| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
TEMATY - Zakłady Chemiczne "Jelchem" S.A.

2012-2016 - Rozbiórka kompleksu poprzemysłowego "Celwiskozy"

OBIEKTY - Zakłady Chemiczne "Jelchem" S.A.
Obiekty w okolicy
Piekarnia PSS "Społem"
28
m
Jelenia Góra
Warszawska 64A
35
m
Jelenia Góra
Pomnik Ofiar Faszyzmu
68
m
Jelenia Góra
Warszawska 50
77
m
Jelenia Góra
Warszawska 46
83
m
Jelenia Góra

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Zakłady Chemiczne "Jelchem" S.A.

Obiekt istnieje częściowo
Zbudowano: 1905; 1947
Dawniej: Schlesische Cellulose Papierfabrik, Celwiskoza
1 subskrypcja
Nieduża fabryka celulozy powstała w 1905 roku. Przed wojną rozbudowana na potrzeby wojska. Po 1945 roku wiekszość maszyn powędrowała do ZSRR, ale 1947 roku wznowiła prace, a około 1956 roku rozbudowano ją. Jej istnienie było blokada dla rozwoju terenów wokół zakładu. Straszliwy smród spowodował iz wokół fabryki utworzono strefę w której nie wolno było niczego remontować, budować, a ludzi ze zrujnowanych domów wyprowadzać.
Dlatego między innymi nie powstało osiedle centralne które miało połączyć Jelenia Górę z Cieplicami. W 1989 całkowicie zlikwidowano produkcję wiskozy. Pozostało parę nieszkodliwych lini produkcyjnych a reszta budynków popada w ruinę. Trudno adaptować je na inne cele bo wszystkie przesiąknięte są trującymi związkami siarki. Cały
więcej
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
12345następna
Kuba
 
Czy budynek ten (lub zegar) jeszcze istnieją?
2024-10-18 20:35:13 (rok temu)
antypuszka©
 
+2 głosów:2
do Kuba: Nie istnieje, kiła lat temu rozebrany.
2024-10-18 22:36:27 (rok temu)
do antypuszka©: Komentarz został usunięty przez użytkownika
2024-10-19 12:38:22 (rok temu)
Kuba
 
Czyli "Jelchem" oraz "Celwiskoza" to były dwa osobne zakłady?
2025-10-16 16:42:35 (8 miesięcy temu)
Dariusz Łukasik
 
+2 głosów:2
do Kuba: "Jelchem" powstał niejako na gruzach d."Celwiskozy"- przy czym zakład zamknięto w kwietniu 1990 jednak przez bodaj trzy lata coś tam dłubał.Na bazie części bardziej wartościowej zabudowy powstało to co widać, choć chyba i nazwę i profil ma też inny.
2025-10-28 17:21:21 (7 miesięcy temu)
antypuszka©
 
+1 głosów:1
Już gdzieś tą fotkę widziałem.
2020-10-02 22:28:22 (5 lat temu)
Stawiam na ten obecnie zamknięty most na końcu ul. Warszawskiej. W tle komin zakładu A (prod. celulozy) powojennej Celwiskozy i góra Godzisz.
2020-10-06 21:32:27 (5 lat temu)
Kuba
 
Czy most ,który stoi obecnie to ta sama budowla? Czy została ona wybudowana na nowo?
2025-03-05 00:53:11 (rok temu)
Do antypuszka: jest na płycie Jelenia Góra i okolice i moich zbiorach na pendrive kupionym przez Pana na giełdzie kilka lat temu.
2025-03-09 23:19:44 (rok temu)
Dana
 
Mogłabym to stare zdjęcie podmienić na nieco lepsze, ale nie wiem, jak to się robi w tych "dawniej i dziś"
2025-07-20 12:31:51 (11 miesięcy temu)
Dana
 
Podmiana i poprawa datowania; zdjęcie z pocztówki z datownikiem 8.01.1908
2025-07-20 16:28:40 (11 miesięcy temu)
Dana
 
+2 głosów:2
Dzięki Wam za podpowiedzi:) Nie wiedziałam, jak się za to zabrać, a okazało się to zupełnie proste - mam nadzieję, że wszystko w porządku ...
2025-07-20 16:31:52 (11 miesięcy temu)
TW40
 
do antypuszka©: Może źle przypisane?
2020-10-02 23:31:06 (5 lat temu)
do Michał Gańko: Tak myślę źe to jest ten most: a ta droga, obecnie odcięta (płot d. Celwiskozy) łączyła się z ulicą Ludową już w Cieplicach.
2020-10-07 16:36:09 (5 lat temu)
do Dariusz Łukasik: Nie może być inaczej: - prawie to samo ujęcie. Może tę starą fotkę również dołożyć do "Kładka II (Nadbrzeżna-Warszawska)"?. Jeśli da się to poproszę -:).
2020-10-07 17:53:26 (5 lat temu)
TW40
 
do Michał Gańko: OK.
2020-10-07 21:24:04 (5 lat temu)
yani
 
+1 głosów:1
do Dana :
Tak samo jak w zwykłych.
2025-07-20 14:20:55 (11 miesięcy temu)
do Dana : Wybierz np. na stronie obiektu Kładka II z miniatury stare zdjęcie. Nie wiem , czy to Twoje lepsze ma wymiary bardzo różniące się od tego, bo to może mieć wpływ na sposób wyświetlania się zdjęcia po podmianie w stosunku do współczesnego. Dlatego najpierw warto to stare przed podmianą pobrać. Potem zdjęcie podmienić na Twoje i zobaczyć, co wyjdzie. Może okazać się, że to Twoje trzeba nieco pomniejszyć, żeby porównanie lepiej pasowało. Gdybyś miała z tym problem, to możesz z powrotem podmienić zdjęcie na stare, to pobrane, a swoje dodać oddzielnie, i wtedy ja lub ktoś inny może to podmienić w porównaniu. A może problemu nie będzie. Przyznam się, że nie mam dużego doświadczenia w takich porównaniach, bo dawno przestałem korzystać z tej opcji.
2025-07-20 14:33:21 (11 miesięcy temu)
yani
 
+1 głosów:1
do blaggio.:
Moim zdaniem wielkość zdjęcia nie ma żadnego znaczenia przy porównaniach.
2025-07-20 15:01:37 (11 miesięcy temu)
blaggio.
 
+1 głosów:1
do Dana : No i widzisz, moje obawy były jednak bezpodstawne. ;-)
2025-07-20 16:32:15 (11 miesięcy temu)
Dana
 
+1 głosów:1
do blaggio.: Ale na wszelki wypadek pierwotne zdjęcie pobrałam :)
2025-07-20 16:37:03 (11 miesięcy temu)
Michał Gańko
 
+1 głosów:1
Zakład "A" - produkcja celulozy, szła również na eksport, m.in. do ... Finlandii.
2022-07-14 17:40:57 (3 lata temu)
Anneob
 
+1 głosów:1
Wspaniały Zakład. W latach 70 byliśmy tu na pomiarach. Główny Technolog poinformował nas (nieoficjalnie),że ''w razie czego'' obciążenie Zakładu spowoduje zmniejszenie funduszu socjalnego. Podobny był w Ostrołęce.
2022-08-28 15:42:30 (3 lata temu)
fantom
 
+1 głosów:1
Jelenia G. i Celwiskoza:
I linia kolejowa do Szklarskiej
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: linki
2023-03-01 10:23:50 (3 lata temu)
fantom
 
Data tej fotki może się okazać wcześniejsza, gdyż widoczna tu sieć trakcyjna została rozebrana i wywieziona na użytek kolei elektrycznych w Warszawskim Węźle Kolejowym latem 1945.
2023-03-01 11:11:34 (3 lata temu)
Kuba
 
do fantom: Skąd ma Pan informacje o wywózce do Warszawy słupów sieci trakcyjnej? Na dworcu zachodnim słupy po prostu wycięto na złom.
2024-10-18 21:15:22 (rok temu)
fantom
 
do Kuba:
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: nieaktualny
2024-10-18 21:17:45 (rok temu)
fantom
 
+1 głosów:1
do Kuba: Znalazłem ponownie artykuł z którego pochodziła ta informacja:
2024-10-18 22:34:34 (rok temu)
Kuba
 
do fantom: Faktycznie ,temat jest ciekawy ,ponieważ wiele mówi się o tym ,że w większości słupy i sieć zostały wywiezione do Związku Radzieckiego a nic nie mówi się o tym ,że część z nich mogła posłużyć jako tymczasowe konstrukcje wsporcze sieci trakcyjnej na Warszawskiej "Średnicówce" lub na "WKD"
2024-10-19 13:08:47 (rok temu)
fantom
 
+1 głosów:1
do Kuba: Z tego co mnie wiadomo, to do ruskich wywieziono w lipcu i sierpniu 1945 trakcję z linii kolejowej Wrocław - Jelenia Góra - Zgorzelec. Wraz z wszystkimi urządzeniami elektrotrakcyjnymi, warsztatami, drutem jezdnym, podstacjami, liniami wysokiego napięcia, elektrowniami, taborem oraz w przypadku linii dwutorowych drugim torem
Dokonano tego na mocy porozumienia między rządem polskim i radzieckim z 8 lipca 1945 podpisanego w Moskwie.
Natomiast trakcji z linii JG Zachodnia - Jakuszyce, ruskie nie chciały, więc zabrała Warszawa.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: Litery
2024-10-19 14:18:57 (rok temu)
Mirek Cholewiński
 
+2 głosów:2
Panorama Jeleniej Góry z pasma Kopki spod góry Złomy.
2023-11-29 18:47:03 (2 lata temu)
antypuszka©
 
+2 głosów:2
Widzę cegielnię. Dziś w jej miejscu stoi Lidl.
2023-11-29 19:20:32 (2 lata temu)
Dariusz Łukasik
 
+2 głosów:2
Stary przebieg trasy do Szklarskiej Poręby- na widocznym odcinku jest to już tylko droga spacerowa łącząca sie poza kadrem z obecnym odcinkiem ul.Spółdzielczej- trasy na Szklarską.
2025-02-11 14:46:20 (rok temu)
slawekh
 
+1 głosów:1
Na dole planu jest zaznaczony Wasserwerk i staw, pozostałości po cegielni Clarahutte.
2025-03-30 18:27:50 (rok temu)
TW40
 
do slawekh: Cegielnia chyba ma się dobrze ....
2025-03-30 22:30:47 (rok temu)
Michał Gańko
 
+2 głosów:2
do TW40: To nie ta cegielnia, o której wspomniał slawekh. Ta była w pobliżu Am Zacken, a na obecnej lekko wypukłej,sąsiedniej łączce, na przeciwko domów 72b i 71 (spalił się) znajdowała się glinianka, którą w latach 60-70 XX w. wypełniła swoim poprodukcyjnym paskudztwem i pokryła szlaką - Celwiskoza.
2025-03-31 11:39:50 (rok temu)
TW40
 
do Michał Gańko: Wszystko jasne!
2025-03-31 21:41:25 (rok temu)
antypuszka©
 
+5 głosów:5
Moim zdaniem, to ten budynek, nawet wejście się zachowało
2025-08-07 09:09:38 (10 miesięcy temu)
Michał Gańko
 
+1 głosów:1
do antypuszka©: "w punkt" -:)).
2025-08-07 11:04:43 (10 miesięcy temu)
TW40
 
do antypuszka©: Dopisałam, ale czy on miał coś wspólnego z Celwiskozą? Zostawić tylko jedno przypisanie (do Miarki)?.
2025-08-21 17:52:49 (10 miesięcy temu)
Pokaż na mapie
44 Dyskusji (ostatnia 7 miesięcy temu)
Panorama Jeleniej Góry z kominami Celwiskozy.
Widok na Osiedle Pomorskie i były zakład Celwiskoza z 1997r spod Góry Pastwa "Szwedzkich Szańcy".
1905
-
1929
1905
-
1935
1929
-
1938
1930
-
1948
1937
-
1948
7
1948-1949
1951-1952
1948
-
1959
1948
-
1959
1959
-
1959
1958
-
1961
1958
-
1961
Zakłady Chemiczne "Jelchem" S.A. na innych zdjęciach
1977
-
2014
1977
-
2014
2014
-
2014
2014
-
2015
2014
-
2015
2015
-
2017
2015
-
2017
Zakłady Chemiczne "Jelchem" S.A. - obiekty i wydarzenia
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet