starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 15 głosów | średnia głosów: 6
Skomentuj zdjęcie
Czy czasem w tym obiekcie nie było kopuły 3P7 ?
2023-05-31 13:21:05 (3 lata temu)
do elev07: Kopuła 3P7 czyli 3-strzelnicowa ...oj, nie wiem. Jakoś nie kojarzę w tym schronie szybu kopuły pancernej. Było na pewno zewnętrzne stanowisko obserwatora - ale nie pod kopułą tylko pod płytą pancerną Wydaje mi się, że na całym tym odcinku nie było żadnej kopuły strzeleckiej. Była na pewno jedna kopuła pancerna obserwatora artylerii w schronie E.4 ale w 1994 roku została zdemontowana i obecnie znajduje się jako eksponat w Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy. Trzeba będzie poczekać na 3 tom J.Leszczełowskiego - może coś się wyjaśni :)
2023-05-31 20:35:30 (3 lata temu)
legion
Na stronie od 2013 listopad
12 lat 7 miesięcy 13 dni
Dodane: 30 marca 2018, godz. 8:19:51
Autor zdjęcia: legion
Rozmiar: 1125px x 1500px
Licencja: CC-BY-SA 3.0
Aparat: Canon PowerShot SX510 HS
1 / 60sƒ / 3.4ISO 4004mm
1 pobranie
530 odsłon
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia legion
Obiekty widoczne na zdjęciu
Fotopolanie w akcji
więcej zdjęć (790)
Fotopolska
więcej zdjęć (18)
Atrakcja turystyczna
Zbudowano: 1934
Obiekt unikatowy. W 1934 roku bardzo rzadko wykonywano schrony dwukondygnacyjne, w których grupa wypadowa miała swoje pomieszczenie na dole. Najczęściej budowano tańsze schrony jednopoziomowe. W wewnętrznym korytarzu znajdował się otwór a w nim stalowa drabinka umożliwiająca komunikację między kondygnacjami. Nietypowe jest również zewnętrzne stanowisko obserwatora zabezpieczone drzwiami, a od góry lekką, podnoszoną płytą pancerną.
Na górnej kondygnacji znajduje się niewielki przedsionek, izba bojowa oraz wyjście ewakuacyjne, natomiast na dolnej pomieszczenie dla drużyny piechoty. Posiada również zewnętrzne stanowisko obserwatora. W bardzo dobrym stanie zachowała się wewnętrzna strzelnica obrony wejścia. Niestety - nie można tego powiedzieć o całym schronie.
Atrakcja turystyczna
Zbudowano: 1934

Odcinek E. - sygnatura odcinka E. prawdopodobnie nawiązuje do niemieckich słów Enge lub Engpass oznaczających przesmyk lub wąski pas terenu. W tym przypadku chodziło oczywiście o przestrzeń między jeziorami Wielimie i Dołgie.

Odcinek obecnie w terenie zalesionym. W latach 30-tych XX wieku w znacznym stopniu odkryty. Warty obejrzenia ze względu na bardzo dobrze zachowanie większości obiektów, umocnień polowych i "Tobruków".

Opisywany odcinek znajduje się na północ od Szczecinka, nieopodal miejscowości Gwda Wielka, między jeziorami Dołgie i Wielimie. Na długości około 3 km wybudowano 15 żelbetonowych schronów, wszystkie w 1934 roku. Natomiast na przełomie lat 1944/45 wykonano prace polowe: transzeje, rowy łącznikowe, stanowiska artylerii, rów przeciwpancerny oraz sześć stanowisk broni maszynowej typu Ringstand 58 . Zadaniem odcinka było udaremnienie obejścia przez wroga węzła szczecineckiego drogą przez Spore. Ze względu na różnorodność rozwiązań konstrukcyjnych, łączenie kilku typów schronów w jeden powoduje, iż jest to odcinek bardzo ciekawy, interesujący i warty zobaczenia.

Na odcinku tym można obejrzeć schrony, umocnienia polowe oraz ślady po drewnianej zaporze przeciwczołgowej czyli "zębach hipopotama", a na brukowanej drodze przy jeziorze Wielimie dobrze zachowaną zaporę betonową.