|
starsze nowsze oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 6 głosów | średnia głosów: 6
7 lipca 2009 , Kościół farny we Wrześni.Skomentuj zdjęcie |
Dodane: 29 września 2018, godz. 18:41:33 Autor zdjęcia: Tomiko Rozmiar: 1350px x 1800px Aparat: Canon DIGITAL IXUS 80 IS 1 / 400sƒ / 8ISO 2006mm
1 pobranie 562 odsłony 6 średnia ocen Poprzednie i następne zdjęcia Tomiko Obiekty widoczne na zdjęciu
Pomnik Jana Pawła II więcej zdjęć (12) Architekt: Iwona Jesiotr-Krupińska Zbudowano: 2009 Pomnik został umieszczony na placu przy kościele farnym we Wrześni, na skrzyżowaniu ulic Rzecznej i Jana Pawła II. Rzeźba została wykonana z marmuru, natomiast brama z szarego betonu. Forma przedstawia postać Jana Pawła II w ostatnich latach życia przechodzącego przez wrota symbolizujące Bramę Trzeciego Tysiąclecia. Zostały na niej wypisane cytaty z homilii papieskich, które towarzyszą płaskorzeźbie przedstawiającej Dzieci Wrzesińskie. W 2005 powołano Społeczny Komitet Budowy pomnika oraz komisję konkursową, która w porozumieniu z mieszkańcami miasta wybrała najlepszy projekt pomnika. Jego autorem jest warszawska rzeźbiarka Iwona Jesiotr-Krupińska, której inspiracją były słowa papieża na temat dzieci wypowiedziane podczas III Światowego Spotkania Rodzin w Bazylice Świętego Piotra w 2009 „Dzieci są nadzieją, która rozkwita wciąż na nowo, projektem, który nieustannie się urzeczywistnia, przyszłością, która pozostaje zawsze otwarta. Są owocem miłości małżeńskiej, która dzięki nim odżywa i umacnia się. Przychodząc na świat przynoszą z sobą orędzie, które wskazuje na pierwszego twórcę życia”. Arcybiskup Henryk Muszyński zdecydował się objąć przedsięwzięcie Honorowym Patronatem. Pomnik powstał ze środków społecznych, a projekt został wybrany w porozumieniu z mieszkańcami. Powstający przez cztery lata pomnik kosztował około 400 tys. zł. Kościół farny Wniebowzięcia NMP i św. Stanisława BM więcej zdjęć (33) Atrakcja turystyczna Zabytek: 2466/A z 14.03.1933 Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Stanisława Biskupa Męczennika we Wrześni to gotycka świątynia bazylikowa z XV wieku, trójnawowa z wieżą. W roku 1655 została spalona. Odbudowano ją w 1672 roku a przebudowano w 1792. W nawie głównej i prezbiterium zachował się strop drewniany kasetonowy z 1881 roku, a w nawach bocznych sklepienia krzyżowe z roku 1792. Zachowały się też liczne malowidła ścienne. Ołtarz główny kościoła to dzieło późnorenesansowe, drewniane o bogatej dekoracji snycerskiej, z około 1640 roku. ul. Kościelna więcej zdjęć (86) |