaggio. (2026-06-25 21:33:00)
Wygląda na to, że w 2005 r.
|
|
pewu (2026-06-26 07:56:24)
Teraz ktoś zrobił tam remont, ale zupełnie bez poszanowania dla oryginalnego pomysłu, zaprojektowanego zresztą przez dość zasłużonego łódzkiego architekta. Chyba obecnie jeszcze nic tam nie ma (remont w drodze).
|
|
Ikarus99 (2026-06-26 20:58:17)
Właśnie też taką informację znalazłem w sieci, ale wydaje mi się, że przy niektórych placówkach logo czy cokolwiek innego związanego z "Andre" przetrwało jeszcze kilka lat. Szczególnie mam tu na myśli lokal przy wieżowcu, mieszczącym się pod adresem Franciszkańska 66/68, gdzie aktualnie jest sklep z artykułami, bodaj, pirotechnicznymi. Podobnie jest z norweską siecią "Rema1000", której jeden ze sklepów mieścił się przy Matejki 3/5. Wg danych znalezionych w Internecie, "Rema1000" wycofała się z polskiego rynku w 2003 roku (oficjalnie: sklepy zostały sprzedane), a wózki z logo tego brandu były używane jeszcze pod koniec dekady 200x. Wtedy to chyba nazywało się "Twój Sklep"., a dziś jest tam siłownia, "Lewiatan" i pewnie coś jeszcze.
|
|
|
Łódź Łódź - zdjęcia niezidentyfikowane |
|
blaggio. (2026-06-25 20:06:04)
Takiej wieży nie było w Łodzi tak, jak i takich ruin.
|
|
|
Łódź Łódź - zdjęcia niezidentyfikowane |
|
blaggio. (2026-06-25 20:03:17)
To na pewno nie jest Łódź. Możliwe, że to jest gdzieś w dawnych sowietach.
|
Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:
- Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
- Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
- Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł
Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)
zdjęcie 1
zdjęcie 2
zdjęcie 3
|
a%3A2%3A%7Bs%3A1%3A%22k%22%3Ba%3A2%3A%7Bi%3A0%3Bi%3A1%3Bi%3A1%3Bs%3A6%3A%22Polska%22%3B%7Ds%3A1%3A%22w%22%3Ba%3A2%3A%7Bi%3A0%3Bi%3A6%3Bi%3A1%3Bs%3A9%3A%22%C5%82%C3%B3dzkie%22%3B%7D%7D
|
wczytywanie danych...
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Nowa szkoła podstawowa w Piątku.
W Lunaparku z synami. W tle jedna z budowli rozrywkowych "Zamek duchów"
|
|
1 2 3 4 |
|
|
|
proszę czekać...
| Najnowsze opisy obiektów |
|
|
Dom adresowo przypisany jest do ul. Szczecińskiej w Łodzi, w rzeczywistości stoi jednak na terenie wsi Antoniew.
Dodał: Fonik1, 2026-06-27 21:49:35 |
|
|
| Kościół św. Wawrzyńca |
| Białynin |
|
Parafia w Białyninie pw. św. Wawrzyńca powstała w XV w.. Obecny murowany kościół parafialny zbudowany został w stylu secesyjnym w latach 1908 - 1910 według projektu Jarosława Wojciechowskiego. Jest to budowla dwunawowa. Świątynia ta stanęła w miejscu starego, drewnianego kościoła, pochodzącego z 1521 r., który został rozebrany na krótko przed rozpoczęciem budowy nowej świątyni.
Pozostałością po dawnym kościele jest obecnie jedynie drewniany ostrołukowy portal z XVI w., umieszczony w drewnianej kaplicy, zbudowanej w początkach XIX w., znajdującej się na leżącym nieopodal kościoła cmentarzu parafialnym. Portal posiada m.in. prostokątne obramowanie z maswerkami, na których widnieją stylizowane głowy zwierząt oraz rzeźbione węgary. W kościele w Białyninie znajduje się m.in. zabytkowa monstrancja z 1640 r. ozdobiona herbem ówczesnych właścicieli miejscowości - "Jelita" a także secesyjne witraże.
Dodał: Wiesław Smyk, 2026-06-18 13:48:20
więcej  |
|
|
| Kościół św. Marii Magdaleny |
| Radomsko |
|
Kościół parafialny pw. św. Marii Magdaleny.
Rys historyczny: Parafię erygował biskup Zdzisław Goliński 4.03.1957 r. Jednak już od 1.08.1939 r. istniała tu tzw. ekspozytura, utworzona przez biskupa Teodora Kubinę z południowej części Radomska przy zabytkowym kościele św. Marii Magdaleny. Wydzielono ją w całości z par. św. Lamberta. Funkcję świątyni parafialnej pełni zabytkowy kościół. Pod względem architektonicznym jest on kompilacją dwóch części: murowanego prezbiterium i zakrystii (prawdopodobnie z XVI w.) oraz drewnianej nawy i kruchty dobudowanej w 1789 r., staraniem i kosztem biskupa Ignacego Kozierowskiego. Na miejscu nawy pierwotnego kościoła ks. Stanisław Zgoda w 1960 r. dobudował przybudówkę oraz kaplicę podziemną. Jego staraniem powstała też kaplica mszalna w miejscowości Szczepocice, która od 1987 r. stała się siedzibą nowoutworzonej parafii. W ostatniej dekadzie świątynia parafialna otrzymał też nowe gonty, instalację elektryczną, odrestaurowano ściany i strop. Staraniem ks. Stanisława Sikory, w latach 2008-2010, podjęto się dostosowania przybudówki do stylu drewnianego kościoła oszalowując modrzewiowymi belkami i dając nowe ściany, okna i pokrycie dachu. Doprowadzono do niej centralne ogrzewanie. Została ona poświęcona 25.12.2010 r. przez biskupa Antoniego Długosza.
Opracował: ks. dr hab. Paweł Wolnic
Dodał: Mariusz Brzeziński, 2026-06-16 09:14:14
więcej  |
|
|
>Związku Literatów Polskich, w przeszłości zamieszkiwane m.in. przez https://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Brzechwa">Jana Brzechwę i https://pl.wikipedia.org/wiki/Zofia_Nałkowska">Zofię Nałkowską.
Historia
Kamienica przy ul. Mickiewicza 15 (wówczas ul. Anny) została zbudowana w latach 1936–1937, należała ona do braci Teodora i Karola Enderów, została zrealizowana w „stylu 1937 roku” oraz w stylu okrętowym i została zaprojektowana przez architekta Pawła Lewego. Jednocześnie w tym samym okresie po sąsiedzku przy ul. Kościuszki 98 zaczęła powstawać druga kamienica, niemniej w związku z problemami finansowymi właściciela terenu, Hermana Kalisza, bracia Enderowie odkupili ją w stanie surowym i dokończyli wg projektu architekta Radosława Hansa. We wrześniu 1939 roku (prawdopodobnie 3 września) kamienica przy ul. Mickiewicza 15 została zbombardowana.
Po wojnie, w 1945 roku, oba budynki zajął Związek Literatów Polskich, który użytkował je do 2002 roku.
W kamienicach przez ten czas zamieszkiwali m.in.:
przy ul. Kościuszki 98: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wacław_Biliński">Wacław Biliński, Krystyna Bilska, https://pl.wikipedia.org/wiki/Kazimierz_Błeszyński">Kazimierz Błeszyński, Stanisław" rel="nofollow" target="_blank" class="Scolor" style="text-decoration:underline">https://pl.wikipedia.org/w/ind...edit&redlink=1">Stanisław Brucz, https://pl.wikipedia.org/wiki/Dorota_Chróścielewska">Dorota Chróścielewska, https://pl.wikipedia.org/wiki/Tadeusz_Chróścielewski">Tadeusz Chrościelewski, https://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Czarny">Jan Czarny, https://pl.wikipedia.org/wiki/Ariadna_Demkowska-Bohdziewicz">Ariadna Demowska, Ryszard" rel="nofollow" target="_blank" class="Scolor" style="text-decoration:underline">https://pl.wikipedia.org/w/ind...on=edit&redlink=1">Ryszard Doroba, https://pl.wikipedia.org/wiki/Wojciech_Drygas">Wojciech Dryglas, Bolesław Dudziński, https://pl.wikipedia.org/wiki/Leon_Gomolicki">Leon Gomolicki, https://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Huszcza">Jan Huszcza, https://pl.wikipedia.org/wiki/Wiesław_Jażdżyński">Wiesław Jażdżyński, https://pl.wikipedia.org/wiki/Zygmunt_Kałużyński">Zygmunt Kałużyński, https://pl.wikipedia.org/wiki/Anna_Kamieńska">Anna Kamieńska, https://pl.wikipedia.org/wiki/Wanda_Karczewska">Wanda Karczewska, Stanisław Kaszyński, Józef Maciej Kononowicz, https://pl.wikipedia.org/wiki/Maciej_Kononowicz_(poeta)">Maciej Rymwid Kononowicz, https://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Koprowski">Jan Koprowski, https://pl.wikipedia.org/wiki/Zofia_Lorentz">Zofia Lorentz, Andrzej" rel="nofollow" target="_blank" class="Scolor" style="text-decoration:underline">https://pl.wikipedia.org/w/ind...on=edit&redlink=1">Andrzej Mikołajewski, https://pl.wikipedia.org/wiki/Jerzy_Miller_(poeta)">Jerzy Miller, Mirosław" rel="nofollow" target="_blank" class="Scolor" style="text-decoration:underline">https://pl.wikipedia.org/w/ind...=edit&redlink=1">Mirosław Ochocki, https://pl.wikipedia.org/wiki/Andrzej_Ostoja-Owsiany">Andrzej Ostoja-Owsiany, https://pl.wikipedia.org/wiki/Ewa_Maria_Ostrowska">Ewa Ostrowska, https://pl.wikipedia.org/wiki/Tadeusz_Papier">Tadeusz Papier, https://pl.wikipedia.org/wiki/Marian_Piechal">Marian Piechal, Jerzy" rel="nofollow" target="_blank" class="Scolor" style="text-decoration:underline">https://pl.wikipedia.org/w/ind...tion=edit&redlink=1">Jerzy Rożniecki, https://pl.wikipedia.org/wiki/Adolf_Rudnicki">Adolf Rudnicki, https://pl.wikipedia.org/wiki/Igor_Sikirycki">Igor Sikirycki, Janusz" rel="nofollow" target="_blank" class="Scolor" style="text-decoration:underline">https://pl.wikipedia.org/w/ind...ion=edit&redlink=1">Janusz Skoszkiewicz, https://pl.wikipedia.org/wiki/Włodzimierz_Słobodnik">Włodzimierz Słobodnik, https://pl.wikipedia.org/wiki/Seweryna_Szmaglewska">Seweryna Szmaglewska, https://pl.wikipedia.org/wiki/Edward_Szuster">Edward Szuster, https://pl.wikipedia.org/wiki/Adam_Ważyk">Adam Ważyk,
przy ul. Mickiewicza 15: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kazimierz_Błeszyński">Kazimierz Błeszyński, https://pl.wikipedia.org/wiki/Władysław_Broniewski">Władysław Broniewski, https://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Brzechwa">Jan Brzechwa, https://pl.wikipedia.org/wiki/Stanisław_Czernik">Stanisław Czernik, Halina Dobrowolska, Helena Duninówna, https://pl.wikipedia.org/wiki/Pola_Gojawiczyńska">Pola Gojawiczyńska, https://pl.wikipedia.org/wiki/Zofia_Nałkowska">Zofia Nałkowska, https://pl.wikipedia.org/wiki/Wacław_Mrozowski">Wacław Mrozowski, https://pl.wikipedia.org/wiki/Stanisław_Piętak">Stanisław Piętak, https://pl.wikipedia.org/wiki/Juliusz_Saloni">Juliusz Saloni, https://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Śpiewak_(poeta)">Jan Śpiewak, https://pl.wikipedia.org/wiki/Grzegorz_Timofiejew">Grzegorz Timofiejew, https://pl.wikipedia.org/wiki/Jerzy_Wyszomirski">Jerzy Wyszomirski.
Mieszkańców kamienic upamiętniają tablice pamiątkowe umieszczone na elewacjach budynków.
Architektura
Budynki zostały wykonane w stylu modernistycznym, a precyzyjniej w stylu 1937 roku. Ponadto ze względu na swoje zaokrąglenia, kamienica przy ul. Mickiewicza 15 ma cechy stylu okrętowego, tzw. https://pl.wikipedia.org/wiki/Streamline">streamline. Obie kamienice są ujednolicone na zewnątrz. Dolne części budynków są rustykowane, natomiast wyżej pokrywa je jasny tynk, a elewacje podzielone są na prostokątne pola. W budynku przy ul. Mickiewicza występują podłużne balkony, natomiast przy ul. Kościuszki 98 występują wykusze. Kamienice od strony podwórzy również są ujednolicone - zostały pokryte białą cegłą klinkierową, ponadto na obu obiektach występują liczne balkony.
Autorzy:
Dodał: zeto, 2026-06-14 20:46:55
więcej  |
|
|
| Wieżowiec Textilimpeksu |
| Łódź |
|
Wieżowce Centrali Handlu Zagranicznego w Łodzi powstały w 1976 roku w niedalekim sąsiedztwie dworca Łódź Fabryczna, na obszarze, przeznaczonym na tzw. "centrum biurowe". Oba budynki mają po 68 metrów wysokości do dachu oraz 90 m wysokości całkowitej (wliczając maszty znajdujące się na obu wieżach) i liczą po 20 kondygnacji z czego 19 naziemnych (w tym 16 użytkowych i 3 techniczne) i jedną podziemną. Biurowce zostały wybudowane przez firmy dobrze prosperującego (jak na obecne czasy) przemysłu tekstylnego, Textilimpex i Skórimpex. Oba budynki początkowo należały do jednego właściciela, jednak z upadkiem przemysłu tekstylnego, wieżowce zaczęły być wynajmowane innym firmom. W wieżowcu przy ul. Traugutta 21/23 mieściła się do 2008 r. siedziba Miastoprojektu, firmy zajmującej się projektowaniem architektoniczno-budowlanym. Kompleks ma także charakter konferencyjny. W wieżowcu przy ul. Traugutta 25 znajdują się dwie sale konferencyjne: mniejsza na ok. 80 osób i duża – widowiskowa ze sceną na ok. 200-250 osób. W latach 90. wnętrza wieżowców zostały wyremontowane.
30 czerwca 2008 r. wieżowiec należący do Biura Projektowania i Realizacji Inwestycji Miastoprojekt stał się własnością gminy Łódź. W biurowcu o powierzchni 7942,5 m2 ponad 57 proc. przestrzeni zajmie gmina, umieszczony zostanie tu m.in. Miejski Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej. Pozostałą cześć (piętra od 9 do 15) zajmie województwo i samorząd województwa a także Urząd Marszałkowski, który będzie dysponował powierzchnią 1795 m2. Na działce o powierzchni 2098 m2 na której znajduje się wieżowiec powstaną również siedziby policji oraz służb odpowiedzialnych za likwidację kryzysów.
Planowany jest gruntowy remont wieżowca obejmujący modernizacje wnętrz (wymianę wszystkich instalacji, wind, okien, wzmocnienie stropów) oraz remont elewacji. Koszt modernizacji jest wstępnie szacowany na 20 mln zł.
Oba wieżowce zdążyły się już wpisać na stałe w krajobraz miasta, główne za sprawą swojego kształtu i rozmieszczenia, które jednoznacznie nasuwa skojarzenia z wieżowcami World Trade Center w Nowym Jorku.
Wikipedia
Dodał: fck, 2026-06-08 16:52:56
więcej  |
|
|
| Osiedle im. Józefa Montwiłła-Mireckiego |
| Łódź |
|
Historia
Do ok. 1915 r. tereny obecnego osiedla porośnięte były lasem, stanowiącym własność miasta.
W okresie I wojny światowej w związku z brakami w zaopatrzeniu miasta w opał las ten został wycięty, a pozostałe po nim grunty stanowiły nieużytki, na których w kilka lat po zakończeniu wojen postanowiono postawić nowoczesne osiedle mieszkaniowe.
Osiedle zostało wybudowane w latach 1928 - 1931 przez magistrat m. Łodzi na peryferiach miasta. Mieszkania posiadały wysoki jak na ówczesne realia standard - elektryczność, bieżącą wodę i kanalizację, które to udogodnienia stanowiły rzadkość w przedwojennej Łodzi. W zamyśle osiedle miało stanowić obszar zamieszkiwania łódzkich robotników, jednak w rzeczywistości w obliczu kryzysu gospodarczego z lat 30. czynsze w nowoczesnych blokach okazały się zbyt wysokie dla tej grupy społecznej i na terenie osiedla zamieszkiwała głównie inteligencja - lekarze, urzędnicy - jak np. uczestnik walk o niepodległość i działacz PPS, samorządowiec Antoni Purtal, policjanci i artyści (wśród tych ostatnich m.in. Feliks Paszkowski, Karol Hiller, Katarzyna Kobro i Władysław Strzemiński).
W zasadzie prace przy budowie osiedla trwały aż do początku wojny; prawdopodobnie planowano postawić jeszcze pewną liczbę bloków, o czym świadczy pozostawienie pustych placów w zachodniej części osiedla. Obecnie w miejscach tych stoją garaże.
W 1939 r. na osiedlu mieszkało ok. 5 tys. osób (tj. ponad dwa razy więcej, niż obecnie). Jakkolwiek w okresie tym Łódź była miastem wielonarodowościowym, niemal całość mieszkańców osiedla stanowili Polacy.
W okresie okupacji zamieszkująca osiedle polska ludność została przymusowo wysiedlona, a nowoczesna i korzystnie położona dzielnica stała się miejscem zamieszkania dla sprowadzanych do Łodzi Niemców. Wysiedlenia odbywały się w typowy dla tego rodzaju akcji sposób - rodziny miały ok. 15-20 minut na spakowanie się i opuszczenie domu.
Po wojnie większość mieszkańców powróciła do swoich domów, które, podobnie jak cała Łódź, przetrwały wojnę bez większych zniszczeń.
Mimo iż od momentu zbudowania na osiedlu nie przeprowadzano większych prac remontowych, staranność wykonania i rozwiązania konstrukcyjno-materiałowe powodują, iż w przeciwieństwie do wielu innych części miasta osiedle nadal jest w dobrym stanie technicznym i wizualnym.
Józef Montwiłł-Mirecki - patron osiedla
Patron osiedla
Osiedle zostało nazwa na cześć polskiego działacza niepodległościowego i socjalistycznego Józefa Mireckiego ps. Montwiłł (1879 - 1908), jednego z najbardziej znanych uczestników Rewolucji 1905 roku, skazanego na śmierć i straconego przez władze carskie.
Charakterystyka
Osiedle zostało wybudowane planowo, zgodnie z powstałymi na początku XX wieku koncepcjami miasta-ogrodu - położone na peryferiach, z dala od zanieczyszczonego centrum, w pobliżu zieleni (Park na Zdrowiu) postawiono nowoczesne wielorodzinne bloki, wśród których znajdują się liczne zieleńce i place zabaw dla dzieci.
Zabudowa
Na osiedle składa się 21 trzypiętrowych bloków z cegły, w których znajduje się 1026 mieszkań, zamieszkanych przez ok. 2180 osób.
Mieszkania na osiedlu są wysokie jak na budownictwo tego typu i mają po ok. 2,9 m. Lokale te są niezbyt duże - mają powierzchnię ok. 40-60 m².
Bloki stoją w dość gęstej zabudowie, oddzielone od siebie trawnikami, placami zabaw i grupami drzew (zwykle niewysokich). Znajdujące się wzdłuż budynków uliczki są brukowane tzw. kocimi łbami; są one tak wąskie, iż dwa samochody nie są w stanie minąć się bez wjeżdżania na chodnik. Główne ulice osiedla (w liczbie 4) są szerokie, wyasfaltowane, z szerokimi chodnikami.
W zachodniej części osiedla znajdują się murowane garaże, zbudowane po II wojnie światowej.
W południowej części osiedla znajdują się sąsiadujące ze sobą dwa rozsypujące się budynki nieznanego pochodzenia i przeznaczenia. Przypominają domy jednorodzinne, są jednak znacznie większe. Są parterowe z dobudowanymi na częścią obiektów piętrami; posiadają dwuspadowe dachy. Jeden z nich wykonany jest z cegieł i drewna, a drugi z tylko z cegieł; oba są w bardzo złym stan technicznym i grożą zawaleniem - z daleka widać dziury w dachach i wiele innych poważnych uszkodzeń. Z tego też powodu budynki ogrodzone są płotem z umieszczonym napisem informującym o zakazie wstępu.
Od południowej strony osiedla boczne ściany bloków oraz ściany innych niskich budynków (np. śmietników i garaży) tworzą dość długie ciągi, które zostały pouzupełniane fragmentami muru, przez co osiedle od tej strony odgrodzone jest od ulicy jakby jednym długim murem, w którym istnieją tylko wyloty uliczek osiedlowych. Mur ten od strony zewnętrznej w wielu miejscach porośnięty jest roślinami pnącymi.
Infrastruktura
Na osiedlu znajdują się m.in. biblioteka, przychodnia lekarska, placówki edukacyjne: XVIII Liceum Ogólnokształcące, Szkoła Podstawowa nr 40, Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii nr 3 i Przedszkole Miejskie nr 12. Na północnym skraju osiedla od 2005 roku znajduje się siedziba Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Na osiedlu działa osiedlowa Izba Pamięci. Ponadto znajduje się tu także pewna liczba niewielkich sklepów, kiosków i punktów usługowych.
Na terenie osiedla jest dużo zieleni i kilka obecnie zdewastowanych placów zabaw; tych ostatnich niegdyś było znacznie więcej, jednak większość z braku potrzeb (zmniejszająca się liczba dzieci) została zlikwidowana. Dla mieszkańców jednak największe znaczenie w zakresie aktywności fizycznej i wypoczynku ma sąsiadujący z osiedlem park. Tam też zlokalizowane są najbliższe obiekty sportowo-rekreacyjne.
Nazwy ulic
W nawiązaniu do nazwy osiedla także patronami głównych wewnętrznych ulic osiedla są polscy działacze niepodległościowi: Feliks Perl, Gustaw Daniłowski, Henryk Baron i Ksawery Prauss. Pomniejsze, przyblokowe uliczni pozostają nienazwane.
Okolica [edytuj]
Od południa do osiedla przylega największy łódzki park - Park im. marsz. J. Piłsudskiego, a od wschodu - tereny ogródków działkowych, za którymi biegną tory PKP. Na północny zachód od osiedla, poza ulicą Jarzynową znajdują się jedno- i wielorodzinne kamienice.
Źródło: /p>
Dodał: † ☻, 2026-06-02 22:25:48
więcej  |
|
|
Żyrafiarnia posiada obecnie trzy zwierzyny:
UZURI ur. 14.03. 2013 r. w Emmen Zoo w Holandii.
LIRA ur. 15.06. 2010 r. w Lipsk Zoo w Niemczech.
KITO ur. 26.09. 2012 r. w Ouwehand Zoo w Holandii.
Dodał: Michał. K, 2026-05-31 20:34:32 |
|
|
| Kościół Najświętszej Maryi Panny Szkaplerznej |
| Bieniec |
|
Murowana świątynia będąca kościołem filialnym parafii w Pątnowie zbudowana staraniem ówczesnego proboszcza ks. Mirosława Nestorowicza w latach 1989-91. Uroczystej konsekracji kościoła dokonał Arcybiskup Metropolita Częstochowski Stanisław Nowak dnia 02.07.1994 r.
Dodał: MateuszeQ, 2026-05-24 21:44:57 |
|
|
Budynek gazowni, wzniesiony w 1887 roku dla Towarzystwa Akcyjnego Manufaktur Bawełnianych Karola Scheiblera, obejmował także zbiornik gazu, wysoki komin i parterowy dom mieszkalny. Projekt został podpisany przez ówczesnego architekta miejskiego, Hilarego Majewskiego.
Gazownia, zaprojektowana na planie litery „H”, miała duże prostokątne pomieszczenie na retorty, sąsiadujące z wąskim pomieszczeniem kondensatorni w głównym budynku. Prawe skrzydło mieściło skład węgla i warsztaty, a lewe – trzy pomieszczenia: magazyn, pomieszczenie urządzeń do oczyszczania gazu oraz skład.
Dodał: Michał. K, 2026-05-23 12:20:24
więcej  |
|
Prev
|