starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 6 głosów | średnia głosów: 6

Kresy woj. dolnośląskie powiat karkonoski Miedzianka Panoramy Miedzianki

1937 , Przedwojenna panorama Janowic Wielkich i Miedzianki przerobiona na polską wersję. Takie praktyki były dość powszechne w pierwszych, niewątpliwie trudnych latach po wojnie. Brakowało sprzętu, materiałów, fachowców, a niektórym miejscowościom czy górom kilkukrotnie zmieniano nazwy (tutaj jest Karkonosze Janowice - bezpośrednie tłumaczenie z niemieckiego - później dopiero nazwano je Wielkimi i zaprzestano łączenia z Karkonoszami, co było zresztą pomysłem nazistów). Ta pocztówka została wysłana z Bydgoszczy do Łasku 30 grudnia 1952. Później już mieliśmy swoich autorów i wydawnictwa, chociażby Jana Korpala, którego fotografie pojawiły się na pocztówkach ok. 10 lat po wojnie mimo, że był już od dawna uznanym artystą fotografikiem.

Skomentuj zdjęcie
chrzan233
+1 głosów:1
Obie wersje są "niemieckie", chociaż jedna trochę bardziej "polska". Mimo tej samej perspektywy to dwa inne zdjęcia.
2020-02-12 23:41:46 (6 lat temu)
fantom
+1 głosów:1
Zdjęcie wrzucone obecnie jest nawet trochę starsze od tego z linku - wrzuconego w 2016.
2020-02-13 12:45:01 (6 lat temu)
do fantom: Wersja niemiecka - czytaj "z niemieckim podpisem". Tak wiem, że tu też jest niemiecki napis, ale zamazany hihi. Do fantom: Tak? Potem odpalę kompa i porównam szczegóły :) Poleciałem po rutynie i dobrze, że mam Was :D
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: Dopisek
2020-02-13 15:52:37 (6 lat temu)
do fantom: Przeanalizowałem i wg mnie to zdjęcie jest późniejsze. Opis oczywiście zmienię i dam jeden znacznik :) na obiekt, którego na wrzuconej przez Ciebie jeszcze nie ma - stary Ośrodek Zdrowia, który obecnie jest w rękach prywatnych. Wstrzymajmy się jeszcze ze zmianami datowania, spytam tych "rąk" czy ma może gdzieś w papierach rok budowy.
2020-02-13 17:47:44 (6 lat temu)
do †Janowice Wielkie: Szczerze powiedziawszy to taką kolejność miałem na myśli, tylko napisałem odwrotnie. A oparłem się o istnieniu na Twojej fotce tego budynku:
Ale kto w to teraz uwierzy....;)
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: liter
2020-02-13 17:55:14 (6 lat temu)
do fantom: skoro znalazłeś różnicę wcześniej niż ja, to wiara nie ma tu nic do rzeczy - liczy się fakt, a budynki, które wzięliśmy za podstawę to od tego chyba, gdzie bywaliśmy częściej za młodu :P (to taki żarcik, kto chce to zerknie w dawne nazwy he he). Opis zmieniłem, mam nadzieję, że się teraz chrzanowi spodoba :P
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: błąd
2020-02-13 18:18:17 (6 lat temu)
do †Janowice Wielkie: A swoją drogą ciekawe jak to się odbywało technicznie, to przerabianie niemieckich zdjęć? Pewnie tuż po wojnie Polacy przejmowali wraz z domem warsztat fotografa w którym było sporo negatywów i sprzęt do wywoływania, bo Niemcy nie mogli ich ze sobą zabrać gdyż mogli zabrać tylko 20kg bagażu na osobę i musieli się spakować w 20 minut, więc były ważniejsze rzeczy. Dlaczego nasi nie robili swoich zdjęć? A może nie mieli czym bo wysiedlony Niemiec zabrał ze sobą cenny aparat, a zostawił tylko klisze i aparaturę do wywoływania fotek...
A może po Niemcach zostawały gotowe pocztówki, które postanowiono po wojnie wykorzystać robiąc im tylko polski dodruk podpisu i zasłaniając oryginalny napis?
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: literki
2020-02-13 18:34:18 (6 lat temu)
†Janowice Wielkie
 
+1 głosów:1
do fantom: Janowickie prewentorium kolejowe wydawało w latach 50 na podstawie reprodukcji oryginalnego zdjęcia. Oryginał wykadrowany a na dole był doklejony do zdjęcia biały pasek z odręcznym napisem po polsku. Z takim czymś musiał ktoś pojechać gdzieś, gdzie ktoś miał dobrej jakości aparat, materiały, oświetlenie i wiedział jak to obsłużyć żeby równo naświetlić (chociażby pan Korpal, który już w latach 40. miał swój zakład, ale to nie on jest autorem reprodukcji). Jestem w posiadaniu tego akurat oryginalnego negatywu, jednej klatki 6x9, z której potem robiono na miejscu kopie w małych nakładach, żeby dzieci mogły wysyłać kartki do rodziców z turnusu. To jeden przykład - te to po prostu zapewne odnalezione gdzieś oryginały w dużych nakładach (przy Rudawskiej 6 mieszkał Paul Seidel - wydawca nie tylko janowickich pocztówek, na pewno zostało tego tam sporo - to był dość majętny człowiek i w samych Janowicach miał kilka sklepów). Trochę tuszu, pieczęć z napisem obok i gotowe :)
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: dopisek
2020-02-13 18:59:47 (6 lat temu)
do †Janowice Wielkie: Już kilka takich fotek spotkałem. Można by im wspólny obiekt założyć, bo w nawet niezła ciekawostka historyczna.
Tylko trudno by je było teraz odszukać w morzu innych.
2020-02-13 19:11:24 (6 lat temu)
do fantom: W widokach z Brożyny jest kolejna (od Ciebie zresztą a ja dodałem oryginał), jakaś Śnieżka mi kiedyś wpadła w oko też. Dlaczego nie robili swoich zdjęć? Zdjęcia robili tylko pocztówek nie... Mam swoje przemyślenia na ten temat, myślę, że dużo osób ma podobną teorię do mojej, ale to już temat na priv myślę. Napiszę do Ciebie za jakiś czas, bo go teraz nie mam za wiele (tradycyjnie wyjazd - za kilka dni).
2020-02-13 19:16:59 (6 lat temu)
2020-02-13 19:32:29 (6 lat temu)
do †Janowice Wielkie: Jak to mawiali starożytni Chińczycy: Każda nawet najdłuższa droga zaczyna się od pierwszego kroku...
Tylko gdzie taki obiekt przypisać?
2020-02-13 19:35:49 (6 lat temu)
do fantom: Jako podobiekt kuriozalnych to pierwsze co mi przyszło na myśl... Sam na to wpadłeś to sam z tego wybrnij jak mawiają starożytni janowiczanie :)
2020-02-13 19:40:14 (6 lat temu)
do †Janowice Wielkie: Jako podobiekt kuriozalnych to dobry pomysł. Mamy więc 4 szt. i zbieramy kolejne, jeśli ktoś trafi ;)
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: literki
2020-02-13 19:50:26 (6 lat temu)
chrzan233
+1 głosów:1
do fantom: Coś tam dorzuciłem od siebie, było więcej, sam mam co najmniej kilka. Co do tematu czy Niemcy zostawili gotowe widokówki czy też Polacy drukowali z Niemieckich negatywów - zapewne obie wersje są prawdziwe. Na podstawie swoich zbiorów mogę ocenić, że polskie dodruki cechowała słaba jakość wykonania - charakterystyczny nie najlepszy papier, spore ziarno, jak tutaj: b361615 Ale może nie było tak we wszystkich przypadkach. Nie jestem pewien jak było z serią "Ziemie Odzyskane". Czy to już zdjęcia powojenne czy nie. Mam wrażenie, że nie... Tu przykład:
Od mieszkańca Jeleniej Góry (zresztą kolekcjonera widokówek z Hirschbergu), który osiedlił się w mieście bodajże na początku lat 50-tych słyszałem, że w jednym z budynków w centrum, w którym przed wojną ( i w trakcie) mieścił się kiosk, czy te z sklep papierniczy, znaleziono na strychu setki kartek z całej okolicy. Który to budynek i co się stało z kartkami muszę dopytać, bo nie pamiętam, ale takie zdarzenie miało miejsce.
Dorzucam do zbioru również Krzyżatkę: Trochę poszarpana, miałem już ja nawet przyciętą ostatnio, ale skoro powstał obiekt takich widokówek, to zostawiam jak jest.
2020-02-14 01:45:28 (6 lat temu)
do chrzan233 : Słusznie prawisz i fajnie że obiekt się powiększa. Też poszukam takich egzemplarzy, bo kilka sztuk mnie się przez ręce przez ostatnie lata przewinęło.
2020-02-14 07:27:01 (6 lat temu)
do fantom: To mnie zastanawia:
2020-02-14 07:43:29 (6 lat temu)
do †Janowice Wielkie: Faktycznie ciekawy przypadek. Wygląda jak z jakiejś przedwojennej polskiej książki i ktoś przetłumaczył sobie Kupferberg jako Miedziana.
2020-02-14 08:15:16 (6 lat temu)
do fantom: tak też myślę "ŚląZk", dobrze, że nie z "g" jeszcze na końcu. Faktem jest niemniej, że krótko bo krótko, ale Miedzianka po wojnie nosiła nazwę Miedziana Góra.
2020-02-14 08:43:47 (6 lat temu)
†Janowice Wielkie
Na stronie od 2019 kwiecień
7 lat 2 miesiące 3 dni
Dodane: 11 lutego 2020, godz. 13:29:48
Rozmiar: 1600px x 1013px
1 pobranie
2266 odsłon
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia †Janowice Wielkie
Obiekty widoczne na zdjęciu
Panoramy Miedzianki
więcej zdjęć (97)
Panoramy Janowic Wielkich
więcej zdjęć (130)
Pocztówki kuriozalne
więcej zdjęć (97)