| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
OBIEKTY - Niemieckie pocztówki sprzedawane po wojnie z polskimi podpisami

xxx

m

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Niemieckie pocztówki sprzedawane po wojnie z polskimi podpisami

proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
Zdjęcie przedwojenne - most oddano do użytku w 1922, pocztówka powojenna... Datowałbym 1930-1933
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: data
2019-05-07 09:42:47 (7 lat temu)
fantom
 
do †Janowice Wielkie: Zmienione.
2019-05-07 17:05:21 (7 lat temu)
chrzan233
 
+1 głosów:1
Dopisałem do zbioru niemieckich pocztówek w powojennym wydaniu.
2020-05-01 16:35:21 (6 lat temu)
Wow ! Polski nadruk na niemiecki oryginał,to jest schronisko "Perła Zachodu".Ujęcie jakiego dziś nikt nie uzyska, z powodu drzew.Datowanie to pewnie 1938 - 1944,.
2013-11-05 19:07:09 (12 lat temu)
Komentarz został usunięty przez użytkownika
2013-11-05 19:08:59 (12 lat temu)
Komentarz został usunięty przez użytkownika
2013-11-05 19:10:07 (12 lat temu)
Komentarz został usunięty przez użytkownika
2013-11-05 19:12:20 (12 lat temu)
Dariusz Łukasik
 
+1 głosów:1
Zarazem Bobrowice to pierwsza "tymczasowa" nazwa Siedlęcina w l. 1945 - 1948.
2015-05-11 18:41:56 (11 lat temu)
Dariusz Łukasik
 
+1 głosów:1
Nieistniejący "Beyers Hotel" na pierwszym planie, dodałem do obiektu Michałowicka 1.
2015-06-27 14:10:58 (11 lat temu)
Czy tylko u mnie widać, że fotkę nie podmieniło ma ostrzejszą ?
2019-01-16 18:49:59 (7 lat temu)
A miała być widoczność taka
2019-01-16 18:51:29 (7 lat temu)
†Janowice Wielkie
 
+3 głosów:3
Cudo! Dlaczego? Pomijam, że świetnie widać kamieniołomy "Melzerhohe" na Janowickich Garbach, ale to jedyne chyba tak wyraźne zdjęcie, gdzie widać odsłoniętą skałkę z punktem widokowym "Mały Bolczów" z którego pochodzi większość zdjęć na pocztówkach z początku wieku XX. Znajduje się ona na mw. wysokości przejazdu kolejowego na ul. Leśnej. Widok z Brożyny
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: dopisek
2019-05-07 10:36:26 (7 lat temu)
przed skałką jest taka polana oraz w lasku droga przez stary przejazd nad rzekę, gdzie jest sporo śladów po obecności Armii Czerwonej
2019-05-07 11:02:10 (7 lat temu)
Tu są te ślady po przejeździe i drodze nad rzekę
2019-05-07 11:04:38 (7 lat temu)
chrzan233
 
+1 głosów:1
Obie wersje są "niemieckie", chociaż jedna trochę bardziej "polska". Mimo tej samej perspektywy to dwa inne zdjęcia.
2020-02-12 23:41:46 (6 lat temu)
fantom
 
+1 głosów:1
Zdjęcie wrzucone obecnie jest nawet trochę starsze od tego z linku - wrzuconego w 2016.
2020-02-13 12:45:01 (6 lat temu)
do fantom: Wersja niemiecka - czytaj "z niemieckim podpisem". Tak wiem, że tu też jest niemiecki napis, ale zamazany hihi. Do fantom: Tak? Potem odpalę kompa i porównam szczegóły :) Poleciałem po rutynie i dobrze, że mam Was :D
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: Dopisek
2020-02-13 15:52:37 (6 lat temu)
do fantom: Przeanalizowałem i wg mnie to zdjęcie jest późniejsze. Opis oczywiście zmienię i dam jeden znacznik :) na obiekt, którego na wrzuconej przez Ciebie jeszcze nie ma - stary Ośrodek Zdrowia, który obecnie jest w rękach prywatnych. Wstrzymajmy się jeszcze ze zmianami datowania, spytam tych "rąk" czy ma może gdzieś w papierach rok budowy.
2020-02-13 17:47:44 (6 lat temu)
fantom
 
do †Janowice Wielkie: Szczerze powiedziawszy to taką kolejność miałem na myśli, tylko napisałem odwrotnie. A oparłem się o istnieniu na Twojej fotce tego budynku:
Ale kto w to teraz uwierzy....;)
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: liter
2020-02-13 17:55:14 (6 lat temu)
do fantom: skoro znalazłeś różnicę wcześniej niż ja, to wiara nie ma tu nic do rzeczy - liczy się fakt, a budynki, które wzięliśmy za podstawę to od tego chyba, gdzie bywaliśmy częściej za młodu :P (to taki żarcik, kto chce to zerknie w dawne nazwy he he). Opis zmieniłem, mam nadzieję, że się teraz chrzanowi spodoba :P
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: błąd
2020-02-13 18:18:17 (6 lat temu)
fantom
 
do †Janowice Wielkie: A swoją drogą ciekawe jak to się odbywało technicznie, to przerabianie niemieckich zdjęć? Pewnie tuż po wojnie Polacy przejmowali wraz z domem warsztat fotografa w którym było sporo negatywów i sprzęt do wywoływania, bo Niemcy nie mogli ich ze sobą zabrać gdyż mogli zabrać tylko 20kg bagażu na osobę i musieli się spakować w 20 minut, więc były ważniejsze rzeczy. Dlaczego nasi nie robili swoich zdjęć? A może nie mieli czym bo wysiedlony Niemiec zabrał ze sobą cenny aparat, a zostawił tylko klisze i aparaturę do wywoływania fotek...
A może po Niemcach zostawały gotowe pocztówki, które postanowiono po wojnie wykorzystać robiąc im tylko polski dodruk podpisu i zasłaniając oryginalny napis?
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: literki
2020-02-13 18:34:18 (6 lat temu)
†Janowice Wielkie
 
+1 głosów:1
do fantom: Janowickie prewentorium kolejowe wydawało w latach 50 na podstawie reprodukcji oryginalnego zdjęcia. Oryginał wykadrowany a na dole był doklejony do zdjęcia biały pasek z odręcznym napisem po polsku. Z takim czymś musiał ktoś pojechać gdzieś, gdzie ktoś miał dobrej jakości aparat, materiały, oświetlenie i wiedział jak to obsłużyć żeby równo naświetlić (chociażby pan Korpal, który już w latach 40. miał swój zakład, ale to nie on jest autorem reprodukcji). Jestem w posiadaniu tego akurat oryginalnego negatywu, jednej klatki 6x9, z której potem robiono na miejscu kopie w małych nakładach, żeby dzieci mogły wysyłać kartki do rodziców z turnusu. To jeden przykład - te to po prostu zapewne odnalezione gdzieś oryginały w dużych nakładach (przy Rudawskiej 6 mieszkał Paul Seidel - wydawca nie tylko janowickich pocztówek, na pewno zostało tego tam sporo - to był dość majętny człowiek i w samych Janowicach miał kilka sklepów). Trochę tuszu, pieczęć z napisem obok i gotowe :)
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: dopisek
2020-02-13 18:59:47 (6 lat temu)
fantom
 
do †Janowice Wielkie: Już kilka takich fotek spotkałem. Można by im wspólny obiekt założyć, bo w nawet niezła ciekawostka historyczna.
Tylko trudno by je było teraz odszukać w morzu innych.
2020-02-13 19:11:24 (6 lat temu)
do fantom: W widokach z Brożyny jest kolejna (od Ciebie zresztą a ja dodałem oryginał), jakaś Śnieżka mi kiedyś wpadła w oko też. Dlaczego nie robili swoich zdjęć? Zdjęcia robili tylko pocztówek nie... Mam swoje przemyślenia na ten temat, myślę, że dużo osób ma podobną teorię do mojej, ale to już temat na priv myślę. Napiszę do Ciebie za jakiś czas, bo go teraz nie mam za wiele (tradycyjnie wyjazd - za kilka dni).
2020-02-13 19:16:59 (6 lat temu)
2020-02-13 19:32:29 (6 lat temu)
fantom
 
do †Janowice Wielkie: Jak to mawiali starożytni Chińczycy: Każda nawet najdłuższa droga zaczyna się od pierwszego kroku...
Tylko gdzie taki obiekt przypisać?
2020-02-13 19:35:49 (6 lat temu)
do fantom: Jako podobiekt kuriozalnych to pierwsze co mi przyszło na myśl... Sam na to wpadłeś to sam z tego wybrnij jak mawiają starożytni janowiczanie :)
2020-02-13 19:40:14 (6 lat temu)
fantom
 
do †Janowice Wielkie: Jako podobiekt kuriozalnych to dobry pomysł. Mamy więc 4 szt. i zbieramy kolejne, jeśli ktoś trafi ;)
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: literki
2020-02-13 19:50:26 (6 lat temu)
chrzan233
 
+1 głosów:1
do fantom: Coś tam dorzuciłem od siebie, było więcej, sam mam co najmniej kilka. Co do tematu czy Niemcy zostawili gotowe widokówki czy też Polacy drukowali z Niemieckich negatywów - zapewne obie wersje są prawdziwe. Na podstawie swoich zbiorów mogę ocenić, że polskie dodruki cechowała słaba jakość wykonania - charakterystyczny nie najlepszy papier, spore ziarno, jak tutaj: b361615 Ale może nie było tak we wszystkich przypadkach. Nie jestem pewien jak było z serią "Ziemie Odzyskane". Czy to już zdjęcia powojenne czy nie. Mam wrażenie, że nie... Tu przykład:
Od mieszkańca Jeleniej Góry (zresztą kolekcjonera widokówek z Hirschbergu), który osiedlił się w mieście bodajże na początku lat 50-tych słyszałem, że w jednym z budynków w centrum, w którym przed wojną ( i w trakcie) mieścił się kiosk, czy te z sklep papierniczy, znaleziono na strychu setki kartek z całej okolicy. Który to budynek i co się stało z kartkami muszę dopytać, bo nie pamiętam, ale takie zdarzenie miało miejsce.
Dorzucam do zbioru również Krzyżatkę: Trochę poszarpana, miałem już ja nawet przyciętą ostatnio, ale skoro powstał obiekt takich widokówek, to zostawiam jak jest.
2020-02-14 01:45:28 (6 lat temu)
fantom
 
do chrzan233 : Słusznie prawisz i fajnie że obiekt się powiększa. Też poszukam takich egzemplarzy, bo kilka sztuk mnie się przez ręce przez ostatnie lata przewinęło.
2020-02-14 07:27:01 (6 lat temu)
do fantom: To mnie zastanawia:
2020-02-14 07:43:29 (6 lat temu)
fantom
 
do †Janowice Wielkie: Faktycznie ciekawy przypadek. Wygląda jak z jakiejś przedwojennej polskiej książki i ktoś przetłumaczył sobie Kupferberg jako Miedziana.
2020-02-14 08:15:16 (6 lat temu)
do fantom: tak też myślę "ŚląZk", dobrze, że nie z "g" jeszcze na końcu. Faktem jest niemniej, że krótko bo krótko, ale Miedzianka po wojnie nosiła nazwę Miedziana Góra.
2020-02-14 08:43:47 (6 lat temu)
Kolejne dwie dochodzą do katalogu stworzonego przez fantoma. Tym razem z Boguszowa. Druga:
2020-03-04 06:27:24 (6 lat temu)
Hellrid
 
+1 głosów:1
do †Janowice Wielkie: Potrzebne, jak świni siodło.
2020-03-04 10:09:56 (6 lat temu)
do Hellrid: Każdy ma prawo do własnego zdania
2020-03-04 10:41:05 (6 lat temu)
fantom
 
A tutaj, poza dopisaniem do "Niemieckich pocztówek...", należy przypisać przede wszystkim do panoram miejscowości.
2026-06-05 21:02:16 (22 dni temu)
10 Dyskusji (ostatnia 22 dni temu)
Elektrownia wodna na Bobrze w Siedlęcinie.
Gościniec "Perła Zachodu" nad Jeziorem Modrym.Oryginalna pocztówka niemiecka z końca lat trzydziestych, początku czterdziestych, z polskim nadrukiem "Wieża S...
1912
-
1935
1912
-
1944
1920
-
1944
1925
-
1944
1930
-
1942
1930
-
1946
1930
-
1946
1935
-
1944
1935
-
1944
1935
-
1944
Niemieckie pocztówki sprzedawane po wojnie z polskimi podpisami - obiekty i wydarzenia
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet