| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
OBIEKTY - Kopalnia Węgla Kamiennego "Andaluzja"
Najbliższe obiekty nieistniejące
Stacja kolejowa Brzeziny Śląskie
454
m
Piekary Śląskie
Dworzec kolejowy
544
m
Piekary Śląskie
Pętla tramwajowa Dąbrówka Wielka
1143
m
Piekary Śląskie
Pomnik Wolności
1507
m
Piekary Śląskie
Mijanka Brzeziny Śląskie
1690
m
Piekary Śląskie

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Kopalnia Węgla Kamiennego "Andaluzja"

Obiekt obecnie nie istnieje
Zbudowano: 1908
Zlikwidowano: 2006
Dawniej: Andalusien Grube
Początki Kopalni „Andaluzja” sięgają 1903 roku, kiedy to nastąpiło połączenie czterech pól górniczych: Andalusien, Rest Phoenix, Rest Opuurg, Kronprinzess, które znajdowały się w Brzozowicach-Kamieniu. Ich właścicielem był książę Guido Henckel von Donnersmarck. W 1908 roku odsprzedał je spółce Schlesische A.G. für Bergbau und Zinkhuttenbetrieb, która rozpoczęła budowę Kopalni Andaluzja.
Głębienie pierwszego szybu rozpoczęto w 1908 roku, niestety w 1909 roku kurzawka zalała wszystkie urządzenia znajdujące się na dole. W wyniku tego wypadku nikt nie ucierpiał. Nastąpiło to w momencie, kiedy szyb osiągnął głębokość 160 m. Szyb o którym mowa nazywał się Żeromski. Wypadek ten spowodował opóźnienie w robotach dopiero w 1910 roku rozpoczęto
więcej
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
12następna
Wczoraj bidaka wysadzili w powietrze. Szkoda :(
2014-03-10 18:08:30 (12 lat temu)
bonczek_hydroforgroup
 
+2 głosów:2
Zdjęcie zdobi Wikipedię i przypisane jest do miejsca pracy Joachima Knychały.
2023-03-29 20:12:39 (3 lata temu)
do Tomasz Górny (Nemo5576): Czyli po Andaluzji ślad znika :( Byłeś Tomku przy tym?
2014-03-10 18:10:21 (12 lat temu)
do Arkadiusz K. (Arro): Nie. W wiadomościach na fejsbooku mi się przewinęło.
2014-03-10 18:57:44 (12 lat temu)
do Tomasz Górny (Nemo5576): Przykre to wieści. Dobrze, że choć tyle udało się sfocić.
2014-03-10 18:58:45 (12 lat temu)
do bonczek_hydroforgroup: Dzięki Tomku za informację :)
2023-03-30 05:56:21 (3 lata temu)
Tomasz Górny (Nemo5576)
 
+1 głosów:1
Szpiegujesz mnie :)?
2013-05-18 22:29:01 (13 lat temu)
Marek Stańczyk
 
+1 głosów:1
Wszystko już nie istnieje, w marcu zlikwidowano bramę i pozamiatano. Andaluzja - to teraz tylko nazwa.
2014-05-01 22:13:32 (12 lat temu)
Arkadiusz K. (Arro)
 
+1 głosów:1
do Tomasz Górny (Nemo5576): Ba! ;)
2013-05-19 07:21:26 (13 lat temu)
Arkadiusz K. (Arro)
 
+1 głosów:1
Przykra to wieść ale super, że ktoś od nas tam był. Dzięki.
2014-03-11 18:44:05 (12 lat temu)
Czeka nas jeszcze jedna atrakcja tego typu wysadzanie szpitala w Zabrzu. Obecnie odcinają wewnątrz specjalnymi piłami widoczne na zdjęciu skrzydła a potem buuum. Mam nadzieje ze Tomasz Górny (Nemo5576)* tez jest tym faktem zainteresowany. Jeszcze jedno, widoczność tylko z daleka Objechałem cały szpital i wszystko zarośnięte . Pierwsza próba wysadzenia już była , wysadzono z lewej strony budynku widoczny ( jasny ) szyb windowy koło balkonów
2014-03-12 12:17:07 (12 lat temu)
Marek Stańczyk
 
+4 głosów:4
do Arkadiusz K. (Arro): Ja Arku jestem z reguły w takich miejscach - bo zajmuję się totalną archiwizacją przemysłu.
2014-03-11 21:50:41 (12 lat temu)
do Marek Stańczyk: To dobrze Marku. Szkoda, że nie wiedziałem, też bym może podjechał. Niestety przemysł - górniczy zwłaszcza - ma się u nas nie najlepiej. Przeglądałem Twoje zdjęcia - kawał dobrej roboty. :)
2014-03-11 22:00:49 (12 lat temu)
Marek Stańczyk
 
+1 głosów:1
do Arkadiusz K. (Arro): Podziękował. Zapraszam w maju na wystawę do Bytomia... Info na pw poślę ;)
2014-03-11 22:27:09 (12 lat temu)
do Marek Stańczyk: Będę wdzięczny i z przyjemnością odwiedzę. Do Bytomia mam lekko ponad kwadrans jazdy.
2014-03-11 22:30:29 (12 lat temu)
do Marek Stańczyk: Marku liczę też na info na maila.
2014-03-11 23:03:17 (12 lat temu)
do Eugeniusz S.: Marek zbierze prężną ekipę Fotopolan :)
2014-03-11 23:14:21 (12 lat temu)
do Arkadiusz K. (Arro): Panowie - podeślijcie na pw adresy emailowe. Zapraszam raczej zainteresowanych niż ludzi dla sztucznego tłumu. :)
2014-03-12 07:21:29 (12 lat temu)
do piotr brzezina : Piotrze - czy wiadomo kiedy kolejne etapy z detonacją..? Czytałem w portalu zabrzańskim że mają szpital unicestwiać.. Oby nie było tylu ludzi co podczas likwidacji # Żeromski. Dla wielu to była zabawa tylko, a dla mnie podsumowanie 5 lat fotografowania tego zakładu... Pozdrawiam!
2014-03-12 18:56:46 (12 lat temu)
do Marek Stańczyk: Na razie nic nie wiadomo. Jak tylko będę coś wiedział to dam znać. Do trzech miesięcy nie ma być śladu po szpitalu
2014-03-12 22:05:38 (12 lat temu)
do piotr brzezina : Dzięki! Jak na moje oko - 3 miesiące to mało.. będzie milion ton gruzu - ciekawe gdzie to zutylizują..?
2014-03-13 14:05:00 (12 lat temu)
Piotr Maj
 
+2 głosów:2
Gdzie łazi, gdzie łazi. Jeszcze spadnie :)
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: asda
2015-12-29 12:06:01 (10 lat temu)
Stenek
 
Rozumiem, że szyny zostały zdemontowane bądź skradzione?
Do czego służył ten kanał dla lokomotyw? Chyba nie do remontów i przeglądów, bo teren jest otwarty (deszcz i zima), czy może tu zrzucano żużel z palenisk lokomotyw?
2015-12-29 23:07:16 (10 lat temu)
do Piotr Maj: Na da się spaść niżej niż ja w tych dokumentacjach.. najwyżej mnie może przysypać.. co się mogło zdarzyć! :)
2015-12-29 12:15:42 (10 lat temu)
do Stenek: Większość tego kanału zdemontowała spółka "Złomiarze z PL". Kanał służył zapewne do jakiś przeglądów. Na terenie była kiedyś lokomotywownia, obrotnica.. Tu raczej nie zrzucano nic bo nie było z boku miejsca na to.. Zobacz tu, w 3:17 jest lokomotywownia a sam kanał widać w 5:10 koło obrotnicy ->
2015-12-31 14:08:42 (10 lat temu)
Stenek
 
do Marek Stańczyk: Tego żużla nie zrzucano by na bok, tylko pod lokomotywę, do owego kanału, stąd moje pytanie. Moze ktos coś o tym wie?
2016-01-01 21:33:00 (10 lat temu)
do Stenek: Hm. Wiesz co, muszę dotrzeć do kogoś z kim nie mam kontaktu - a ma dalej związek z koleją parową w Pyskowicach. Może uda się rozwiązać tą zagadkę! ..bo to jest zagadkowe!
2016-01-03 00:11:03 (10 lat temu)
reden
 
Rekultywacją zajmuje się tam Matka Natura (z szacunku wielkimi), tam teraz człowiek może tylko robić zdjęcia...
2020-03-18 20:14:25 (6 lat temu)
do reden: W sumie..lepsza rekultywacja niż kolejne osiedle strzeżone według mnie
2020-03-19 00:41:50 (6 lat temu)
ZPKSoft
 
+1 głosów:1
Witamy nowego użytkownika :-) W razie problemów z nawigacją po portalu służymy pomocą.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: kor.
2020-01-13 16:36:27 (6 lat temu)
Milena Sontowska
 
+3 głosów:3
Witam serdecznie :) Fotopolskę obserwuję od jakiegoś czasu dokładnie, ale dziękuję bardzo za pomoc, zdaję sobie sprawę, że pasja i możliwości przewyższają u mnie możliwości sprzętu, ale myślę, że nikt mnie za to nie zje, najwyżej pousuwam co trzeba bądź popoprawiam
2020-01-13 16:46:20 (6 lat temu)
I ja witam nowego członka społeczności fotopolan!
2020-01-13 16:53:16 (6 lat temu)
Milena Sontowska
 
+1 głosów:1
Też witam :)
2020-01-13 19:13:59 (6 lat temu)
4elza
 
Wymiana na skan lepszej jakości.
2020-12-03 05:47:53 (5 lat temu)
To zdjęcie już jest, lepszej jakości ale z mniejszym kadrem. Niech może zostaną oba.
2020-04-29 18:29:18 (6 lat temu)
V zjazd ZMS to rok 1972. Datacja albo 1972 albo zaraz po.
2020-10-22 11:59:35 (5 lat temu)
reden
 
Te stare latarnie to już historia. Wczoraj (22.10.2020) zobaczyłem instalację nowego oświetlenia drogi.
2020-10-23 07:47:24 (5 lat temu)
reden
 
+1 głosów:1
do ritterswalder: A nie był zjazd w 1973?
2020-10-22 12:46:05 (5 lat temu)
ritterswalder
 
+1 głosów:1
do reden: Racja, w lutym 1973. A ja patrzyłem na znaczek pocztowy gdzie napisali 1972. Chyba aktywiści mieli obsuwę. Ale wiadomo że uchwały były zatwierdzone długo przed zjazdem więc mogli je realizować przed terminem.
2020-10-22 12:53:04 (5 lat temu)
Woj11
 
+2 głosów:2
Maks 1983 Wtedy FJN zlikwidowano
2026-05-19 20:02:26 (miesiąc temu)
do Woj11: Dziekuje
2026-05-19 20:05:11 (miesiąc temu)
Jarosław Dubowski
 
+1 głosów:1
do Woj11: W praktyce to pewnie jeszcze wcześniej, FJN od 1980 tkwił w uśpieniu.
2026-05-19 23:12:17 (miesiąc temu)
Pokaż na mapie
18 Dyskusji (ostatnia miesiąc temu)
Pozostałość po KWK Andaluzja - wieża i budynek nadszybia szybu Żeromski.
Wczoraj padła ostatnia wieża /żelbetonowa/ KWK Andaluzja - # Żeromski. Więcej o niej i o samym zakładzie znajdziecie tu od 16 min 30 sek -> http://www.tvp....
1914
-
1925
1914
-
1930
1922
-
1965
1930
-
1993
1972
-
1993
2001
-
2008
2001
-
2009
2009
-
2009
2009
-
2009
2009
-
2009
Kopalnia Węgla Kamiennego "Andaluzja" - obiekty i wydarzenia
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet