starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 7 głosów | średnia głosów: 5.95

Kresy woj. śląskie Bielsko-Biała Biała Śródmieście pl. Ratuszowy Ratusz

2 stycznia 2019 , Świąteczna iluminacja 2018/2019

Skomentuj zdjęcie
Przy zdjęciach współczesnych wskazana wielość to 1800-1900px na dłuższym boku, a czasem i więcej.
Zdjęcie można podmienić na większe poprzez "Edytuj".
2019-01-26 17:07:40 (7 lat temu)
vetinari
+2 głosów:2
do fantom: Kolega jest nowy, i napewno kaźdy z nas mial trudne poczatky . Pozytiwne na tym jest, źe Bielsko ma nowego fotopolana, kturego serdecznie witam na portalu. W razie problemów albo pytań napisz w komentarzach pod zdjieciem i napewno sie znajdzie pomocna reka. Na sam poczatek proponuje poczytacz sobie regulamin

tak jak pisze fantom, niewachaj sie z wiekszym wymiarem zdjieć. fotopolanie sa rozpieśczoni i lubymy szukać na zdjieciach ciekawych rzeczy. Pozdrawiam ahooooooj franta
2019-01-26 17:53:00 (7 lat temu)
PiotrW
+1 głosów:1
do vetinari: No nie ma problemów, ale w różnych puktach instrukcji wystepuje rózna wiekośc zdjec które mozna umieszczać. Prostu nie bsdę musiał orginałów aż tam zmiejszać.
2019-01-26 18:22:32 (7 lat temu)
do PiotrW: W regulaminie w §14 jest zapis że dłuższy bok standardowo 1500 - lecz to dotyczyło zdjęć dodawanych kilka lat temu. Ten wymiar zwiększył się obecnie do 1800-1900px.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: liter.
2019-01-26 18:31:53 (7 lat temu)
do PiotrW: No to od dziś nie mniej jak 1800 na dłuższym boku, W przypadku sklejanej panoramy krótszy bok nie mniej jak 850 pixeli, ile w takim przypadku wejdzie na dłuższy bok, to nie ma już znaczenia.
2019-01-26 18:33:35 (7 lat temu)
vetinari
+1 głosów:1
do PiotrW: Tak jak pisze fantom, to sa stare instrukcije. Chodzi o to, źe fotopolska sie rozwija, i sa waźniejsie problemy jak naprawić ten opis. Proponuje źe bys sie troche poogladal po pracach innych fotopolanów i tam zobacziś co i jak. Poprostu wjiechaj na glówna i boobserwój kilka zdjiećnowoczesnych zdjieć.
2019-01-26 20:45:42 (7 lat temu)
PiotrW
Na stronie od 2019 styczeń
7 lat 5 miesięcy 7 dni
Dodane: 26 stycznia 2019, godz. 16:40:02
Autor zdjęcia: PiotrW
Rozmiar: 1300px x 673px
Licencja: Public Domain
Aparat: Canon EOS 50D
2sƒ / 5.6ISO 20024mm
1 pobranie
864 odsłony
5.95 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia PiotrW
Obiekty widoczne na zdjęciu
Ratusz
więcej zdjęć (122)
Architekt: Emanuel Rost junior
Atrakcja turystyczna
Zbudowano: 1895-1897
Dawniej: Sparkasse Kasę Oszczędności w Białej
Zabytek: A-721/96
Neorenesansowy gmach ratusza stojący przy pl. Ratuszowym jest jednym z najokazalszych gmachów publicznych Bielska-Białej. Powstał w latach 1895-1897 według projektu Emanuela Rosta juniora. W założeniu miał być dwufunkcyjny - mieścić zarówno magistrat, jak i Komunalną Kasę Oszczędności. Jako że miasto liczyło wtedy zaledwie kilkanaście tysięcy mieszkańców i nie potrzebowało jeszcze wtedy aż tak wielkiego ratusza (skala budynku miała raczej znaczenie ideowe, a nie funkcjonalne) umieszczono w nim też straż miejską, areszt, muzeum miejskie i mieszkania dla urzędników. Od 1951 r. jest wyłącznie siedzibą Prezydenta Miasta, Rady Miejskiej i części wydziałów Urzędu Miejskiego (współcześnie urząd pochłania prawie wszystkie budynki przy pl. Ratuszowym). Układ poszczególnych elewacji względem siebie jest wyraźnie zhierarchizowany. Najskromniejsza jest tylna, zachodnia część gmachu. W miarę dochodzenia do fasady artykulacja i ornamentacja gęstnieją, wskazując na ryzalit środkowy, mający najwięcej detali architektonicznych i treści ideowe. Najciekawszym jego elementem jest w zwieńczeniu rzeźba bogini Eirene (rzymska Pax - uosobienie pokoju) z rogiem obfitości w ręku i małym Plutosem, symbolem bogactwa. Charakterystycznym akcentem jest 52-metrowa masywna, kwadratowa wieża zegarowa z loggią widokową nakrytą cebulastym, wielobocznym hełmem z galeryjką i iglicą w otoczeniu czterech narożnych kopułek. Wieża ta symbolizuje suwerenność samorządu miejskiego. Obecnie umieszczony jest na niej zegar komputerowy z kurantem, wygrywającym co trzy godziny hejnał miejski. Wewnątrz najciekawszy jest dość surowy klasycyzujący westybul wraz klatką schodową oraz sala posiedzeń rady miejskiej, stanowiąca najbardziej dekoracyjne pomieszczenie ratusza.
pl. Ratuszowy
więcej zdjęć (294)
Dawniej: Schweinsplan, Feuerwehrplatz, Rathausplatz, Bohaterów Stalingradu
Dzisiejszy pl. Ratuszowy rozciągający się między ul. Stojałowskiego a Dmowskiego powstał w II poł. XIX w. jako Targ Świński (Schweinsplan). W 1869 r. we wschodniej jego części powstał kompleks zabudowań fabryki sukna Franciszka Vogta, a w roku 1890 r. w sąsiedztwie fabryki wybudowano siedzibę straży pożarnej. Odtąd plac nosił nazwę Feuerwehrplatz (Plac Straży Ogniowej) i przestał pełnić funkcję targu. W 1895 r. rozpoczęto budowę obecnego gmachu ratusza - do dziś jednej z najokazalszych budowli Bielska-Białej. Z tej racji plac, przemianowany na Rathausplatz, awansował do rangi nowego \"forum\" Białej. Zaczęły powstawać nowe budowle - rozebrany w 1972 r. kinoteatr, gmach Pekao, kamienice oraz druga hala fabryki Vogta. Ponadto w 1897 r. na zachód od ratusza powstał park miejski o powierzchni 9800 m², stanowiący naturalne przedłużenie placu. Jednocześnie do przełomu lat 70. i 80. przez plac biegła ważna arteria komunikacyjna - jej przeniesienie na równoległą ul. Dmowskiego jest chyba jedynym pozytywem budowy Osiedla Śródmiejskiego. Dziś pięknie zrewitalizowany (zarówno nawierzchnia, jak i budynki), a przy tym nie zepsuty przez fantazję architektów jest jednym z najbardziej chwalebnych miejsc Bielska-Białej.