starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 8 głosów | średnia głosów: 6

Kresy woj. dolnośląskie Wrocław Stare Miasto ul. Wita Stwosza

lipiec 1975 , Wita Stwosza w kierunku Rynku

Skomentuj zdjęcie
Tajemniczy Wrocław
+5 głosów:5
Mam oryginał albumu, jest to sentymentalna podróż dwójki Niemców z RFN.

Opis zdjęcia:
"Widok z ulicy Albrechtstraße [ul. Wita Stwosza] na kościół św. Elżbiety po drugiej stronie Rynku. Wieża kościoła jest zakryta rusztowaniem i nie można go zwiedzać. Wąskie domy na placu przed kościołem zostały odnowione.

Spacerując ulicami starego miasta, bardzo często spotyka się znane domy i widoki zaułków. Życie w ich wnętrzach i na ulicach stało się jednak zupełnie inne. Domy są nieco zaniedbane, a ulice nieuporządkowane. Kobiety są zazwyczaj dobrze ubrane i wykazują się dużym wyczuciem stylu. Wydaje się, że wiele ubrań jest szytych samodzielnie. Ubrania mężczyzn są niepozorne i niechlujne. Nie ma tu społeczeństwa bezklasowego. Znacznie wyraźniej niż u nas widać, że są ludzie o wyższych i niższych dochodach. Często spotyka się też Polaków, którzy w hotelach przeznaczonych dla obcokrajowców wydają znaczne sumy na jedzenie i picie. Takich kwot nie można zarobić w normalnych okolicznościach. Od czasu do czasu spotyka się też osoby, które dość płynnie mówią po niemiecku. Należy do nich na przykład kasjerka na strzeżonym parkingu przed naszym hotelem. Opowiada nam różne rzeczy ze swojego życia rodzinnego. Jej wnuk jest chory. Polskie leki są nieskuteczne. Można też kupić zachodnie leki, ale potrzebna jest do tego zachodnia waluta, a zwykły Polak nie ma do niej dostępu."
2026-06-23 15:03:06 (4 dni temu)
labeo7
+3 głosów:3
do Tajemniczy Wrocław: Ciekawe spostrzeżenia Niemców, że w połowie lat 70 zauważał różnice w dochodach, być może dlatego, że mieszkając w jakimś lepszych hotelu spotykał tych bogatszych, a na ulicach tych biednych.
2026-06-23 17:49:33 (4 dni temu)
Neo[EZN]
+2 głosów:2
do Tajemniczy Wrocław: Lubię czytać te relacje Niemców, którzy odwiedzili Wrocław po 20-30 latach... takich, którzy pamiętają to miasto sprzed 1945 roku już jest niestety niewiele...
2026-06-23 21:23:33 (4 dni temu)
labeo7
Na stronie od 2010 maj
16 lat 1 miesiąc 12 dni
Dodane: 4 grudnia 2019, godz. 0:10:03
Rozmiar: 1039px x 1521px
2 pobrania
348 odsłon
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia labeo7
Obiekty widoczne na zdjęciu
ul. Wita Stwosza
więcej zdjęć (1257)
Dawniej: Albrecht Strasse