starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 0 głosów | średnia głosów: 0

Kresy woj. śląskie Piekary Śląskie ul. Brzechwy Jana Kopalnia Węgla Kamiennego "Andaluzja"

13 stycznia 2020 , Rekultywacja w wydaniu śląskim - pusta polana po KWK "Andaluzja" w Piekarach Śląskich.

Skomentuj zdjęcie
Rekultywacją zajmuje się tam Matka Natura (z szacunku wielkimi), tam teraz człowiek może tylko robić zdjęcia...
2020-03-18 20:14:25 (6 lat temu)
do reden: W sumie..lepsza rekultywacja niż kolejne osiedle strzeżone według mnie
2020-03-19 00:41:50 (6 lat temu)
Milena Sontowska
Na stronie od 2020 styczeń
6 lat 5 miesięcy 15 dni
Dodane: 13 stycznia 2020, godz. 16:19:33
Autor zdjęcia: Milena Sontowska
Rozmiar: 1900px x 941px
2 pobrania
1127 odsłon
0 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia Milena Sontowska
Obiekty widoczne na zdjęciu
kopalnie
Zbudowano: 1908
Zlikwidowano: 2006
Dawniej: Andalusien Grube
Początki Kopalni „Andaluzja” sięgają 1903 roku, kiedy to nastąpiło połączenie czterech pól górniczych: Andalusien, Rest Phoenix, Rest Opuurg, Kronprinzess, które znajdowały się w Brzozowicach-Kamieniu. Ich właścicielem był książę Guido Henckel von Donnersmarck. W 1908 roku odsprzedał je spółce Schlesische A.G. für Bergbau und Zinkhuttenbetrieb, która rozpoczęła budowę Kopalni Andaluzja.
Głębienie pierwszego szybu rozpoczęto w 1908 roku, niestety w 1909 roku kurzawka zalała wszystkie urządzenia znajdujące się na dole. W wyniku tego wypadku nikt nie ucierpiał. Nastąpiło to w momencie, kiedy szyb osiągnął głębokość 160 m. Szyb o którym mowa nazywał się Żeromski. Wypadek ten spowodował opóźnienie w robotach dopiero w 1910 roku rozpoczęto prace przy głębieniu szybu.
Jednocześnie prowadzono roboty górnicze przy drugim szybie o nazwie Sienkiewicz, który miał służyć jako szyb wdechowy dla kopalni. Obydwa szyby osiągnęły poziom 334 m.
W 1912 roku rozpoczęto wydobycie węgla uzyskano 14 594 tony. To rok rozpoczęcia normalnej pracy zakładu. Wydobycie węgla wzrastało i tak w 1922 roku wydobyto 391 337 ton węgla przy zatrudnieniu 2300 osób, a w 1938 roku 495 505 ton. W okresie do 1945 roku eksploatowano pokłady:419, 501, 504. W latach 1948-1950 wybudowano urządzenie podsadzkowe szybu Żeromski. Rozwój eksploatacji podsadzkowej nastąpił w latach 1954-1970. W 1973 roku kopalnia, przy zatrudnieniu 5085 osób, osiągnęła wynik w zakresie wydajności pracy wynoszący 3312kg/na dzień pracy jednego pracownika.
Od maja 2006 roku trwa likwidacja tego oddziału KWK Piekary. Latem 2009 roku wysadzony został jeden z symboli kopalni, szyb "Reymont". W gruzach legła większość zabudowań kopalni.
Na podst. Naszemiasto.pl

ul. Brzechwy Jana
więcej zdjęć (71)