starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 11 głos | średnia głosów: 5.96

Kresy woj. śląskie (Zaolzie) powiat frysztacki Karwina (Karviná) Dzielnica Frysztat (Fryštát) ul. Piwowarska (Pivovarská) Piwowarska 14

11 marca 2018 , Frontowa elewacjia domu przy Piwowarska 14.

Skomentuj zdjęcie
Ewqa100
+2 głosów:2
Widzę, że wszystkie domy w Karwinie mają podwójną numerację i to już od wielu lat ,ciekawa jestem jak to funkcjonuje :)
2019-03-11 01:37:39 (7 lat temu)
4elza
+2 głosów:2
do Ewqa100: Podobnie jest w Pradze.
2019-03-11 02:24:50 (7 lat temu)
vetinari
+2 głosów:2
do Ewqa100: Nie tylko w Karwinej, wszedzie tak jest. Pierwszy numer jest identifikujace budynek w skali Miasta, i drugy numer jest orientacyjny dla konkretna ulice. Juź od Austro-Wegier sa tak u nas numery dodawane. Co innego jest to, źe obydwa numery sa umieścione na domu. Frysztat jest stara dzielnica, i niejest to przeciw przepisóm, to moga zostać obydwa numery.
2019-03-11 08:39:22 (7 lat temu)
vetinari
+2 głosów:2
do 4elza: U Pragy jest dodatkowy problem z numeracja i wtym, źe Praga jest polaczeniem miast i ich dzielnic. Na samym poczatku byly 3 miasta zjednoczone w jedno-Stare Miasto, Nowe Miasto i Mala Strana. W latach XX.tych XX wiek. doślo do zlaczenia innych miast i dzielnic w jedna Wiekia Prage.
2019-03-11 08:44:26 (7 lat temu)
4elza
+1 głosów:1
do vetinari: Ciekawe jest również to, że mieszkania w większości nie mają numeracji, tylko same nazwiska lokatorów. Być może, na nowych osiedlach jest już inaczej, ale Ty pewnie wiesz to lepiej :-)
2019-03-11 16:57:16 (7 lat temu)
vetinari
+1 głosów:1
do 4elza: No..kiedyś pisalem do swojej Izky listy( jeścze za czasów PRLu) Bonin 6/15 kiedy 6 byl numer domu i 15 numer mieszkania i tak jest do dziśaj ☺☺☺
2019-03-11 17:30:32 (7 lat temu)
czesil
 
+2 głosów:2
do vetinari: Nie do końca jest jak piszesz. To co była za Austrii to były tzw. numery konskrypcyjne w odniesieniu do dzielnicy miasta lub wioski oraz numery budynku w odniesieniu do ulicy. Obecna podwójna numeracja została wprowadzona dopiero w 2000 r. i to nie wszędzie. Zależy to od władz każdej miejscowości. Moim zdaniem numeracja - nieważne już czy pojedyncza, czy podwójna - miała być jednakowa w całym państwie.
2019-03-11 19:21:18 (7 lat temu)
Ewqa100
+1 głosów:1
Dziękuję za wyjaśnienia :) Ciekawa ta dyskusja o podwójnej numeracji domów. Myślałam, że zasada jest bardziej prosta i jest to jest jakaś stara i nowa numeracja , a tu jak widać sprawa jest bardziej skomplikowana.
2019-03-12 05:52:35 (7 lat temu)
vetinari
+1 głosów:1
do czesil: Czyli inaczej nadal sie pokazuje, źe pierwszy numer, dluźszy jest numerem katastralnym w odniesieniu do katastru miasta, i drugy numer jest orientacijnym co do ulice. Wedlók przepisu. jeźeli na posesii powstaje nowy budynek po wyburzeniu starego, powinien otrzymać nowy numer.Chodzi nie tylko o orientacie dla ludzi. Kaźa posiedloścz, dom i naprz. garaź jest przedewszytkym majatkiem, nieruchomościa, i to znaczy....podatky☺☺☺ I jak idzie o pieniadze, to jest zawsie zprawa powaźna. Numeracjie budynków, razem z obowiazkiem nazwiska wlaściciela posiadlości i ziemi wprowadzila austriacka cesarzowna Maria Terezia podczas reforem( tz. Terezianskie katastry) które mialy uzupelnić brakujace pieniadze po wojnach z Prusami i wojnach o dziedzictwo bawarskie.
2019-03-12 06:59:45 (7 lat temu)
vetinari
Na stronie od 2014 czerwiec
12 lat 0 miesięcy 8 dni
Dodane: 5 marca 2019, godz. 10:03:33
Autor zdjęcia: vetinari
Rozmiar: 1900px x 1259px
Aparat: Canon EOS 1000D
1 / 60sƒ / 7.1ISO 10010mm
0 pobrań
1082 odsłony
5.96 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia vetinari
Obiekty widoczne na zdjęciu
Piwowarska 14
więcej zdjęć (4)
ul. Piwowarska (Pivovarská)
więcej zdjęć (102)
Dawniej: Srebrna ( Stříbrná )