starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 13 głosy | średnia głosów: 6

Kresy woj. dolnośląskie Jelenia Góra Centrum ul. Miarki Karola Zakłady Chemiczne "Jelchem" S.A. "Simeko"

16 lipca 2015 , Teren przedsiębiorstwa "Jelchem Tworzywa Sztuczne", teren sprzedany firmie śmieciowej "Simeko".

Skomentuj zdjęcie
Czyli "Jelchem" oraz "Celwiskoza" to były dwa osobne zakłady?
2025-10-16 16:42:35 (8 miesięcy temu)
Dariusz Łukasik
+2 głosów:2
do Kuba: "Jelchem" powstał niejako na gruzach d."Celwiskozy"- przy czym zakład zamknięto w kwietniu 1990 jednak przez bodaj trzy lata coś tam dłubał.Na bazie części bardziej wartościowej zabudowy powstało to co widać, choć chyba i nazwę i profil ma też inny.
2025-10-28 17:21:21 (7 miesięcy temu)
Dariusz Łukasik
Na stronie od 2012 marzec
14 lat 3 miesiące 1 dzień
Dodane: 26 listopada 2018, godz. 17:23:10
Autor zdjęcia: Dariusz Łukasik
Rozmiar: 2048px x 1343px
Aparat: NIKON D5100
1 / 125sƒ / 11ISO 160105mm
0 pobrań
479 odsłon
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia Dariusz Łukasik
Obiekty widoczne na zdjęciu
zakłady przemysłowe
"Simeko"
więcej zdjęć (2)
Dawniej: "Jelchem Tworzywa Sztuczne"
Zbudowano: 1905; 1947
Dawniej: Schlesische Cellulose Papierfabrik, Celwiskoza
Nieduża fabryka celulozy powstała w 1905 roku. Przed wojną rozbudowana na potrzeby wojska. Po 1945 roku wiekszość maszyn powędrowała do ZSRR, ale 1947 roku wznowiła prace, a około 1956 roku rozbudowano ją. Jej istnienie było blokada dla rozwoju terenów wokół zakładu. Straszliwy smród spowodował iz wokół fabryki utworzono strefę w której nie wolno było niczego remontować, budować, a ludzi ze zrujnowanych domów wyprowadzać.
Dlatego między innymi nie powstało osiedle centralne które miało połączyć Jelenia Górę z Cieplicami. W 1989 całkowicie zlikwidowano produkcję wiskozy. Pozostało parę nieszkodliwych lini produkcyjnych a reszta budynków popada w ruinę. Trudno adaptować je na inne cele bo wszystkie przesiąknięte są trującymi związkami siarki. Cały czas zresztą jest reemisja tych związków.

Celwiskoza - Jelchem - historia

Na terenie wsi Cunnersdorf w końcu XVIII w. uruchomiono papiernię, w miejscu której w ostatnich latach XIX wieku koncern Schollera uruchomił produkcję celulozy papierniczej. W 1930 r. zakład zamknięto. Już w 1932 r. został on przejęty przez firmę Phrix, która uruchomiła tu kombinat celulozowo — włókienniczy (Schlesische Zellwple A. G.). Zachowane budynki przemysłowe są efektem rozbudowy z lat 1932–1940. Po II wojnie światowej obiekt zaadaptowany został na zakłady chemiczne od 1951 r. pod nazwą „Celwiskoza”, a od 1990 r. „Jelchem”.
Studium historyczno - urbanistyczne 2002
ul. Miarki Karola
więcej zdjęć (549)
Dawniej: Bahnhof-Rosenau