|
starsze nowsze oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 2 głosy | średnia głosów: 5.33
13 stycznia 2020 , Cmentarzysko, czyli pusty plac po KWK "Andaluzja" w Piekarach Śląskich. Na Google Maps warto w ramach Street View zobaczyć to samo skrzyżowanie w roku 2012, 2013 a potem zerknąć tu.Skomentuj zdjęcie
|
4 pobrania 1088 odsłon 5.33 średnia ocen Poprzednie i następne zdjęcia Milena Sontowska Obiekty widoczne na zdjęciu
Kopalnia Węgla Kamiennego "Andaluzja" więcej zdjęć (59) Zbudowano: 1908 Zlikwidowano: 2006 Dawniej: Andalusien Grube Początki Kopalni „Andaluzja” sięgają 1903 roku, kiedy to nastąpiło połączenie czterech pól górniczych: Andalusien, Rest Phoenix, Rest Opuurg, Kronprinzess, które znajdowały się w Brzozowicach-Kamieniu. Ich właścicielem był książę Guido Henckel von Donnersmarck. W 1908 roku odsprzedał je spółce Schlesische A.G. für Bergbau und Zinkhuttenbetrieb, która rozpoczęła budowę Kopalni Andaluzja. Głębienie pierwszego szybu rozpoczęto w 1908 roku, niestety w 1909 roku kurzawka zalała wszystkie urządzenia znajdujące się na dole. W wyniku tego wypadku nikt nie ucierpiał. Nastąpiło to w momencie, kiedy szyb osiągnął głębokość 160 m. Szyb o którym mowa nazywał się Żeromski. Wypadek ten spowodował opóźnienie w robotach dopiero w 1910 roku rozpoczęto prace przy głębieniu szybu. Jednocześnie prowadzono roboty górnicze przy drugim szybie o nazwie Sienkiewicz, który miał służyć jako szyb wdechowy dla kopalni. Obydwa szyby osiągnęły poziom 334 m. W 1912 roku rozpoczęto wydobycie węgla uzyskano 14 594 tony. To rok rozpoczęcia normalnej pracy zakładu. Wydobycie węgla wzrastało i tak w 1922 roku wydobyto 391 337 ton węgla przy zatrudnieniu 2300 osób, a w 1938 roku 495 505 ton. W okresie do 1945 roku eksploatowano pokłady:419, 501, 504. W latach 1948-1950 wybudowano urządzenie podsadzkowe szybu Żeromski. Rozwój eksploatacji podsadzkowej nastąpił w latach 1954-1970. W 1973 roku kopalnia, przy zatrudnieniu 5085 osób, osiągnęła wynik w zakresie wydajności pracy wynoszący 3312kg/na dzień pracy jednego pracownika. Od maja 2006 roku trwa likwidacja tego oddziału KWK Piekary. Latem 2009 roku wysadzony został jeden z symboli kopalni, szyb "Reymont". W gruzach legła większość zabudowań kopalni. Na podst. Naszemiasto.pl ul. Brzechwy Jana więcej zdjęć (71) |