starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 1 głos | średnia głosów: 6

Kresy woj. śląskie (Zaolzie) powiat frysztacki Orłowa (Orlová) Dzielnica Łazy (Lazy) Szyb "Główny" (Hlavní Jáma)

25 lutego 2017 , Hauptschacht (Hlavni jama). Miejsce szybu otacza zarośnięty betonowy murek. Nie jest opisany a "kominek" odprowadzający dawniej gaz już nie pełni swojej funkcji.

Skomentuj zdjęcie
Nadal pelni swoją fukcjie, gazy sie ciągle uwalniają, system jest dzieky naturalnym dzialaniu praw fizyki ciąglego przeplywu powietrza w górnej cieści kominka i tym stwarzania podciśnienia w widocznym kominku i tym ciąglym wyssywaniem gazów nagromadzonym pod betonowym korkiem.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: literówka ☺
2020-03-27 07:13:35 (6 lat temu)
tatranclimber
Na stronie od 2020 marzec
6 lat 3 miesiące 6 dni
Dodane: 26 marca 2020, godz. 21:32:50
Źródło: inne
Autor: tatranclimber ... więcej (4913)
Rozmiar: 666px x 500px
Aparat: GT-C3530
1 / 58sƒ / 2.6ISO 504mm
0 pobrań
990 odsłon
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia tatranclimber
Obiekty widoczne na zdjęciu
szyby
Zbudowano: 1848
Zlikwidowano: 1968-1969
Dawniej: Haupt Schacht
Szyb "Główny" (Hlavní Jáma) znajdował się na granicy Orłowej, Łazów i Karwiny. Działał w latach 1848-1969, nie mniej już w 1835 r. wiedeńska spółka barona Geymüllera i barona Rothschilda rozpoczęła działalność górniczą w Orłowej. Powstały wtedy płytkie szyby "Altmaschinenschacht", "Schwabenschacht" i "Mühsamschacht". W 1933 r. szyb przejęła czechosłowacka spółka węglowa, która przyłączyła go do kopalni "Nová Jáma" (obecnie "Łazy"). W tym czasie został też połączony linią kolejową (bocznicą) z dworcem w Dąbrowej (Doubrava). Szyb został zlikwidowany w latach 1968-1969.
Dzielnica Łazy (Lazy)
więcej zdjęć (26)